UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Залучення міжнародних членів до конкурсних комісій: to be or not to be

www.pravda.com.ua
Thu, 17 Jul 2025 12:00:00 +0300
Залучення міжнародних членів до конкурсних комісій: to be or not to be

В Україні досі не вщухає історія навколо обрання директора Бюро економічної безпеки – органу, який має боротися зі злочинами у сфері економіки. Минулими тижнями, конкурсна комісія обрала переможця конкурсу – ним став керівник підрозділу детективів НАБУ Олександр Цивінський. І хоча, це здавалось би гарною новиною, проте днями Кабінет Міністрів України не затвердив його кандидатуру на посаду директора БЕБ і відправив запит до конкурсної комісії про необхідність надання нових кандидатур для призначення. 

Конкурс знову актуалізував давню дискусію про роль міжнародних експертів у складі конкурсних комісій. Йдеться не лише про БЕБ – попереду Україну чекає відбір членів Рахункової палати, продовження конкурсу до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також можливі конкурси на посади Генерального прокурора та голови Національної поліції. Усі ці процеси мають бути прозорими, неупередженими та захищеними від політичного впливу. 

Втім, приклад конкурсу до БЕБ продемонстрував, що навіть за умов участі міжнародних експертів, політичні гравці досі впливають на фінальні рішення й можуть знехтувати рекомендаціями комісії та ігнорувати кандидатів, які відповідають критеріям доброчесності та володіють необхідною професійною компетенцією. Тож, які ризики це несе для реформи та як забезпечити справді незалежний відбір? 

Історичний екскурс у питання залучення міжнародників

Після Революції Гідності в Україні було запроваджено практику конкурсного відбору керівників новостворених антикорупційних органів – НАБУ, САП, НАЗК. На початковому етапі законодавство ще не передбачало обов’язкової участі міжнародних експертів у конкурсних комісіях, але такі прецеденти з’являлися, зокрема, у відборі директора НАБУ взяв участь Джованні Кесслер, Голова Європейського управління з боротьби із шахрайством (OLAF), а у конкурсі на керівника САП – представниця Мін’юсту США Мері Батлер. Водночас відсутність у міжнародників реальних повноважень не дозволила ефективно протидіяти політичному впливу. Аналогічна ситуація виникла і з Громадською радою доброчесності, яка брала участь у кваліфікаційному оцінюванні суддів: її висновки могли бути відхилені більшістю голосів у ВККС, що підірвало очищення судової системи.

Переломний момент настав під час створення Вищого антикорупційного суду. Саме тоді було вперше запроваджено механізм, коли міжнародні експерти отримали вирішальний вплив на процес – у складі Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), яка могла ветувати кандидатів із сумнівною репутацією. Ця система стала прикладом для подальших реформ, який показав, що незалежність конкурсів можлива лише за умови реальних повноважень міжнародних партнерів.

З того часу, за участю міжнародників пройшов не один конкурс – два конкурсних відбори голови НАЗК (2019 та 2023), директора НАБУ (2024), керівника САП (2020). 

Виклики участі міжнародників

З часом українські політичні еліти усвідомили, що участь міжнародних експертів у конкурсних комісіях суттєво зменшує їхній вплив на процес призначення керівників незалежних органів. Більше того – саме така участь сприяла формуванню прошарку державних інституцій, які виявилися поза прямим контролем центральної влади. Один чи два незалежні органи не становлять серйозної загрози політичному впливу, але зростання кількості інституцій із самостійним керівництвом – вже тенденція, яка не відповідає інтересам представників влади.

