UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Після університету - в реальне життя: як почати будувати кар'єру та вижити на ринку праці

www.rbc.ua
Sun, 20 Jul 2025 19:30:27 +0300
Після університету - в реальне життя: як почати будувати кар'єру та вижити на ринку праці

Український ринок праці стрімко розвивається та сучасний диплом - це лише старт, а не гарантована перепустка в професію. Перші самостійні кроки після вишу - це складне випробування для сучасної молоді. І крім освіти, знадобиться ще багато іншого, щоб досягти успіху.

Які моменти потрібно врахувати випускнику вишу, щоб стати успішним в нових реаліях, розповіла для РБК-Україна менторка з фінансового мислення Лена Шепель.

Одна професія - не гарантія, доведеться знову вчитися

Сьогодні величезний вплив на ринок праці мають технології. Звичайна історія, коли випускник університету приходить на свою першу роботу й дізнається, що отримані ним знання не зовсім актуальні.

Доказом цього є оприлюднений у 2023 році на Світовому економічному форумі звіт The Future of Jobs Report. У ньому зазначається, що до 2027 року 44% основних навичок працівників застаріють, багатьом доведеться перенавчатись.

"Цього вимагають нові реалії: цифровізація бізнесу, використання штучного інтелекту, автоматизація. Вже зараз класична бухгалтерія зазнає змін завдяки автоматизації. Технології змінюють маркетинг, логістику, протоколи обслуговування клієнтів. Без змін залишаються лише аналітика, стратегія та креативність. Сучасна кар’єра - це вже не сходи, це мозаїка. Роботодавців більш цікавлять ваш практичний розум, ініціативність та бажання вчитись, а не диплом. Саме таким випускникам і будуть корисні мої поради", - пояснює експертка.

Перша порада: обирайте шлях, який допоможе накопичити досвід та контакти

Після закінчення вишу не фокусуйтесь на пошуках високої зарплати, краще знайдіть комфортне робоче середовище з перспективою професійного зростання.

"Навіть якщо на початку зарплата буде низькою, але ви потрапите в сильну команду - це найкраща інвестиція в майбутнє. Тут у вас з’являться корисні зв’язки та досвід, а за ними прийдуть і великі гроші. Якщо ж робота не дає ні корисного досвіду, ні нових знайомств, ще й платять мало - цей варіант навіть не розглядайте", - радить Лена Шепель.

Друга порада: знайдіть баланс між роботою та комфортним життям

Молодим спеціалістам без досвіду важко відразу знайти роботу з достойною зарплатою. І хоча гроші на старті кар’єри - не головне, жити без зайвої гривні в кишені не варто.

"Поміркуйте, чи є у вас можливість жити з батьками, щоб якось оптимізувати свої витрати. Якщо є - починайте свій кар’єрний ріст з джун-позиції, яка в майбутньому дасть зростання в обраній сфері. Якщо жити з батьками - не варіант, комбінуйте кілька робіт. Вдень працюйте за фахом і набирайтесь досвіду, а вечорами чи у вихідні - підробляйте, щоб мати кошти на нормальне життя", - підказує експертка.

Третя порада: подумайте про сезонну роботу за кордоном

Варіант сезонної роботи за кордоном підійде тим, хто  хочете заробити стартовий капітал для власного бізнесу.

"У роботи за кордоном є свої плюси. Ви накопичите потрібні кошти й підтягнете рівень іноземної мови. Також у вас з’являться нові знайомства. Це важливо, якщо маєте бажання надалі працювати за кордоном. Щоб не втратити в цей період зв’язку зі своїм основним фахом - якщо в цій сфері у вас теж є амбіції - проходьте онлайн-курси, слухайте лекції, виконуйте практичні завдання", - каже Лена Шепель.

Цікавий факт:

За даними звіту The Future of Jobs Report, до 2027 року близько 26 мільйонів адміністраторських посад (включно з касирами, операторами, бухгалтерами та секретарями) у всьому світі будуть скорочені. Людей замінять чат-боти.

