Третім - буде: чи допоможе Ілону Маску нова Американська партія

"Злітання з рейок" у штатному режимі
Донедавна ексголова DOGE та володар SpaceXі Tesla, багатодітний мільярдер Ілон Маск був головним прихильником президента США Дональда Трампа . Він не лише танцював разом із ним на передвиборчих мітингах минулого року, але й вклався 300 мільйонами доларів у його передвиборчу кампанію, а такожприводив свого чотирирічного сина на зустріч із Трампом в Овальний кабінет.
Й ось раптово таке: у суботу, 5 липня Маск таки оголосив про справжню революцію політичного устрою Штаті, а саме про створення третьої, так званої Американської партії (America Party) у донедавна стабільно двопартійній системі країни. Про вірогідність такого його кроку у протистоянні з Трампом подейкували вже давно. Але було незрозумілим, чи наважиться Маск зайти настільки далеко, втім йому таки вистачило рішучості.
"Сьогодні створено America Party, щоб повернути вам вашу свободу", - написав мільярдер у соцмережі Х.
При цьому він розкритикував наявну політичну систему США, заявивши, що країна фактично живе в умовах однопартійної системи, а не демократії - через марнотратство та корупцію.
Тож Маск наголосив, що "з перевагою два до одного ви хочете нової політичної партії - і ви її отримаєте".
Засновник Tesla та SpaceX також офіційно анонсував перший з'їзд Партії Америки. Маск навіть запитав передплатників, де краще провести подію, і пообіцяв - сумно точно не буде.
Пізніше Трамп нписав у своїй соцмережі TruthSocial, що Маск в останні п'ять тижнів "зовсім злетів з рейок" - вочевидь, маючи на увазі його нагадування про політичне спонсорство та звинувачення президента США ледь не у педофілії.
Тим часом республіканці, за його словами, "є злагодженою машиною", котра щойно ухвалила найбільший у своєму роді закон в історії США" - той самий "великий прекрасний закон", що його Трамп провів через Конгрес і підписав у День незалежності США, 4 липня. І через який й зчепилися колишні "найкращі друзі".
Закон передбачає, зокрема, подовження податкових пільг, збільшення видатків на оборону і прикордонну охорону разом зі скороченням соціальних виплат.
Також,"на жаль для Ілону " (як зауважив сам Трамп ) цей закон скасовує так званий "мандат на електромобілі" - комплекс заходів, ухвалений для підвищення кількості їх продажів ще за попереднього президента Джо Байдена .
Між тим почали реагувати на політичну ініціативу Маска й чиновники діючої американської адміністрації. Так, міністр фінансів Скотт Бессент у коментарі CNN заявив, що Ілон нині не має такої підтримки, як ідеї, з якими він був пов'язаний раніше - зокрема, у рамках Департаменту ефективності DOGE. Бессент також припустив, що керівництво компаній Маска могло б віддати перевагу його зосередженню на бізнесі, а не на політиці.
Водночас Трамп повідомив, що засновник Tesla від самого початку знав про його намір скасувати "мандат на електромобілі" й нібито казав, що в нього "немає жодних проблем із цим".
Тож нині у США все відбувається так, "ніби Трамп ще кілька місяців тому не рекламував Tesla і не називав Маска талановитим генієм, а Маск у свою чергу не казав, що любить Трампа "так, як може любити гетеросексуальний чоловік чоловіка", - нагадує сайт Букви.
Хто ж посміється останнім?
Й поки Трамп у неділю, 6 липня так прокоментував ідею свого колишнього соратника створити власну партію:
"Треті партії ніколи не працювали, тож він може розважатися з цим, але я вважаю це смішним".
Президент також заявив, що у Сполучених Штатах спроби створити третю велику партію ніколи не мали успіху, оскільки двопартійна політична система США "схоже, не підходить для них".
На думку Трампа , "єдине, на що годяться треті партії, - це на створення повного і тотального розвалу і хаосу, і нам цього цілком достатньо з радикальними лівими демократами, які втратили свою впевненість і розум".
Та чи вдасться Маску переломити сталу політичну структуру Штатів? За словами військового оглядача Дениса Поповича , Маск - несистемна людина, до того ж він геніальний та найбагатший людина у світі. І це є доволі небезпечним коктейлем у даному випадку.
"Він справді може створити альтернативу, отримати підтримку від американців, яким набридло вибирати тільки між республіканцями та демократами, та перекроїти політичне поле США, причому в найближчі ж місяці. Можливо, в особі Маска ми взагалі бачимо майбутнього президента США, бо американці - такі самі люди. Їм хочеться чогось нового", - зауважив він у блозі для Еспресо.
Наслідком участі Маска у виборах може стати підрив базового електорату республіканців та безперечна перемога демократів, прогнозує й політолог Сергій Таран коментарі NV.
За його словами, якщо Трамп втратить хоча б одну палату Конгресу на довиборах у листопаді 2026 року, то це буде для президента США майже катастрофою. Адже він не зможе реалізовувати свої, скажімо так, нестандартні плани та наміри, бо з'явиться потужна американська інституція у вигляді Конгресу, котра гальмуватиме його екзотичні ініціативи. І тоді не лише Трампу , а й усій ідеології трампізму, тобто MAGA, може настати кінець.
"Я вже навіть не кажу про те, що демократи пообіцяли, що одразу після перемоги на виборах у Конгресі їхнім першим завданням буде початок імпічменту Трампа. І виходить, що до цього імпічменту буде безпосередньо причетний Маск, його фаворит і людина, яка має майже необмежені ресурси та медійні можливості", - додав політолог.
На його думку, все це стало можливим тому, що у політиці стратегія завжди має переважати тактику. Але Трамп зі стратегією завжди мав проблеми, завжди наголошував на тактиці, фокусувався на яскравих заявах, неймовірних обіцянках і медійних заголовках. І його історія нівелювання стратегії стосується не лише України чи, наприклад, тарифної політики.
Ця історія тепер вже - про команду самого Трампа , а не лише про її натхненника Маска . У якому Трамп не побачив головного - людини, котра може запросто поховати того, кому він мав би бути довіку вдячний за те, що вивів на перші ролі в американській політиці, - продовжив експерт.
І якщо політичний проєкт Маска все-таки отримає розвиток, Україні треба буде до нього шукати якісь підходи. Це не буде легким завданням, бо великою прихильністю до України Маск ніколи не вирізнявся, - зауважив між тим Попович .
Ірина Носальська
Останні новини
