Особлива дата для українців: кого сьогодні вшановує ПЦУ і що змінила ця людина

Православна Церква України нагадала, що сьогодні, 10 липня, українці вшановують пам'ять преподобного Антонія Печерського - великого подвижника й засновника вітчизняного чернецтва.
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на прес-службу ПЦУ у Facebook.
Ким був Антоній Печерський і чим важливі його здобуткиГромадянам розповіли, що Антоній Печерський:
- великий подвижник;
- засновника вітчизняного чернецтва;
- фундатор і будівничий кількох важливих святих обителей (зокрема Києво-Печерського монастиря та Успенського собору в ньому).
Зазначається, що до прийняття чернецтва він носив ім'я Антип і походив з селища Любеча в Чернігівській області.
"Ще в юності, дізнавшись про життя монахів і надихнувшись цим, вирив собі печеру, прагнучи подвигу усамітнення. Згодом вирушив до Царгорода, а далі дістався Святої Гори Афон", - повідомили у ПЦУ.
Свята Гора Афон на північно-східному узбережжі Греції(фото: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons)
Уточнюється, що саме там чоловік прийняв постриг із іменем Антоній . При цьому його строге і самовіддане чернече життя вразило навіть досвідчених подвижників Афону.
"Провівши там чимало років, за настановою ігумена преподобний повернувся на рідні землі, щоб "і тут бути на користь і підтримку багатьох", - зауважили у ПЦУ.
Шукаючи місце для усамітнення неподалік Києва, Антоній оселився поблизу села Берестова - у печері , в якій раніше жив у пості й молитві Іларіон, обраний у 1051 році Київським Митрополитом.
У тій печері преподобний Антоній, слідуючи прикладу афонських отців, проводив дні:
- в постійній піднесеній молитві;
- у суворому пості;
- у смиренній праці.
Таке подвижницьке життя Антонія не залишилося непоміченим - все більше людей дізнавалися про нього й навідувались, щоб знайти духовне наставництво.
"Серед перших ченців був і майбутній преподобний Феодосій. Так почала гуртуватися і зростати чернеча братія , яка згодом стала основою Києво-Печерського монастиря - одного з головних духовних осередків Київської Митрополії", - наголосили у ПЦУ.
Києво-Печерська лавра сьогодні (фото: Віталій Носач, РБК-Україна)
Тим часом преподобний Антоній, прагнучи звершувати свій подвиг у повній самоті, викопав нову печеру на сусідньому пагорбі .
Саме це місце згодом отримало назву Ближніх або Антонієвих печер (тоді як попередні стали відомі як Дальні або Феодосієві).
Згодом, святий Антоній через князівські чвари перебував деякий час у Чернігові . Там він заснував ще один печерний монастир - Іллінський .
Згодом, повернувшись до Києва, Антоній благословив зведення храму на честь Успіння Пресвятої Богородиці . Незабаром біля нього був закладений і монастир з келіями, куди ченці перейшли жити з печер.
"Оскільки перші монахи обителі звершували свій подвиг у печерах, відтак монастир "приніс" для себе назву Печерський", - пояснили у ПЦУ.
Сьогодні ПЦУ вшановує пам'ять Антонія Києво-Печерського (ілюстрація: facebook.com/Orthodox.in.Ukraine)
У вічність преподобний Антоній відійшов у 1073 році , проживши 90 років. Все своє життя він присвятив служінню Богу та людям.
"Де нині перебувають його святі мощі - залишається таємницею: так само, як за життя він уникав людської слави, так і після смерті тіло його перебуває в глибині печер", - зауважили у ПЦУ.
Повідомляється, що вже понад вісім століть Антоній є прославленим Церквою в лику святих , а його приклад і нині надихає нові покоління християн.
Насамкінець у ПЦУ зауважили, що преподобний Антоній Печерський був суворим аскетом і звершував свій чернечий подвиг у печері, однак залишався відкритим до всіх, хто шукав у нього поради чи підтримки: утішав словом, лікував, а ще Господь являв через нього чудеса.
"Преподобний отче наш Антонію, моли Бога за нас! Нехай благодать Божа наповнює наші серця, дарує справедливий мир і силу стояти за святе. Єднаймося в молитві разом", - підсумували у ПЦУ.
Публікація ПЦУ (скриншот: facebook.com/Orthodox.in.Ukraine)
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як змінилась Києво-Печерська лавра після "вигнання" Московського патріархату, чи може він "відвоювати" святиню та яке майбутнє чекає на Національний заповідник.
Тим часом у ПЦУ розповіли про найважливіші свята липня 2025 року за новим церковним календарем.
Читайте також, що таке Спас (з погляду ПЦУ), чому в цей день у храм приносять ті чи інші плоди, а також на які саме дати припадають Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси у 2025 році.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
