UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Переставляння ліжок. Як Кабміни Зеленського трансформувалися і чим це завершиться

regionews.ua
Thu, 03 Jul 2025 15:04:34 +0300
Переставляння ліжок. Як Кабміни Зеленського трансформувалися і чим це завершиться

Останнім часом в українському політичному просторі з’явилися чутки про відставку прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і реорганізацію Кабміну. Зокрема, говорять злі язики, буде закрите міністерство із чи не найпафоснішою назвою – національної єдності. Те саме, очільник якого Олексій Чернишов вляпався у кримінальну справу.

Звісно, міністрів з підозрами в обох урядах епохи Зеленського небагато, а от інша сторона питання – реорганізація і трансформація Кабінету міністрів – є фактично фірмовою ознакою нинішньої влади. Пропонуємо нагадати, що відбувалося за ці майже шість років.

Уряд Гончарука. Як і 70 років тому

Перший уряд Володимира Зеленського (на нашу думку, правильно говорити саме так, оскільки все вказує на те, що Кабмін фактично керується з Банкової, попри конституційну норму про парламентсько-президентський характер нашої держави) з’явився на світ наприкінці літа 2019 року. І відразу відзначився цілою низкою змін у списку міністерств. І тільки одне було банальним перейменуванням – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства стало Міністерством розвитку громад та територій. Інші зміни були значно цікавішими.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі об’єдналося із Міністерством аграрної політики та продовольства – у Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Два міністерства, які займалися надрами – екології та природних ресурсів з одного боку, енергетики та вугільної промисловості з іншого, – стали Міністерством енергетики та захисту довкілля.

Ще одне "цехове" об’єднання відбулося в царині війни. Мінветеранів та МінТОТ злилися в одну структуру, названу Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. І – рекорд 2019 року – відразу три різні міністерства стали одним. Міністерство інформаційної політики, Міністерство культури, Міністерство молоді та спорту – з вересня 2019-го це все стало Міністерством культури, молоді та спорту.

На цьому фоні реорганізація Державного агентства з питань електронного урядування у Міністерство цифрової трансформації пройшла б практично непоміченою, якби не одне "але". Саме це міністерство, як показало майбутнє – стало єдиним, хто і саме пережило усі (псевдо)реформи, і зберегло свого керівника зразка осені 2019 року, Михайла Федорова. Він і досі очолює Мінцифри, додав до своєї посади віцепрем’єрство – і час від час з’являється у неофіційних прем’єрських списках.

Таке активне укрупнення міністерств уже мало місце в історії країни, частиною якої була Україна – Радянського Союзу. Тоді, відразу після смерті Йосипа Сталіна, нове колективне керівництво теж зайнялося скороченням кількості крісел у Раді міністрів шляхом укрупнення міністерських структур. Тож ті аналітики, які влучно підмітили, що Зеленський фактично відродив радянський стиль керівництва у державі (коли усім насправді керує офіс на Банковій – де в радянські часи був Центральний комітет Компартії України, – а прем’єр-міністр це лише передаточна ланка між Офісом президента та міністрами), отримали додатковий козир. Більш того, неймовірно, але факт – подальші події акуратно вклалися в ситуацію постсталінського СРСР.

Уряд Шмигаля. Роз’єднання

4 березня 2020 року новим прем’єр-міністром України став Денис Шмигаль. І уже 11-го числа були знищені два гончаруківські монстри. Міністерство у справах ветеранів та Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб повернулися до складу Кабміну. А Мінкультмолодспорт розпався на власне Міністерство молоді та спорту і на Міністерство культури та інформаційної політики. (У вересні 2024-го назву другої структури підкорегували – воно стало Міністерством культури та стратегічних комунікацій.)

У травні процес продовжився – енергетично-екологічне міністерство розділилося на ті дві структури, які функціонували до 2019 року. А у грудні 2020-го у складі Кабінету міністрів відновили Міністерство аграрної політики та продовольства.

Так от – в 1953-1955 роках Рада міністрів СРСР пережила точно такий же процес. Усі чи майже усі укрупнені міністерства протягом короткого строку були розформовані, структура Радміну повернулася до пізньосталінського формату – що фактично було визнанням провалу поспішного реформування. Щось схоже сталося і в Україні на межі десятих та двадцятих років ХХІ століття. Політика зменшення кількості міністерств виявилася неефективною. Тож надалі в уряді Шмигаля почався інший процес.

