Арабські країни можуть подружитися з Ізраїлем у протистоянні Ірану, - експерт

Країни арабського світу зацікавлені у знищенні ядерної програми Ірану та ослабленні підконтрольних Тегерану угруповань. Також вони мають шанси нормалізувати відносини з Ізраїлем.
Про це в коментарі РБК-Україна розповів експерт з питань Близького Сходу Євген Добряк.
За його словами, ядерна програма Ірану давно непокоїть не лише Ізраїль, а й інші країни Близького Сходу. Саме тому ці країни не стали на бік Тегерану під час дванадцятиденної війни.
Аналітик зазначив, що арабські країни непублічно були дуже зацікавлені тому, щоб з одного боку була зруйнована ядерна програма Ірану, а з іншого - достатньо серйозно послаблені іранські проксі-групи в регіоні.
З огляду на цей факт, ідеться про розширення ще на декілька країн т.зв. "угод Авраама" (низка договорів про нормалізацію відносин між Ізраїлем та низкою арабських держав, підписаних у 2020-2021 роках).
СиріяЕксперт зазначив, що найближче до підписання таких угод донедавна була Сирія.
"Після падіння режиму Башара Асада, нова влада країни докладає зусиль, щоб вивести країну з міжнародної ізоляції. Теперішній президент Сирії Ахмед Аш-Шараа веде комунікацію з цілою низкою регіональних лідерів, і серед них - з Ізраїлем. Однак нинішня ескалація через проблему з друзами, ймовірно, пригальмує переговори", - зазначив Добряк.
ЛіванАналітик також назвав "непростою" нормалізацію відносин Ізраїлю з Ліваном. За його словами, передусім це викликане важливою роллю в політичній системі країни проіранського угруповання "Хезболла".
Добряк зазначив, що це угруповання - не лише воєнізована організація, а і політична партія, що опирається на шиїтську громаду Лівану та входить до правлячої парламентської коаліції.
Саудівська АравіяВодночас, експерт більш оптимістичний щодо перспектив встановлення дипломатичних відносин між Ізраїлем та Саудівською Аравією, як однією з найбільших економічних потуг регіону.
На думку аналітика, нинішня ескалація між Ізраїлем та Сирією також "негативно вплине на цей трек". Однак, за його словами, визначальною для Саудівської Аравії є інша проблема.
"Спілкування між саудитами та ізраїльтянами є достатньо продуктивне і вже давнє. Однак формалізувати питання дещо складно, тому що одна з вимог Саудівської Аравії для того, щоб вона приєдналася до "угод Авраама" і створила в регіоні зону стабільності і сталого розвитку, - це, звичайно, розв'язання палестинського питання", - сказав виданню Добряк.
Загострення між Ізраїлем та СирієюНа півдні Сирії у провінції Ес-Сувейда 16 липня сталися збройні сутички між урядовими військами та загонами нацменшини друзів, які раніше контролювали регіон. Внаслідок інциденту загинули близько 30 людей.
У відповідь армія Ізраїлю масовано обстріляла сирійську столицю Дамаск. У місті зруйновані будівлі Міноборони та Генштабу, пошкоджено президентський палац.
Ізраїльський уряд таким чином вирішив захистити нацменшину друзів.
Однак після обстрілу представники нацменшини домовилися про перемир'я з урядовими військами Сирії.
Тимчасовий президент Сирії Ахмед аш-Шараа відкинув будь-які спроби Ізраїлю втягнути меншину друзів у справи зовнішніх сил.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