Менторка з фінансового мислення Лена Шепель (фото надано автором)

Четверта порада: заробляти гроші у нецікавий сфері - не зрада

Не всі хочуть працювати за досвід. Більшість випускників бажають відразу заробляти великі гроші. Це бажання можна реалізувати обравши роботу в іншій сфері. Правда, ця сфера може бути вам абсолютно не цікава.

"Якщо ви пішли цим шляхом, раджу врахувати кілька моментів. Добре оплачувана нецікава робота має зайняти не більше 1-2 років вашого життя. Якщо ви застрягнете довше - це прямий шлях у вигорання. Зароблені гроші потрібно використати для формування резервного фінансового фонду. Кошти знадобляться, коли ви вирішите почати власну справу, або влаштуєтесь в перспективну компанію молодшим спеціалістом", - підкреслює фахівчиня.

П’ята порада: обирайте не професію, а екосистему

Коли ви починаєте шукати роботу після закінчення вишу, розглядайте не якусь окрему вакансію, а цілу індустрію. Аналізуйте: росте ця сфера, чи вже втрачає свій потенціал? Поцікавтесь, який там середній рівень зарплат. Наскільки швидко можна рухатися вгору. "Багато сфер зараз починають розвиватися з початку, тому новачкам набагато простіше розвиватися паралельно зі сферою. Логістика, аналітика даних за допомогою інструментів штучного інтелекту, кібербезпека - все це перспективні сфери що зростають, де не так багато спеціалістів. Обов’язково зверніть на них увагу", - каже Лена Шепель.

Точка для старту

Найкраща точка для старту - там де є реальні можливості для вашого росту. Не звертайте увагу на слова HR-менеджерів під час співбесіди, які обіцяють туманну перспективу, дивіться на конкретні показники, що вказують на ріст індустрії в цілому. Найшвидше вирости можна лише з потужною індустрією.

"Не докоряйте собі, якщо після закінчення вишу довго не можете знайти ідеальну роботу. Поки ви молоді - спробуйте себе в різних ролях. Шукайте щось своє, не озираючись на спеціальність, яка записана у вас в дипломі", - радить експертка.

Дайте собі час. Не тисніть на себе. І розвивайте свої навички, які комусь здаються несерйозними, а вам неймовірно подобаються: знімайте відео, працюйте з інструментами штучного інтелекту, малюйте, робіть меблі чи одяг…

"Молодь часто не знає, ким хоче бути. І це нормально. Головне - знайти роботу, котра буде справді до душі, ніж півжиття працювати на роботі, котра виснажує та не подобається", - додала вона.

Не бійтеся робити сміливий крок

Змінити професію - не означає розписатися у власній поразці. Часто це сміливий крок, який веде до успіху.

Наприклад, Андрій Федорів був економістом та вивчав міжнародну журналістику, але побачив потенціал брендингу і став топовим українським маркетологом.

Відомий український шеф-кухар Євген Клопотенко закінчив факультет "Міжнародних відносин" Київського університету туризму, економіки та права, але обрав сферу кулінарії. Тепер його ім’я знають у всьому світі.

Вас може зацікавити:

  • Експерт назвав 5 професій, які штучний інтелект замінити не зможе
  • На яку зарплату реально можна претендувати в Україні
  • Як потрапити у команду українських полярників на станції "Академік Вернадський"
Читати повністю

