Токсичний шлейф. Чим дихають українці після атаки

Вночі 4 липня мешканці Києва пережили одну з найбільших комбінованих атак. Майже всі дрони, балістичні ракети, аеробалістичні Кинджали та крилаті Іскандери, які випустила Росія летіли саме на столицю.
Наразі зафіксовано понад 20 локацій з пошкодженнями, у місті є багато пожеж. В результаті світанок у для багатьох мешканців Києва залишився невидимим – густий смог і дим від вибухів повністю закрили небосхил.
Що відомо про сьогоднішню атаку
Сьогодні російська армія випустила по Україні рекордну кількість "шахедів" – 330 дронів. Також зафіксовані пуски однієї аеробалістичної ракети Х-47 М2 Кинджал, шість балістичних ракет Іскандер-М/KN-23 та чотири крилаті ракети Іскандер-К.
"Знову антирекорд для нас. Противник атакує великою кількістю БПЛА - 550 повітряних цілей загалом. Понад 330 – саме ударних "шахедів". Це найбільша кількість, яку ворог застосовував за одну атаку", – прокоментував удар речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.
Основний напрямок атаки – Київ. У столиці наразі зафіксовано понад 20 локацій з пошкодженнями. Понад 20 постраждалих, серед них є 10-річна дівчинка. 14 людей перебувають у лікарнях. Продовжують надходити уточнені дані.
Найбільше постраждав Солом’янський район. Тут пошкоджені понад 30 багатоквартирних будинків, багато приватних будинків, магазини, 5 закладів освіти, кафе, гаражний кооператив, СТО. Також рятувальники зараз борються з вогнем в зоні нежитлової забудови.
У Святошинському районі пошкоджені щонайменше шість локацій. Не менше 10 багатоквартирних будинків постраждали. Рятувальники загасили займання автомобілів.
Зафіксовані падіння уламків в Дніпровському, Дарницькому, Шевченківському та Голосієвському районах. Крім цього, пошкоджень зазнали автомобілі швидкої допомоги.
Критичний рівень забруднення повітря
Зараз у столиці зафіксовано високий рівень шкідливих продуктів горіння у повітрі – індекс якості (AQI) у деяких частинах міста перевищує 280 при нормі 50, пише SaveEcoBot. Найгірша ситуація спостерігається у Печерському районі.

Киянам радять тримати вікна зачиненими, вимкнути кондиціонери і використовувати захисні маски.
Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України підтвердило високий рівень забруднення повітря у Києві, пояснивши це масштабними пожежами, викликаними нічними обстрілами РФ. Радіаційний фон у столиці при цьому залишається у межах норми.
Токсичний шлейф
Після таких, як сьогодні, масованих обстрілів у повітрі залишаються токсичні речовини, які непомітні, але дуже небезпечні, пишуть пульмонолог Дарини Клименко і Медичний центр Доказові в Instagram.
За словами лікарів, після обстрілу у повітря після атаки потрапляють:
- Мікрочастинки сажі (РМ2,5,РМ10) – проникають у найглибші відділи легень.
- Чадний газ (CO), оксиди азоту – токсичні для мозку і серця.
- Пари пального, залишки вибухівки – можуть мати канцерогенну дію.
- Пил від металів, пластику, бетонних уламків.
"Це невидимий дим після вибуху, і його наслідки - куди довші за повітряну тривогу", – зазначають експерти.

Щоб захистити себе і рідних лікарі рекомендують:
- Не виходити одразу після прильоту – дайте повітрю "осісти" хоча б 2-4 години.
- Тримати вікна зачиненими, навіть якщо вибухи були далеко.
- Якщо маєте - вмикайте очищувач повітря з HEPA-фільтром.
- Носіть респіратор FFP2/FFP3, якщо потрібно бути на вулиці. Захистити від шкідливого повітря можуть тільки маски FFP2/FFP3 (європейський стандарт) або N95/N99 (американський стандарт).
- Після повернення з вулиці – вмийтеся, промийте ніс, пополощіть горло.
- Пийте більше води – вона допомагає виводити токсини.
- Провітрюйте квартиру лише після стабілізації ситуації та за відсутності запаху гару.
- Не займайтеся фізичними навантаженнями на вулиці після вибухів.
"Бережіть себе не тільки під час тривоги, а й після неї. Закривайте вікна. Використовуйте респіратори. Давайте собі спокій і чисте повітря, наскільки це можливо. Ваше дихання – ваша сила", – додали фахівці.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
