Колапс авіаперельотів: як і навіщо Україна закриває небо над РФ

Закрите небо
Україна через війну вже четвертий рік живе без внутрішнього авіасполучення, у той час як цивільні росіяни спокійно продовжують "користуватися літаками Аерофлоту". Проте здається, що скоро справедливість у цьому питанні таки буде відновлена, не в останню чергу - через "добрі" українські дрони.
Так, у ніч на 17 липня у московському аеропорту Внуково знову зупинили рейси та ввели режим Ковер, що передбачає тимчасове припинення зльотів і посадок: у регіоні фіксували невідомі безпілотники, що прямували в бік Москви, інформує Цензор.НЕТ. Через це частину рейсів було скасовано.
Звуки вибухів, за повідомленням російських телеграм-каналів, було чути біля сіл Литкине і Бакеєве у міському окрузі Солнєчногорськ. Також вибухи та яскраві спалахи зафіксували мешканці району Зеленограда. У селі Алабушево, за твердженням очевидців, виникли перебої з електропостачанням.
"У цю гру можна грати вдвох. Росія вночі зустрічала зграї українських птахів. Белгород особливо відчув двіжуху. Щокіно Тульської області перефарбувалося у кольори українського прапора. Очевидці спостерігали це красиве явище та його наслідки у вигляді пожежі. А у Воронежі безпілотники провели урок української мови для місцевих аборигенів", - описав ці події у соцмережі журналіст Роман Цимбалюк .
Втім ця зовсім свіжа історія поки не дотягнула до справжнього колапсу пасажирських авіаперевезень, котру влаштувала Україна росіянам на початку місяця, захищаючись від неспровокованої агресії РФ.
Нагадаємо, тоді (а саме 5-6 липня) колапс виник у російських аеропортах через масові скасування та затримки рейсів, спричинені загрозою атак безпілотників. Росіяни опинилися на десятки годин зачиненими майже без їжі та води у власних аеропортах, у багатьох зірвалися відпустки, постраждав бізнес тощо. Російським сегментом соцмереж ширилися тоді сотні сльозливих "репортажів з місця подій", у яких страждальці завдавали сакраментальне запитання "за що" та жалілися на свої "страшні" поневіряння.
Українці ж, теж через соцмережі, відповідали їм: "Почекайте, це ви ще у метро під час атаки дронів не спали!".
Чому все це відбулося? Через появу дронів у повітряному просторі російських регіонів аеропорти закривали у понад десяти містах. За оцінками фахівців, цей колапс обійшовся російським авіакомпаніям щонайменше у 40 мільярдів рублів (близько півмільярда доларів США).
Тоді ворожий телеграм-канал Представник Росавіації протягом двох діб повідомляв про "тимчасове обмеження на прийом та випуск повітряних суден" в аеропортах Іванова, Калуги, Пскова, Тамбова, Кірова, Нижнього Новгорода, Ярославля, Іжевська, Саратова, Ульяновська. Закривалися також аеропорти Пулково в Санкт-Петербурзі, Внуково, Домодєдово, Жуковський, Шереметьєво у Москві.
Найважчою була ситуація в аеропортах Шереметьєво, Пулково та Чкалов (у Нижньому Новгороді). Російські залізниці змушені були запустити додаткові рейси між Москвою та Петербургом.
За даними Росавіації, починаючи з опівночі за московським часом суботи 5 липня і до шостої ранку понеділка 7 липня російські авіакомпанії скасували рекордну кількість авіаперельотів - 485 рейсів. На запасні аеродроми було перенаправлено 88 літаків. 1,9 тис. рейсів затримали на виліт і приліт, 43 тис. придбаних квитків було повернуто.
Водночас цей наліт міг коштувати Україні 97 млн доларів, пише сайт ВВС. Таким чином, різниця у затратах становить приблизно 4,5 рази на користь ЗСУ.
