Чи можна легально відмовитися від мобілізації: пояснення юриста

Легально відмовитися від мобілізації можливо, якщо є будь-яка з передбачених законами підстав для відстрочки або є оформлене бронювання на роботі.
Про це в коментарі РБК-Україна розповіла адвокат юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко .
Хто може легально відмовитися від мобілізаціїКатегорії осіб, які мають право отримати відстрочку під час мобілізації, передбачені статтею 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Якщо ви підпадаєте під будь-яку з цих категорій, можна легально відмовитися від мобілізації.
Це, зокрема, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, ті, хто має інвалідність або неповнолітню дитину з інвалідністю тощо.
Також не підлягають мобілізації особи, визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я та виключено з військового обліку. Жінок також не призиватимуть примусово – вони можуть долучитися до служби лише на добровільних засадах.
"Але варто зауважити, що право на відстрочку і належним чином оформлена відстрочка – це для ТЦК юридично різні статуси. Буває так, що у людини є право на відстрочку на законних підставах, але цим правом вона не користується. Якщо є тільки право, то вас можуть мобілізувати, а коли ви вже все оформили, то ні. Тому закликаю своїх клієнтів користуватися цим своїм законним правом і легалізувати своє право на відстрочку", – каже Катерина.
Також легально відмовитися від мобілізації можуть молодші 25 років і старші 60 років. Їх не можуть примусово мобілізувати, якщо тільки вони не виявили бажання вступити до лав ЗСУ добровільно. А вищий офіцерський склад може служити в ЗСУ до 65 років за власним бажанням, пояснює вона.
Мобілізація в Україні у 2025 роціПісля початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні було оголошено загальну мобілізацію, яка з того часу неодноразово продовжувалася указами Президента та рішеннями Верховної Ради. Мобілізація охоплює чоловіків віком від 18 до 60 років: їм треба перебувати на обліку в ТЦК та СП.
Під час мобілізації в Україні військовозобов'язані чоловіки мають носити із собою військово-облікові документи та мати вчасно оновлені облікові дані. Процес мобілізації починається проходження медичної комісії, і у разі визнання придатності чоловіка направляють на проходження базової загальновійськової підготовки, після чого – безпосередньо на місце несення служби.
Раніше адвокат розповіла РБК-Україна, чи можна оскаржити штраф за неявку в ТЦК.
Також пропонуємо почитати, чи існують підстави для мобілізації заброньованих працівників.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
