США зупинили постачання зброї під час наймасовіших обстрілів – що планує Україна (Відео)

США повністю зупинили постачання всієї зброї Україні, повідомляє The Economist. Новина з-за океану буквально приголомшила Україну. Захід здивований не менше. Напередодні Дональд Трамп зупинив передачу допомоги ЗСУ, яка вже перебувала в Польщі. Йдеться про ракети до Patriot, системи ППО та боєприпаси різного типу. Аналітики кажуть, цього рішення треба було очікувати. Але чи встигла Україна підготуватися до такого розвитку подій? І що це означає для фронту? Про все це дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
Трамп зупинив поставки Patriot і боєприпасів, Київ про рішення дізнався із запізненням
Поки російські ракети та дрони атакують українські міста, Сполучені Штати несподівано для Києва взяли паузу в оборонній допомозі. Вашингтон призупинив постачання зброї Україні у момент, коли росія завдає наймасовіших ударів по цивільних об'єктах за весь час повномасштабного вторгнення.
Військовий експерт Михайло Жирохов нагадує: раніше вже були випадки, коли США припиняли постачання зброї, і це могло свідчити про певні кулуарні домовленості з кремлем. Цього разу ситуація виглядає схожою. За його словами, постачання зупинили навіть тієї зброї, яка вже перебувала у Польщі і готувалася до передачі Збройним силам України.
Все відбулося за наказом президента Дональда Трампа. Під заборону потрапили системи протиповітряної оборони, ракети до Patriot та боєприпаси різного калібру.
Patriot, розвіддані та втрачений час
Найболючішою стала втрата ракет для Patriot, зазначає Жирохов. Також невідомо, чи призупинено обмін розвідувальними даними, які критично важливі для відбиття російських ракетних атак. Саме американські попередження про пуски балістичних ракет допомагають Україні захищати небо.
За інформацією Politico, рішення ухвалили ще місяць тому, але в Києві про нього дізналися лише зараз. Аналітики наголошують: на це треба було чекати з першого дня інавгурації Дональда Трампа. Однак профільні міністерства і дипломати не підготувалися.
Військовий дипломат, колишній радник міністра оборони Арчіл Цинцадзе різко критикує зовнішню політику України:
"Це провал зовнішньої політики і тих людей, які займаються Сполученими Штатами. Якщо це було неочікувано, то що тоді робить посольство в США? Що роблять ті люди, які займаються цим постачанням? Невже у них не було бодай якоїсь інформації, що таке може трапитися?"
Політолог Ігор Рейтерович додає: таким рішенням США показали, що Україна зараз не серед їхніх пріоритетів.
Тим часом видання Bild попереджає: запасів озброєння в України вистачить лише до кінця літа. Після цього настане критичний момент. Західні партнери поки не готові повністю замінити США. Україна намагається компенсувати втрати власним виробництвом – за даними Міноборони, вже 40% зброї – вітчизняного виробництва. Але решта критично залежить від імпорту.
Речник Укракїнської добровольчої армії Сергій Братчук пояснює: виготовити ракети до Patriot чи інші види складного озброєння Україна зараз не може – немає необхідних технологій та ліцензій. Поповнення стратегічних запасів можливе лише за підтримки США та Європи. Якщо ці поставки не відновляться, незабаром постане питання, чим саме воювати.
США мають проблеми із власними запасами
Вперше за роки повномасштабної війни США публічно заявляють про проблеми із власними військовими запасами. Це як тривожний сигнал, так і політичне виправдання.
Арчіл Цинцадзе пояснює: американці мають власні стандарти бойової готовності й резервів. Те, що вони передають Україні, визначається як надлишкове. Зараз виробництво у США не встигає заповнювати витрачені запаси. Тому рішення призупинити поставки пояснюють необхідністю зберегти боєздатність власної армії.
"Це політично виправдано, і юридично до них не причепишся", – каже Цинцадзе.
Що робити Україні: варіанти і посередники
Аналітики радять шукати допомоги у посередників: Великій Британії, Італії та Польщі. Саме ці країни мають на озброєнні системи Patriot і можуть передати Україні ракети, але лише зі згоди США.
Рейтерович зазначає: невідомо, чи вела Україна переговори з цими країнами напередодні, чи це питання стало несподіванкою для Києва. Але навіть зараз треба терміново включатися у дипломатичну роботу:
"Не треба панікувати, катастрофи поки що немає. Але працювати треба вже сьогодні. Звертатися до лобістів, до країн НАТО, які можуть виступити посередниками. Наприклад, до Британії, або до прем'єр-міністерки Італії Мелоні, у якої хороші відносини з Трампом".
Однак, наголошують аналітики, це мала бути робота на випередження. Київ знову опинився в ролі здивованих. За три роки війни слід було наперед подбати про альтернативні джерела постачання – чи то європейські контракти, чи розвиток власного виробництва.
Марта Шикула, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