Уряд Шмигаля. Нові вивіски

Цей процес умовно можна назвати "політикою нових вивісок". На відміну від уряду Гончарука, до укрупнень уже не вдавалися, зате почали перейменовуватися і частково трансформуватися існуючі міністерства, а також створюватися нові.

Частково ми згадали про це у попередній частині статті – зокрема, щодо перейменування МКІП на МКСК. Але цим Зеленський, Шмигаль і компанія не обмежилися. Так, у липні 2020 року з’явилося на світ Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості. А у грудні 2024 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, МінТОТ, отримало найпафоснішу назву серед усіх інших міністерств – Міністерство національної єдності.

Втім, не обійшлося і без об’єднань. Так, Міністерство інфраструктури у грудні 2022 року приєднало до себе Міністерство розвитку громад та територій і отримало нову, комбіновану назву – Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. А у вересні 2024-го "інфраструктура" із назви випала, тож ця організація, колишнє Мінінфраструктури, стало називатися Міністерство розвитку громад та територій – як те, яке до нього у свій час приєднали.

Але тут важливо розуміти, що процес 2020-2024 років відрізняється від того, що робив прем’єр Гончарук 2019-го. Якщо тоді були справді спроби реформувати процес державного управління – то при Шмигалю, який, як говорять втаємничені, є значно менш суб’єктною особою, усі ці зміни робилися і робляться в основному під конкретних персонажів. Найяскравіший приклад – Мін’єд, який очолив близький до президентського подружжя Олексій Чернишов. Це призначення якраз і збіглося в часі із перейменуванням цілком конкретного МінТОТ у максимально аморфне "Міністерство національної єдності".

Втім, такий неймінг є невипадковим – в останні роки, під час повномасштабної війни, Офіс президента для підняття і утримання на відповідному рівні настроїв у суспільстві часто генерує подібні красиві, хоч і пустопорожні, вивіски. Згадайте хоча б "Пункти незламності".

Учитися на чужих помилках

Та головне у цій історії – це те, що всі ці зміни, укрупнення і розділення, злиття і перейменування, не принесло, за великим рахунком, жодного відчутного результату. Хоч інформаційна політика, хоч стратегічні комунікації – в Україні це питання, говорячи афористично, на рівні плінтусу. Розвиток громад і територій залишає бажати значно кращого. З національною єдністю після початку у 2024 році тотальної "бусифікації" усе стало значно гірше, ніж було – а українські емігранти, яких нібито мало повертати міністерство Чернишова, не поспішають цього робити.

І тут знову варто згадати радянський досвід. Досвід уже наступної після 1953-55 років, років колективного керівництва, – епохи Микити Хрущова. Він тоді які тільки зміни не ініціював, аж до поділу регіональних комітетів КПРС (які фактично і керували областями, як зараз ОДА та облради) на міські та сільські. Усе це не завершилося нічим корисним, а короткий сплеск активності, пов’язаний не з реформуванням міністерств, а із завершенням тотальної сталінської диктатури, досить швидко, уже за кілька років після відставки Хрущова восени 1964 року, трансформувався у застійний період. І витягнути радянську економіку та країну загалом із тієї багнюки вдалося тільки тотальним реформування усієї країни, реформуванням, яке завершилося розпадом СРСР.

Звісно ж, Україна – не Радянський Союз, розпадатися тут нічому. Але з історії 70-річної давнини варто зробити відповідні висновки – і не пересувати ліжка, як говорить відомий анекдот, а змінити "нові обличчя", єдиною чеснотою яких є наближеність чи то до Зеленського, чи то до Єрмака, на професіоналів. І ще – повернутися до норм Конституції, яка прямо говорить, що Кабмін є самостійним державним суб’єктом, а не безкоштовним додатком до Офісу президента.

