Рада визнала депортацією примусове виселення українців з Польщі у 1944-1951 роках

Верховна Рада визнала депортацією примусове виселення українців із місць їхнього постійного проживання на території Польщі у період від 1944 по 1951 роки, зокрема під час операції "Вісла".
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на відповідний законопроєкт.
Згідно з документом, Україна "визначає відновлення прав громадян України із числа депортованих осіб одним з пріоритетних напрямів політичного, соціально-економічного, культурного і духовного розвитку суспільства".
Зокрема, людей українського походження, примусово переселених з Польської Народної Республіки на підставі рішень органів колишнього СРСР та ПНР у період 1944-1951 років, додали до переліку тих, що мають статус депортованих.
"Держава гарантує особам українського етнічного походження, які були примусово переселені з місць їх постійного компактного проживання на території Польської Республіки у період 1944-1951 років, а в разі їх смерті - членам їхніх сімей, право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної їм внаслідок депортації, у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом міністрів України, у вигляді одноразової матеріальної допомоги", - йдеться в законопроєкті.
Примусове виселення українців з Польщі у 1944-1951 рокахУ 1944 році уряди УРСР і Польської республіки підписали "Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах". Це перше виселення українців зі споконвічних українських земель, які належали Польській Республіці.
Операцію "Вісла" здійснили дещо пізніше, протягом квітня-липня 1947 року за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польщі та Чехословаччини.
Фактично це була депортація українців з їхніх етнічних територій на території у західній та північній частині польської держави. Мета - асимілювати українське населення за умови обмеження підтримки українського підпілля.
У результаті насильно переселили 482 000 осіб, а 3 936 людей ув'язнили в концтаборі Явожно.
Детальніше про те, які протистояння були між Україною та Польщею, - читайте у матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
