Суїциди під час війни: психіатр розкрив парадоксальну тенденцію, яка суперечить логіці

Повномасштабна війна принесла українцям колосальний стрес, втрати, невизначеність і загрозу життю. Здавалося б, у таких умовах кількість самогубств мала б зрости. Але, за словами психіатра, доктора медичних наук Бориса Михайлова, реальність виявилася протилежною.
У розмові з РБК-Україна експерт пояснив, чому в умовах війни частота суїцидів не зростає, а навпаки - зменшується, і як це пов’язано з нашою психікою, інстинктом виживання та глибинними механізмами свідомості.
Депресія - лише одна з причинЯк зазначає психіатр, самогубство - це складне явище, яке не завжди пов’язане з психічними розладами.
"Суїцид - це не просто симптом хвороби, а глибока екзистенційна трагедія, коли людина переживає мотивацію до завершення життя через внутрішню кризу", - каже Михайлов.
При цьому, за його словами, тільки невеликий відсоток суїцидів пов’язаний саме з клінічною депресією.
"Стосовно самогубств унаслідок психічних захворювань, а саме тяжкої депресії, то її частота становить лише кілька відсотків від загальної кількості суїцидів", - каже він.
Чому під час війни люди менше схильні до самогубствНайбільш вражаюча теза психіатра - кількість самогубств у воєнний період знижується.
"І зараз, хоча це може здаватися парадоксальним, є зменшення кількості самогубств порівняно з мирними часами", - заявляє лікар.
Причину він бачить у глибинних психологічних механізмах.
"Щодня ми переживаємо стрес воєнного часу, коли саме життя стає загрозою. У таких умовах домінує інстинкт виживання. Просто не до самознищення - людина бореться, щоб жити", – пояснює психіатр.
Пояснення через теорію Фройда: мортідо vs лібідоМихайлов наводить і психоаналітичну теорію Зигмунда Фройда, згідно з якою на нашу поведінку впливають дві базові сили:
Лібідо - тяга до життя, творення, сексуальності
Мортідо - потяг до смерті, руйнування, самознищення
У мирний час, коли загроз зовнішніх менше, активізується "внутрішня тінь" - мортідо. А у воєнний – навпаки: все підпорядковується виживанню, а значить, активізується лібідо.
"У такі складні часи, як зараз, схильність до суїцидів зменшується. Йдеться про виживання - як популяції загалом, так і кожної особи зокрема", - резюмує Борис Михайлов.
Таким чином, самогубство - це не лише наслідок хвороби, а прояв глибокої внутрішньої кризи. Але під час війни психіка людини мобілізується на боротьбу за життя.
Це ще одне свідчення того, наскільки сильними можуть бути наші захисні механізми навіть у найтемніші часи.
Вас може зацікавити:
- Що таке літня депресія і як вона руйнує психіку
- З якими симптомами до психіатра потрібно негайно
- Як відрізнити сум та поганий настрій від справжньої депресії
Останні новини
