Розділяй та володарюй: навіщо Китаю "непоразка" Росії у війні

Повзуча експансія
У грудні 1944 року два дипломати просто не могли цілком серйозно говорити, що вони не можуть дозволити, аби США, СРСР чи Великобританія програли Німеччині, - зауважив на своїй Facebook-сторінці з цього приводу ізраїльський військовий аналітик Ігаль Левін .
Адже за його словами, "дисбаланс сил був настільки колосальний, що перемога над німцями та японцями була питанням часу і того ресурсу, який за цей час буде витрачено, але ніяк не питанням відкритим чи незрозумілим".
Втім логіка нинішнього відвертого зізнання глави китайської дипломатії очевидна: Китай не може дозволити Росії програти - бо це, на думку КНР, змінить геополітичний баланс та дасть можливість Вашингтону повністю переорієнтуватись на протистояння з Китаєм у політико-економічному плані, - підтвердив у ефірі 24 каналу політолог Ігор Рейтерович .
Крім цього, Пекіну вигідна війна, адже він експлуатує Росію, - каже експерт.
Однак, з іншого боку, ці слова Ван Ї могли бути й прихованою пропозицією для ЄС: тобто, Росія може й програти війну, але натомість Китай хоче щось отримати.
"Наприклад, нормальну комунікацію з ЄС, розширення своєї продукції на ринках ЄС, щоб замінити США, і багато іншого. Як на це відреагує Європейський Союз? Треба дивитись", - наголосив він.
Між тим Надзвичайний та Повноважний Посол, доктор фізико-математичних наук, заслужений економіст України, старший радник Nihan Cyber Security Corporation та запрошений професор у Temple University Сергій Корсунський вважає шокуючу для країни заяву Ван Ї простим визнанням давно визначеної зовнішньої політики Китаю, яку представники цієї країни вже навіть не хочуть приховувати.
"Давно я вже говорив саме ось у такому контексті, що Китай не може допустити зміни ладу в Росії, не може допустити, щоб протягом кордону за 3200 км з'явилася демократична держава, орієнтована на Захід, бо це - загроза китайському режиму", - зауважив він на каналі NEMYRIALIVE.
По-друге, поразка Росії означатиме припинення надій на повернення споконвічних китайських земель, котрі Сталін колись у них "відкусив", продовжив Корсунський .
Між тим на китайських картах східні російські території вже давно розфарбовані у колір Китаю. Усі назви міст, у тому числі Владивосток, Благовіщенськ і так далі - всі китайські. І тому ніби жодних сумнівів про те, що вони їх заберуть, немає: традиційний Китай думає тисячоліттями, тобто ніхто нікуди не поспішає.
"Навіщо займатися війною, коли в кожній мерії, в кожному з цих містечок всі ці території, які населені росіянами, що спилися, там зараз китайці активно розвивають сільське господарство, купують ресурси, одружуються з росіянками, стають громадянами, проходять у владу. Коротше говорячи, там повзуча експансія йде, це 100%", - констатував він.
За його словами, російські журналісти ще до війни намагалися провести відповідне розслідування експансії Китаю на східні території РФ, тоді це ні на кого враження не справило, а ось тепер заява Ван Ї викликала великий резонанс.
"Але насправді те, що сказав Ван Ї - нарешті йому просто, мабуть, набридло вже вислуховувати претензії європейців на свою адресу. Тому що європейці, які зараз особливо сильно відчувають "жар" від Росії, від війни, і які зрозуміли, що Америка не допоможе й треба робити самим, природно розуміють, що від Китаю дуже багато залежить. І вони думали, що, враховуючи, що вони найбільший китайський ринок, найважливіші партнери Китаю - то їхня думка Китаю важлива. Але здається, що це не так", - додав Корсунський .
Але до чого тут ШІ?
Та "Схід - справа тонка": у суботу, 5 липня Ван Ї після переговорів зі своїм французьким колегою Жаном-Ноелем Барро на брифінгу у Парижі заявив, що його країна готова працювати із Францією для політичного врегулювання "української кризи" - так у КНР називають повномасштабну війну Росії проти України.
Однак схоже, що головною метою його європейського турне було зовсім не це. Під час візиту до Парижу Ван Ї заявив, що КНР готова співпрацювати з Францією у багатьох галузях - таких, як атомна енергетика, авіація, штучний інтелект (ШІ), зелена енергетика та біотехнології, пише Bloomberg.
Разом із експансією на російські території та створенням зони впливу у Центральній Азії, "м’якому підбрюшші" РФ, це потрібно китайцям для економічної і технологічної перемоги над США, котрі для свого світового домінування створили колись МВФ, Світовий банк та домінування долару, вказує Корсунський . Натомість Китай намагався протиставити цьому БРІКС та ШОС, однак з цим не дуже склалося - цим експерт і пояснює відмову Сі Цзинпіна відвідати недавній саміт БРІКС у Бразилії.
За словами експерта, "нарешті Китай побачив, що нічого не вийде, що це дурість, і що Росія - це тупі вбивці, які не чують нічого і не розуміють нічого, і які тупо йдуть у розстрільну статтю".
"Вони (КНР - ред.) розуміють, що у них економіка погіршується. Зараз, коли Трамп виводить США зі світу, самий момент цей світ "взяти тепленьким". І в цей момент той, хто мав би це робити разом із ними (РФ - ред.), займається тупим вбивством фермерів у Херсонській області, дронами за ними ганяється", - додав він.
Але Китаю, за його словами, велика війна у Європі не потрібна, як не потрібна й поразка Путіна - і КНР влаштувало би припинення вогню, котрого так прагне президент США Дональд Трамп .
При цьому КНР посилено займається власним іноваційними проєктами: наприклад, створює цифровий юань, як основу для трансферу валют. Або ж власний ШІ, з наміром випустити його в Open Code, тобто у відкритому коді, що є загрозливим з точки зору промислового шпіонажу.
І це - ще одна з причин, чому Китай так тримається за Росію, каже Корсунський . Він нагадує, що штучний інтелект не може працювати без даних - для нього це хліб - а їх треба десь збирати та зберігати. Для цього необхідно створити величезні центри, банки даних - це процесори, що споживають абсолютно неймовірну кількість енергії.
"Наприклад, в це інвестує Open AI, інвестує й Microsoft в гігантські бази даних, котрі будуть будуватися в Об'єднаних Арабських Еміратах. Щоб це працювало, поруч потрібно будувати атомну станцію. Тобто споживання електроенергії, коли буде впроваджено штучний інтелект на тому рівні, про який нам обіцяють - це гігавати. Звідки їх узяти? Атомні станції", - уточнив він.
І, як відомо, РФ володіє технологіями побудови АЕС, цим займається досі непідсанкційний терористичний Росатом.
Окрім того, Китай не лише скуповує у світі всі наявні вугільні шахти, але готовий Росію "цілувати ніжно", аби продовжувати купувати у неї нафту, щоб встигнути саме за розвитком ШІ. У цьому світлі стає ще більш зрозумілою позиція КНР по російсько-українській війні. Та чи усвідомлюють це у Європі, або ж все-таки "допустять козла у город"?
Ірина Носальська
Останні новини