У відповідь на це конкурсні процеси дедалі частіше стикаються з системним опором, який набуває різних форм:

  • Судове оскарження рішень комісій. Упродовж останніх років зросла кількість випадків, коли деякі учасники конкурсів звертаються до суду з позовами, спрямованими на затягування процедур. Це дозволяє блокувати призначення або затримувати його настільки, щоб змінити політичну конфігурацію чи склади комісій.
  • Політичний вплив. Частина членів комісій призначаються українськими органами влади, що дає можливість створити паритет або впливати на конкурс. Попри наявність норм, які передбачають право вирішального голосу міжнародних експертів, політичні гравці знаходять способи нівелювати їхню дію. 
  • Апеляція до національної безпеки. В умовах воєнного стану з’явилась ще одна причина, яку вдалось використати в якості перепони проти незалежних кандидатів – використання безпекових застережень як інструменту впливу. Навіть кандидати, які набрали найвищі бали й відповідають усім формальним вимогам конкурсу, можуть бути усунуті через наявність родичів на території країни-агресора. Хоча сама по собі така обережність може бути обгрунтованою, її вибіркове застосування викликає сумніви щодо справжніх мотивів. Тим більше, що в Україні на державних посадах залишаються особи з такими самими обставинами, викриті журналістами.

Усе це створює ризики, що конкурси перетворяться на формальність, а рішення знову ухвалюватимуться в ручному режимі, хоч і під виглядом прозорих процедур.

Що нас чекає далі?

Навіть без оголошення нового конкурсу на посаду директора БЕБ, в українській владі вже тривалий час точиться дискусія щодо доцільності збереження участі міжнародних експертів у конкурсних комісіях. Ця тема набуває ще більшої актуальності на тлі виходу програми USAID з низки напрямів підтримки антикорупційної інфраструктури. Зокрема, саме USAID покривав частину витрат на оплату праці міжнародних членів комісій, а також фінансувала діяльність секретаріатів, що супроводжували ці процеси.

Український досвід демонструє, що залучення міжнародних членів до конкурсних комісій – це must have, принаймні доти, доки в країні не буде забезпечено інституційну сталість як самих органів, до яких проводяться конкурси, так і процедур добору. Попри низку успішних конкурсів останніх 5-6 років, ми спостерігаємо тривожні сигнали відкату: спроби звузити участь міжнародників, зниження прозорості процедур, політичний тиск на комісії.

Реформи антикорупційних інституцій та системи правосуддя були головними серед семи ключових пунктів, виконання яких відкрило Україні шлях до статусу кандидата в ЄС та початку переговорів про членство. Це надзвичайно важливе досягнення для нас, і саме тому Україні варто й надалі дотримуватись практики залучення міжнародних експертів та представників міжнародних організацій до процесів реформування.

Цей матеріал базується на аналітичному дослідженні – Ради доброчесності в Україні: досвід і висновки

Андрій Білецький , адміністративний директор центру ACREC НаУКМА, член Наглядової ради Transparency International Ukraine, секретар Громадської ради при НАЗК. У співавторстві з Єлизаветою Работіною, комунікаційною мереджеркою  ACREC НаУКМА. 