Читати повністю

Останні новини

Українців накриють масштабні перевірки у липні: нові правила варто знати, аби не втратити виплати
Українців накриють масштабні перевірки у липні: нові правила варто знати, аби не втратити виплати
З липня ВПО перевірятимуть суворіше, ніж будь-коли. Пропадете за кордоном понад днів mdash і статус, і виплати зникнуть.nbspВідповідно до чинного законодавства, Міністерство фінансів щомі...
zk.znaj.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:35:00 +0300
Зеленський зустрівся з королем Данії: обговорили співпрацю в обороні й не тільки
Зеленський зустрівся з королем Данії: обговорили співпрацю в обороні й не тільки
Український президент Володимир Зеленський зустрівся з королем Данії Фредеріком X, щоб подякувати за підтримку України та обговорити співпрацю у військовій медицині, обороні та реабілітації ветеран...
www.rbc.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:31:18 +0300
Якщо Путін не відірве Україну від ЄС і НАТО, йому буде кінець, - Огризко
Якщо Путін не відірве Україну від ЄС і НАТО, йому буде кінець, - Огризко
Про це сказав дипломат, міністр закордонних справ України - рр., керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко в інтервю програми вропейський простір з Юрім Фізером на Еспресо....
espreso.tv
Thu, 03 Jul 2025 20:30:00 +0300
Внаслідок атаки РФ загинув працівник Полтавської ОВА
Внаслідок атаки РФ загинув працівник Полтавської ОВА
Про це повідомля RegioNews із посиланням на Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю.Йому був лише рік. Чоловік навчався в магістратурі Полтавського державного агра...
regionews.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:29:14 +0300
Бенавідес має провести обов’язковий захист титулу: перший бій призначений
Бенавідес має провести обов’язковий захист титулу: перший бій призначений
Чемпіону світу за версію WBC у напівважкій вазі Девіду Бенавідесу -, КО призначено суперника, з яким американський боксер повинен буде вийти на ринг для першого свого захисту належного й...
ua.korrespondent.net
Thu, 03 Jul 2025 20:29:00 +0300
Porsche розширює лінійку 911 новими повнопривідними версіями
Porsche розширює лінійку 911 новими повнопривідними версіями
Porsche представила нові повнопривідні версії спорткара Carrera S, включаючи купе, кабріолет і модель Targa S. Таким чином, кількість повнопривідних модифікацій у лінійці зросла до шест...
ua.korrespondent.net
Thu, 03 Jul 2025 20:29:00 +0300
Зеленський зустрівся з королем Данії Фредеріком Х
Зеленський зустрівся з королем Данії Фредеріком Х
Президент України Володимир Зеленський мав аудінцію в короля Данії Фредеріка X. Глава держави подякував Данії та її народові за підтримку України із самого початку повномасштабної російської агрес...
glavcom.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:29:00 +0300
СЧЗівця, який два роки перебував "у бігах", затримали: що знайшли у нього вдома
СЧЗівця, який два роки перебував "у бігах", затримали: що знайшли у нього вдома
ВСП повязала злісного СЗЧівця, авдома внього знайшли неочікуваний сюрприз.
tsn.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:28:39 +0300
Зеленський прокоментував розмову Трампа з путіним (Відео)
Зеленський прокоментував розмову Трампа з путіним (Відео)
Під час візиту до Данії президент України Володимир Зеленський заявив, що найближчими днями може відбутися його розмова з президентом США Дональдом Трампом. Головною темою діалогу стане питання под...
www.5.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:27:11 +0300
Трамп збагатився на щонайменше на $620 млн – Bloomberg
Трамп збагатився на щонайменше на $620 млн – Bloomberg
Статок Дональда Трампа зріс щонайменше на млн завдяки його активності у сфері цифрових активів. За даними індексу мільярдерів Bloomberg, сімя Трампів використову сво імя та звязки для отр...
glavcom.ua
Thu, 03 Jul 2025 20:26:57 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Катастрофа під Житомиром: останні подробиці
Катастрофа під Житомиром: останні подробиці
Таємничий сигнал із космосу: вчені нарешті розкрили шокуючу правду про дивні пульсації
У Житомирській області стався вибух на складі промислового підприємства — багато поранених
Елітний "кріт". СБУ затримала зрадника у Повітряних силах ЗСУ
Отримають повістки першими: кого мобілізують вже у липні, нові списки ТЦК
Урсула фон дер Ляєн може втратити посаду президента Єврокомісії, - ЗМІ
Дрони атакували ще один регіон Росії: є загибла та постраждалі
Без військової допомоги США запасів Україні вистачить на термін від чотирьох місяців до пів року – "Час новин: підсумки" (Відео)
Померла Тетяна Шеліга - зірка українського театру та кіно
Вибухи під Житомиром: очевидці розповіли, що дивом залишилися живі
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми