Блокували трибуну і ледь не побилися: як відбулася відставка уряду в парламенті – відео (Відео)

Верховна Рада відправила у відставку уряд Дениса Шмигаля. Рішення ухвалили з поспіхом, без чіткого пояснення причин і попри воєнний стан. Що відбувалося під куполом та які політичні перестановки очікуються далі дивіться в матеріалі "5 каналу".
Ранкове засідання: від заяв до сутичок
Із поспіхом, і без точних і зрозумілих причин. У середу вранці профільні комітети взялися розглядати заяву на відставку Дениса Шмигаля. І хоч про звільнення стало відомо ще на початку тижня, але у Верховній Раді все відбувалося напрочуд поспіхом. У день відставки уряду Шмигаля у депутатів не було розуміння: хто залишиться, які міністерства ліквідують, хто пересяде у інші владні крісла.
Олександр Федієнко, народний депутат, "Слуга народу":
– Тобто зараз ви не знаєте, чи об'єднають деякі міністерства?
– Зараз я не можу вам просто розповісти.
Не головне – першим
Найважливіше питання порядку денного не стало першим. Зранку депутати взялися за виступи з трибун, голосування правок і затвердження законопроєктів. Під час розгляду змін до Податкового кодексу депутати з владної фракції та опозиції ледь не почубилися. Але словесна сутичка минула за лічені хвилини.
Шмигаль йде у відставку
Зрештою Парламент перейшов до головного завдання. Взялися відправляти уряд Дениса Шмигаля у відставку.
Руслан Стефанчук:
– Денис Шмигаль подав заяву з проханням прийняти його відставку.
Денис Шмигаль:
– Дякую!
Денис Шмигаль – рекордсмен української політики. У кріслі чільника уряду він пробув понад п'ять років – найдовше серед попередників. Кабмін Шмигаля зіштовхнувся з двома головними викликами: ковідпандемією та повномасштабним вторгненням.
"Золотовалютні запаси є рекордними – понад 45 млрд доларів. Станом на сьогодні ми не маємо заборгованості за соціальними платежами і ніколи їх не мали. Соцплатежі, пенсії, субсидії виконувалися завжди вчасно", – сказав колишній прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Досягнення чи критика?
Денис Шмигаль похвалився: за його каденції вдалося домовитися з міжнародними партнерами і отримати кошти до бюджету. Звіти урядовця владна фракція зустріла оплесками, а опозиція зовсім не оцінила.
"Давайте нагадаємо, як починав цей уряд. Із коронавірусу. Створення ковідного фонду і давайте подякуємо, що гроші з нього відправляли на дороги. За яйця по 17 грн і зимові куртки. Давайте подякуємо за те, що під час того, як нам не вистачає пів трильйона, ми хотіли купувати ядерні реактори", – нагадав нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
Причини відставки – неясні
Якою є головна причина відставки уряду Шмигаля? Конкретної відповіді на це запитання у парламентській більшості не знають – лише припущення.
"Є, можливо, декілька пояснень. Можливо, кожне з цих пояснень має право на існування, різні гіпотези. Це тривалий час, коли цей Кабінет міністрів був, можливо, це якась і певна втома", – зауважив нардеп від "Слуги народу" Олександр Мережко.
Юридичні суперечки через воєнний стан
До останнього під куполом тривали дискусії: а чи взагалі можна під час війни відправляти уряд у відставку. Й справді, десята стаття Закону "Про воєнний стан" забороняє припиняти повноваження Кабміну. Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук переконує: ця норма прописана юридично неграмотно. У опозиції такі аргументи критикують.
"Ви хоча б спробували внести зміни, розтлумачити, що це таке – "припиняти повноваження", для того, щоб наступний уряд не ставився під сумнів. Ви цього не спромоглися, ви дуже поспішаєте відправити їх у відставку", – зазначив лідер "Євросолідарності" Петро Порошенко.
Голосування та підсумки
Зрештою голосів за відставку уряду більш ніж достатньо. 261 депутат "за".
Але голосами лише самих "слуг народу" Кабмін не звільнили б. Зелені кнопки хором тиснули фракції "Батьківщини", "Голосу", ОПЗЖ, "Довіри" та партії "За майбутнє". "Європейська солідарність" не голосувала. Тепер Денис Шмигаль та його Кабмін працюватимуть у статусі виконувачів обов'язків. Таке ненадовго, вже цього тижня Рада голосуватиме за нову прем'єрку – Юлію Свириденко. Але й самого Дениса Шмигаля на задвірки політики не попросять. Він очолить Міністерство оборони.
Сергій Барбу, "5 канал".
Дивіться також :
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
