Обмеження для ФОПів, доступ до рахунків і податок на багатих: що записали в Меморандум із МВФ

Уже з 2027 року спрощенка може стати недоступною для частини бізнесу. Уряд має намір скоротити можливості її зловживання.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Меморандум з МВФ.
Україна реформує спрощену систему і ПДФОЗгідно з документом, українська влада розгляне реформи, спрямовані на підвищення справедливості податкової системи. Зокрема, йдеться про можливий перехід до більш прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб (зараз єдина ставка ПДФО становить 18%, - ред.).
Також планується масштабна реформа спрощеної системи оподаткування (ССО). Її мета - скоротити сферу застосування і мінімізувати можливості для зловживань.
Обмеження для середнього та великого бізнесуРеформа буде спрямована на недопущення використання спрощенки середніми і великими компаніями для ухилення від сплати податків. Крім того, планується усунення схем, за яких обсяги продажів товарів і послуг приховуються від оподаткування.
Також спрощенку більше не зможуть використовувати для маскування трудових відносин під цивільно-правові договори. Це має знизити фіскальні ризики і зміцнити систему соціального захисту.
Терміни та заходиПочинаючи з початку 2027 року, держава почне запроваджувати заходи, що обмежують можливість повернення суб'єктів господарювання на спрощену систему після переходу на загальну. Планується також перегляд підходів до визначення та індексації порогів застосування ССО.
Зі списку дозволених видів діяльності буде виключено ті, які найчастіше використовують для схем і ухилення від сплати податків.
Необхідність адміністративної реформиЯк зазначено в Національній стратегії доходів, такі зміни потребують паралельної адміністративної реформи. Зокрема, буде потрібен захист конфіденційності податкових даних у системах ДПС.
Мінфін спільно з НБУ та за підтримки МВФ та інших міжнародних партнерів проведе комплексний аналіз. У рамках реформи також буде розглянуто можливість розширення підстав для досудового доступу податківців до інформації про надходження на банківські рахунки платників податків, відповідно до директив ЄС, ідеться в документі.
Національна стратегія доходівКабінет міністрів у грудні 2023 року затвердив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки, що було одним із зобов'язань української влади перед Міжнародним валютним фондом.
Стратегія передбачає, що друга і третя групи для ФОПів будуть об'єднані в одну, а ставки податку доходу будуть диференційованими. Ця шкала передбачатиме мінімальну ставку в розмірі 3% для торговельної діяльності та міститиме градацію ставок до 17% для низки послуг.
Мінфін у березні оприлюднив звіт про стан виконання Національної стратегії доходів у 2024 році та підтвердив плани щодо реформи спрощеної системи, яка передбачає збільшення податків.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
