Заборона "порошенківських", цензура для журналістів і гомофобія – залаштунки марафону "Єдині новини" (Відео)

Український журналіст Євген Лесной в своєму блозі для "Детектор медіа" розповів про півторарічний досвід роботи в національному телемарафоні "Єдині новини". Медійник наголосив, що говорить винятково за власний досвід. Утім, зауважив, що правила гри, які існували на його місці роботи – не відрізняються від інших телеканалів, які створюють телевізійний продукт коштом держави.
Заборона на "ЄС" та "гра за правилами"
Лесной повідомив, що у лютому 2024 прийшов працювати на один із неназваних телеканалів, що бере участь у "Єдиних новинах". Лесной розповідає, що шеф-редакторка постійно запитувала, кого саме він планує знімати. "Коли запрошуєш на роботу професіонала з 30-річним стажем – маєш довіряти", – підкреслив журналіст. Лесной також пише, що один з ведучих каналу радив йому "грати за правилами", зокрема щодо вибору експертів.
"Мовляв, я періодично знімаю адвоката Ярослава Куца – а він же, цитую, "порошенківський". Таких тут, мовляв, не варто показувати", – цитує Лесной.
За його словами, тема "Європейської солідарності" була під повною забороною, про що йому прямо повідомили керівники каналу: "У них є свої телеканали – сюди не можна". Попри це, журналіст намагався запрошувати експертів, лояльних до політсили – зокрема, таких як згаданий Ярослав Куц чи політолог Євген Магда.
"Проте кожен вихід неугодного експерта – це була боротьба. Суперечки з редакторами стали звичним явищем", – зазначив Лесной, додавши, що все спілкування в редакції відбувалися винятково російською. Журналіст наголосив, що у марафоні не вітають спікерів, які критикують владу, а погодження на коментарі експертів часто йшло "згори".
Програма "Время", ЛГБТ-фобія і самоцензура
Лесной також розповів про випадок, коли його сюжет був знятий з ефіру через участь депутатки від "Голосу" Інни Совсун. Сюжет створили до Дня Європи, матеріал був присвячений євроінтеграції та необхідності ухвалення закону про цивільні партнерства. Натомість, сюжет не отримав дозволу на трансляцію. Лесной відмовився прибирати коментар Совсун через професійні міркування.
Журналіст також порушив тему гомофобії, завуваживши, що вона не корелює із публічними заявами мовника. І могла стати причиною його звільнення.
"Тема гомофобії – окрема. Понад пів року я пропонував зробити аналітичний сюжет про життя ЛГБТК+ людей на четвертому році великої війни. Мовчали. Попри всі реляції в ефірі марафону про "європейські цінності". І як тільки я цей сюжет таки зробив – за два тижні мене звільнили. Формально – скорочення. Попри те, що мій чоловік зараз служить у ЗСУ", – розповів Лесной.
Журналіст порівняв надмірну кількість офіціозу в марафоні зі "з'їздом ЦК КПРС" або радянською телевізійною програмою "Время", стверджуючи, що його аналітичні сюжети часто не потрапляли в ефір через пріоритет прямих трансляцій. Журналіст також повідомив про тиск щодо його активності в соціальних мережах. Директорка каналу, за його словами, радила йому "не висловлювати гучно свою громадянську позицію". Найстрашнішим наслідком такої роботи, на думку Лесного, стало ввімкнення "самоцензури". Він перестав запрошувати деяких експертів і не включав у сюжети моменти, які могли викинути.
"І це відчуття – коли ти журналіст із 30-річним досвідом, а тебе фактично ламають, – це те, що вбиває зсередини", – підсумував Лесной. Свій "півторарічний забіг у цьому марафоні" Євген Лесной завершив, висловивши сумніви щодо існування журналістики в Україні в нинішніх умовах.
Читайте також першу частину допису Лесного для "Детектор медіа": "Або добре, або ніяк": журналіст про залаштунки марафону "Єдині новини".
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram . Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp . Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