Гарний прогноз
Як повідомляє Служба зовнішньої розвідки України (СЗРУ), російська пасажирська авіація нині перебуває у глибокій кризі, що поглиблюється на тлі західних санкцій та внутрішніх економічних проблем. Ситуація у галузі нині стрімко погіршується,й вже найближчими роками може призвести до системного обвалу:це станеться, за прогнозами українських розвідників, врогідно не пізніше 2027 року.
Процес розвивається завдяки тому, що через санкції російські авіакомпанії втратили доступ до офіційного обслуговування літаків Boeing і Airbus.Ремонт за допомогою так званого "паралельного імпорту"виявився не лише складнішим, а й значно дорожчим:витрати на техобслуговування зросли майже на 40%.
Окрім того, проблеми зачіпають і льотну інфраструктуру, бо з початку 2025 року понад 450 разів тимчасово зупинялась робота аеропортів, ще понад 730 рейсів були змушені змінити пункти посадки. Ці засоби перестороги були вводилися завдяки атакам "невідомих"дронів.
Внаслідок цього, за даними СЗРУ, майже половина літаків Airbus, що їх використовують російські компанії - наразі не літають. Наприклад, у компанії S7 із 39 літаків серії A320/A321 у повітрі лише вісім, а решта простоює через технічну несправність або ж нестачу комплектуючих.
Таким чином, лише за перші дні липня російські авіакомпанії втратили понад сотнімільйонів доларів.У результаті перевізники мають підвищувати ціни на квитки, бо їх витрати зростають. Так, вартість перельоту до російських курортів зросла до майже 400 доларів, що на 12,5% більше, ніж у минулому році, повідомляють ЗМІ. Й подальше підвищення ще на 15%не за горами, однак вже зараз спостерігається падіння попиту щонайменше на 7%.
Водночас російське літакобудування переживає не меншу кризу. Нові моделі літаків, що ще не вийшли у серійне виробництво, вже подорожчали на 45–70% від початково закладеної вартості. За оцінками аналітиків, щороку російський цивільний авіапарк може скорочуватись на 50-100 літаків.
І якщо поточні тенденції збережуться, повний колапс російської авіаційної галузі стає лише питанням часу, вважають українські розвідники.
Больова точка
За словами експертів, загрозою дронів у небі центральних регіонів РФ (через що країна-агресор змушена закривати власні аеропорти) Україна досягає важливої мети: припинення авіасполучення у гігантській Росії означає повний її колапс, транспортний та економічний.
Водночас президент Київського міжнародного інституту соціології професор Національного університету Києво-Могилянська академія Володимир Паніотто у своїй колонці для УП зауважив: чимало росіян, особливо у Москві, досі не відчувають війни повною мірою. Якщо це зміниться ударами дронів, Україна може навіть схилити кремлівського диктатора Путіна до переговорів про припинення вогню.
При цьому Паніотто зазначив: оцінки економічної ситуації у РФ свідчать про те, що повсякденне життя більшості росіян, особливо малозабезпечених, за три роки війни стало навіть кращим, ніж до її початку. Тому у тамтешнього плебсу немає жодних підстав тиснути на керівництво для припинення війни.
"Тим часом ми можемо дуже невеликими ресурсами створити дуже незручну ситуацію для населення, еліт і бізнесу РФ, закривши авіаперельоти з московських аеропортів повністю або майже повністю", - каже соціолог.
Стратегія дестабілізації московської авіаційної інфраструктури може полягати у цільових ударах по військових об'єктах у Московській області, не зачіпаючи цивільні аеропорти, додав при цьому він. Також науковець запропонував регулярно створювати умови для зупинок, скасувань рейсів або переносів рейсів всередині Росії - так авіаперельоти в РФ стануть непередбачуваними і незручними.
Експерт наголосив: головна перевага цієї стратегії полягає в тому, що виділення істотних ресурсів Україною на таку кампанію потрібне тільки у перші два її тижні. За його словами, далі ситуацію можна підтримувати раз на тиждень або рідше - що, схоже, й втілюють нині Сили оброни України.
Ірина Носальська
Останні новини
