Як Росія використовує воду для тиску на Україну: пояснення експертів

У світі зростає кількість конфліктів, спричинених водними ресурсами, і ця проблема може стати новим викликом для глобальної безпеки, зокрема й для України.
Про це йдеться в матеріал РБК-Україна Світові війни за воду: хто у зоні ризику і чи загрожує це Україні.
В умовах повномасштабної війни Росії проти України ця загроза стала ще очевиднішою. Як зазначає український експерт Леонід Бицюра, Україна надзвичайно вразлива через високу залежність від вод Дніпра.
"Ясно, що росіяни просто не дійшли до того, що це також може бути засобом вразливості в українських реаліях. Тому що Україна є абсолютним аутсайдером щодо водності - ми маємо залежність до 50% у використанні води від річки Дніпро", - сказав Бицюра в коментарі РБК-Україна.
Водночас експерт із Німеччини Кай фон Лоссов нагадав, що РФ уже неодноразово використовувала воду як інструмент тиску , як у Криму, так і під час бойових дій в інших регіонах.
"Каховська гребля, звичайно, потрапила в заголовки газет. Це випадок, про який усі знають і який інтенсивно обговорювався. Але також гребля на Київському водосховищі була обстріляна ракетою першого дня, яку відбила українська ППО. Тож питання води вже було на порядку денному. Її також застосували як зброю в Маріуполі, коли місто було відрізане від водопостачання під час облоги", - сказав фон Лоссов.
Експерти переконані, що доступ до води невдовзі може стати однією з ключових причин нових конфліктів у світі - і Україні важливо враховувати цю загрозу у своїй національній безпековій стратегії.
Підрив Каховської ГЕСПідрив Каховської ГЕС стався 6 червня 2023 року. Російські війська, які контролювали дамбу, підірвали її зсередини. Внаслідок вибуху було зруйновано машинний зал і греблю, що спричинило масштабну повінь на півдні України, зокрема у Херсонській області. Затоплено десятки населених пунктів, загинули й постраждали люди, знищено екосистеми, зруйновано інфраструктуру та зрошувальні системи.
Згодом супутникові фото показали, що у Каховське водосховище весною 2024 року поверталась вода, в основному від талої води.
Про екологічні наслідки від війни в Україні - читайте в окремому матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