Читати повністю

Останні новини

У мережі показали вражаюче відео обертання Землі
У мережі показали вражаюче відео обертання Землі
Користувач Reddit зняв на Канарських островах восьмигодинний таймлапс, на якому видно обертання Землі. Відповідне відео оприлюднено у соціальних мережах. Автор відео встановив камеру на остров...
ua.korrespondent.net
Thu, 17 Jul 2025 22:58:00 +0300
Трамп заявив, що Coca-Cola поверне справжній цукор у напої (Відео)
Трамп заявив, що Coca-Cola поверне справжній цукор у напої (Відео)
Президент США Дональд Трамп заявив, що поговорив із компанію Coca-Cola щодо повернення справжнього тростинного цукру до напоїв, що продаються у США, і, за його словами, компанія погодилася на цю з...
www.5.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:54:36 +0300
Ці містичні серіали вразять не гірше за "Дивні дива": дивись просто зараз
Ці містичні серіали вразять не гірше за "Дивні дива": дивись просто зараз
Восени вийде останній сезон серіалу Дивні дива, трейлер якого вже розрива мережу. В очікуванні премри пропонумо відкрити для себе інші історії, де реальність змішуться з містикою, а геро...
lite.rbc.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:53:28 +0300
З часником, аджика і навіть кетчуп: 5 рецептів консервації смородини, які ви точно захочете спробувати
З часником, аджика і навіть кетчуп: 5 рецептів консервації смородини, які ви точно захочете спробувати
Смородина - це не просто варення дитинства бабуси і компоти на зиму. Це справжня ягідна рок-зірка з характером кисла, терпка, насичена і абсолютно універсальна.Не варто обмежуватись стандартними ...
food.znaj.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:50:00 +0300
Німеччина й Британія уклали велику угоду про співпрацю й домовилися розробити нову систему далекобійних ракет
Німеччина й Британія уклали велику угоду про співпрацю й домовилися розробити нову систему далекобійних ракет
Про це пишуть BBC, Bloomberg.Кенсінгтонський договір підписали липня британський премр Кір Стармер та німецький канцлер Фрідріх Мерц.Британсько-німецький договір перший у свому роді, за...
espreso.tv
Thu, 17 Jul 2025 22:49:00 +0300
У Польщі б’ють на сполох через дефіцит ріпаку: просять відновити імпорт з України
У Польщі б’ють на сполох через дефіцит ріпаку: просять відновити імпорт з України
Польські виробники олії просять уряд скасувати запроваджену у році заборону на ввезення до країни українського ріпаку. Це повязано з нижчим врожам, ніж у попередні роки, що може спричинити д...
www.rbc.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:48:01 +0300
Лінія фронту станом на 17 липня 2025. Зведення Генштабу
Лінія фронту станом на 17 липня 2025. Зведення Генштабу
З початку доби загарбник завдав одного ракетного та авіаційні удари, застосувавши дві ракети та скинувши керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили дрони-камікадзе та здійснили ...
glavcom.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:48:00 +0300
ППО України на межі: чому ЗСУ закликають перейти на дрони-перехоплювачі – хроніка 1240-го дня Великої війни (Відео)
ППО України на межі: чому ЗСУ закликають перейти на дрони-перехоплювачі – хроніка 1240-го дня Великої війни (Відео)
Новий уряд зі старими обличчями. Верховна Рада затвердила Кабмін на чолі з Юлію Свириденко. Монобільшості довелося шукати підтримки у інших фракцій, серед них і колишні регіонали. Якби владні депу...
www.5.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:47:24 +0300
У Черкасах тренерка зібрала з батьків мільйон гривень і програла його в казино
У Черкасах тренерка зібрала з батьків мільйон гривень і програла його в казино
У Черкасах тренерка дитячого танцювального гуртка, який працю на території місцевої школи, збирала кошти на поїздку в Грузію на змагання, але згодом програла їх у казино.nbsp Про це повідомля ...
glavcom.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:45:41 +0300
Скорочення держапарату, заміна еліт, реформа армії: військовий розповів, що приведе Україну до перемоги
Скорочення держапарату, заміна еліт, реформа армії: військовий розповів, що приведе Україну до перемоги
Про це він розповів на каналі laquo кроківraquo.За словами військового, Україні давно пора скоротити державний апарат, президент Зеленський знову каже, що дума про це, що це забезпечить біль...
life.znaj.ua
Thu, 17 Jul 2025 22:45:35 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

"Що це, чорт забирай, взагалі було?": Трамп вчергове висловив незадоволення Путіним
"Що це, чорт забирай, взагалі було?": Трамп вчергове висловив незадоволення Путіним
Путіна попередили про серйозну проблему, яка загрожує Росії
Ще одна країна відреагувала на запит щодо Patriot для України
Львів: Садовий запропонував обміняти ексгумовані тіла радянських солдатів на полонених воїнів ЗСУ
Путін дав Героя Росії Герою України
"Готові до війни": президент Сирії відреагував на удари Ізраїлю по Дамаску
"Розділяй і владарюй": в ISW розповіли про нову хитру тактику Кремля
Гончаренко і Зеленський сперечалися у Раді: побили горщики через долю військових – подробиці (Відео)
Індексація буде однакова для всіх, незалежно від професії, - Катерина Котенкова
«Антонов» пояснив, який цивільний літак пролетів кілька днів тому над Києвом
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми