Зрілі жінки більш схильні до розладів харчової поведінки: лікарі пояснили, чому так відбувається

Лікарі та спеціалісти кажуть, що вони спостерігають помітне зростання кількості жінок віком від 40 до 70 років, які звертаються за допомогою з приводу розладів харчової поведінки, повідомляє National Geographic.
А оскільки ці жінки не відповідають стереотипу людей з розладом харчової поведінки, тобто вони не є дівчатами-підлітками, вони часто стикаються з пропущеними діагнозами або несвоєчасною допомогою.
"Ніщо не може бути більш обурливим, ніж коли ваш лікар каже, що ви занадто старі для розладу харчової поведінки, - каже Синтія Булік, засновниця Центру передового досвіду з розладів харчової поведінки Університету Північної Кароліни. - Однак саме про це повідомляє незліченна кількість жінок у перименопаузальному періоді".
Ці спостереження виявилося важко кількісно оцінити. Деякі дослідження оцінюють, що від 2 до 7 % жінок старше 40 років відповідають офіційним діагностичним критеріям розладу харчової поведінки. Інші дослідження показують, що близько 13 % жінок старше 50 років борються з певною формою розладу харчової поведінки. Ще інші дослідження показують, що ці цифри можуть бути лише верхівкою айсберга. "До 30 відсотків жінок середнього віку можуть відчувати симптоми розладу харчової поведінки, - каже Елізабет Вассенар, сертифікована спеціалістка з розладів харчової поведінки. - І ми точно спостерігаємо зростання".
Компульсивне переїдання є найпоширенішим розладом харчової поведінки серед жінок віком 40- 60 років, за ним йде нервова булімія. Також лікарі спостерігають у цій віковій групі високі показники менш обговорюваних очисних звичок, таких як зловживання проносними засобами.
Жінки середнього віку також страждають від нервової анорексії, хоча й набагато рідше, а також від менш відомого стану під назвою орторексія, який характеризується нав'язливою поведінкою, пов'язаною з фізичними вправами та "здоровим" харчуванням. За словами Елізабет Вассенар, цей стан іноді пов'язаний саме з перименопаузою та може "фактично призвести до недоїдання".
Гормони, що викликають зміни тіла
Менопауза може спричиняти розлади харчової поведінки подібно до того, як статеве дозрівання впливає на дівчат-підлітків. Як під час статевого дозрівання, так і під час менопаузи у жінок спостерігаються тривалі коливання рівня естрогену. Цей гормон відіграє вирішальну роль у виробленні серотоніну, нейромедіатора, який впливає на настрій. Ці зміни можуть впливати на відчуття щастя та почуття власної гідності людини , а також безпосередньо впливають на вигляд тіла.
Під час перименопаузи та менопаузи у жінок часто спостерігається збільшення загального жиру в організмі, особливо навколо живота. Це значною мірою пов’язано зі зниженням рівня естрогену , який впливає на те, як організм накопичує жир, регулює апетит і настрій.
Зниження рівня естрогену також пов'язане зі зниженням рівня метаболізму у стані спокою. Це призводить до меншої кількості спалюваних калорій протягом дня. Такі гормональні зрушення також можуть сприяти саркопенії - стану, який призводить до втрати м'язів та збільшення накопичення жиру.
Відновлення втраченего відчуття контролю
Окрім гормональних коливань, менопауза часто настає під час серйозних життєвих потрясінь, таких як від’їзд дітей з дому, подружні проблеми або розлучення, кар’єрні зміни та старіння батьків, які потребують догляду, тобто подій, які, як було показано, суттєво впливають на вибір їжі.
"Жінки середнього віку несуть значну частину тягаря своїх сімей", - каже Робін Кієвіт, спеціалістка з розладів харчової поведінки. Серед такого тиску розлади харчової поведінки можуть розвиватися як спосіб "відновити втрачене відчуття контролю".
Це бажання повернути собі відчуття свободи дій або передбачуваності є відомим психологічним фактором розладів харчової поведінки в усіх вікових групах, але особливо помітним воно є у середньому віці.
Раніше портал Знай писав Аптечка у відпустку: що взяти з собою, щоб не бігати по чужому місті.
Крім того, ми повідомляли Сезон кавунів в Україні: що потрібно знати, щоб не купити "нітратний коктейль".
Також портал інформував Нові правила для біженців в Литві: що треба знати українцям.
Останні новини
