Базова військова підготовка: чи всі студенти зобов’язані її пройти

Суто чоловічий обов’язок
З 1 вересня 2025 року згідно з ухваленими Верховною Радою змінами до закону "Про військовий обов’язок і військову службу" в українських вишах запровадять базову загальновійськову підготовку.
Цей закон передбачає, щоз 1 вересня 2025 року замість строкової служби чоловіки муситимуть пройти базову загальновійськову підготовку (БЗВП). Це стосується українців віком від 18 до 25 років, визнаних військово-лікарськими комісіями (ВЛК) придатними до військової служби. Причому громадяни України зможуть обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.
Базова військова підготовка буде проводитися:
- в закладах вищої освіти всіх форм власності;
- в закладах освіти зі специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських;
- в навчальних частинах (центрах) Збройних Сил України (для громадян, які планують вступити вперше на державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, зайняти посади в органах прокуратури, а також - за бажанням).
Проходження БВП для жінок віком 18-25 років буде лише добровільним.
До початку вивчення курсу БЗВП необхідно, щоб:
- юнаки, яким виповнюється 18 років, мають стати на військовий облік призовників. Однак хлопці такого віку, які перебувають за кордоном, мають право стати на військовий облік, не приїжджаючи до України. Вони можуть пройти електронну ідентифікацію через додаток "Резерв+" незалежно від їхнього місця перебування;
- юнаки та, за бажанням, дівчата, пройшли обов’язковий медичний огляд перед практичними заняттями з базової військової підготовки;
- жінки, які здобули медичну чи фармацевтичну спеціальність, стали на військовий облік.
Як покарають "ухилянтів"
Згідно з законом, БЗВП мають проходити всі придатні до військової служби студенти-чоловіки.
Підготовка проводитиметься для здобуття громадянами військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язку з захисту Вітчизни.
Базова підготовка відбуватиметься у ЗВО усіх форм власності.
Встановлено, що практична підготовка буде проводитися після опанування теорії у поточному навчальному році строком до одного місяця протягом травня - жовтня за рахунок часу, відведеного на канікули.
Окрім того, Порядком визначено, що проходження практичної підготовки для студентів-чоловіків є обов’язковою умовою опанування відповідної освітньої програми - у тому числі бакалавра, магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування.
Організовувати та забезпечувати практичну частину базової підготовки буде Генштаб ЗСУ.
А направлення студентів до навчальних військових частин для проходження практичної підготовки здійснюватиметься ТЦК за списками, наданими керівниками закладів вищої освіти.
За результатами практичної загальновійськової підготовки здійснюватиметься підсумковий контроль, який визначатиме готовність студента до проходження військової служби за військово-обліковою спеціальністю.
Ті, хто успішно пройде підготовку, складатимуть військову присягу. Списки студентів після прийняття присяги надсилатимуть до ТЦК та керівникам ЗВО.
А ось відмова студента, визнаного придатним до військової служби, від проходження базової загальновійськової підготовки, стане підставою для його відрахування з вишу.
Ціна питання
Студенти та їхні батьки нервують через те, що вивчення БЗВП завершуватиметься прийняттям присяги. Однак у Міноборони запевняють, що це не прихована мобілізація і мобілізаційний вік залишився незмінним - 25 років.
"Ми не говоримо про мілітаризацію на сьогоднішній момент. Ми говоримо про те, щоб люди не боялися базових речей, які називаються «уніформа», «рушниця», «полігон». Бо на сьогодні є дуже багато людей, які насправді цього бояться. Ми ще далеко до мілітаризації. Ми ще дуже далекі від Норвегії, Ізраїлю тощо. Це може бути в наших мріях, але на сьогоднішній момент ми маємо просто зняти страх. Оце є мета цих курсів", - сказав в інтерв’ю ZN.UA заступник міністра освіти Михайло Винницький.
Видання пояснює, що над створенням курсу з БЗВП працювали спільно Міноборони (нормативна база, логістика, ресурси), Міносвіти (освітня складова курсу та його інтеграція в навчальний процес) і Генштаб (створення типової навчальної програми). За словами заступника директора департаменту військової освіти і науки МОУ Максима Кас’яненка, підготовка такої програми для держави є новою, в ній враховано досвід Ізраїлю та Норвегії.
Курс складається з 300 навчальних годин (по 45 хвилин), з них 90 - теоретичних і 210 - практичних. Третину теоретичних занять студенти мають опанувати самостійно. Програмою також передбачено контрольні роботи, а наприкінці теоретичної частини - залік.
Найбільший акцент - на вивченні основ вогневої підготовки (поводження зі стрілецькою зброєю, ручними гранатами) - 30 годин із загальних запланованих 90. А одним із пріоритетів буде тактична підготовка (дії солдата в бою, в наступі) - 18 годин, на домедичну допомогу - 8 занять.
Планується, що практичні заняття, включно з виїздами на полігон чи до навчальних центрів, проходитимуть на канікулах. Вони відбуватимуться у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах, центрах ЗСУ та правоохоронних органів спеціального призначення, а також у центрах підготовки населення до національного спротиву.
Поки що стосовно організації курсу військової підготовки у вишах нез’ясованим залишається питання фінансування.
Народний депутат Інна Совсун зазначає, що за даними, які вона отримала від Міноборони, підготовка одного студента з БЗВП коштуватиме близько 82 тисяч гривень.
"Міністерство освіти сказало, що у них є на цю програму 62 мільйони. Шляхом нескладних математичних дій ми можемо порахувати, що цих коштів вистачить на підготовку 756 студентів. Разом з тим у мене є відповідь Міністерства фінансів, яке підтвердило цифру 62 мільйони і сказало, що це гроші на підготовку 67 тисяч студентів. Невідомо, чому саме на 67 тисяч студентів, коли їх очікується близько 100 тисяч, ну але то вже інше питання. Отже, на одного студента реально виділяється 920 гривень замість 82 тисяч гривень. Знаючи досвід KSE з військового вишколу, я вам скажу, що 920 гривень для підготовки не вистачить і близько, навіть якщо припустити, що ці гроші - лише частина суми, а після нового року до них додадуть ще з нового бюджету", - зазначила депутат.
За словами Винницького, сума у 62 мільйони гривень планується не на весь курс, не на всіх студентів, а тільки на половину і тільки на теоретичну частину.
"Гроші потрібні, шановні народні депутати і депутатки. У ваших руках бюджет", - додав він.
Галина Гірак
Останні новини