Останні новини

Ухилянтів попередили: коли може дійти до арешту майна
Ухилянтів попередили: коли може дійти до арешту майна
В умовах вонного стану в Україні громадяни зобовязані дотримуватись правил військового обліку. Їх порушення може обернутися не лише штрафом, а й серйознішими фінансовими наслідками.Як пояснила а...
sport.znaj.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:35:00 +0300
Що трапляється з парами, які займаються сексом в літаку: зізнання стюардеси
Що трапляється з парами, які займаються сексом в літаку: зізнання стюардеси
Якщо пасажирів спіймають на сексі в туалеті, бортпровідники можуть навіть зняти замкнені двері, щоб викрити їх.
tsn.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:24:06 +0300
Якби на Марсі жили інопланетяни, їм знадобилися б парасольки: вчені виявили сліди давніх дощів
Якби на Марсі жили інопланетяни, їм знадобилися б парасольки: вчені виявили сліди давніх дощів
На Марсі знайдено понад км древніх річкових русел, які могли утворитися внаслідок дощів. Це новий доказ теплого й вологого клімату на Червоній планеті , мільярда років тому.
tsn.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:22:42 +0300
Папа Лев XIV засудив удари Ізраїлю по Газі
Папа Лев XIV засудив удари Ізраїлю по Газі
Папа Римський Лев XIV засудив варварський метод війни в Газі та невибіркове застосування сили. Про це він сказав наприкінці молитви з прочанами у неділю, липня, переда Vatican News. Я ще р...
ua.korrespondent.net
Sun, 20 Jul 2025 23:21:00 +0300
На Новій пошта тепер можна зберігати речі: як скористатися новою послугою
На Новій пошта тепер можна зберігати речі: як скористатися новою послугою
Зберігати речі на фесті стало простіше, адже поштомат тепер як камера схову. Нова пошта запустила цифрову послугу на Atlas Weekend у Киві, і це лише початок.З до липня відвідувачі фестива...
cv.znaj.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:20:00 +0300
Тривога дісталася Києва, над Україною багато "Шахедів": що відомо про нічну атаку
Тривога дісталася Києва, над Україною багато "Шахедів": що відомо про нічну атаку
Російські терористи масовано атакують Україну дронами-камікадзе Шахед. У Киві та багатьох областях країни оголошено повітряну тривогу, працю протиповітряна оборона.Про це повідомля РБК-Україн...
www.rbc.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:19:01 +0300
На Харківщині чоловік увірвався в приміщення ТЦК і вдарив правоохоронця – поліція
На Харківщині чоловік увірвався в приміщення ТЦК і вдарив правоохоронця – поліція
На Харківщині місцевий мешканець увірвався до приміщення районного ТЦК та СП і вдарив правоохоронця, нападника затримали.Джерело поліція Харківської областіДеталі Подія сталася липня о ...
www.pravda.com.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:12:35 +0300
Френк Воррен обговорив санкціонований бій Паркера з Усиком: Має бути
Френк Воррен обговорив санкціонований бій Паркера з Усиком: Має бути
Промоутер Френк Воррен на пресконференції після бою його підопічного боксера Деніла Дюбуа з Олександром Усиком розглянув ймовірність проведення бою між Усиком таволодар...
ua.korrespondent.net
Sun, 20 Jul 2025 23:08:00 +0300
Заступник Келлога: під час перемовин про політв'язнів Лукашенко частував горілкою й казав тост за Трампа
Заступник Келлога: під час перемовин про політв'язнів Лукашенко частував горілкою й казав тост за Трампа
Про це він розповів в інтервю Politico.Коул зустрічався з Лукашенком у Палаці незалежності в Мінську наприкінці квітня. Метою візиту було звільнення з білоруської колонії громадянина Сполучених Шт...
espreso.tv
Sun, 20 Jul 2025 23:08:00 +0300
Підтримка напередодні холодного сезону: хто може отримати 19400 гривень
Підтримка напередодні холодного сезону: хто може отримати 19400 гривень
Нова программа підтримки громадян напередодні холодного сезону розпочалася в Україні. Завдяки цьому деякі українці зможуть отримати грошову виплату, розмір якої становить гривень на одне дом...
flash.znaj.ua
Sun, 20 Jul 2025 23:05:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

"Йдуть масово у СЗЧ": українські військові заявили про провал мобілізації
"Йдуть масово у СЗЧ": українські військові заявили про провал мобілізації
У Кремлі заявили про готовність Путіна закінчити війну в Україні: яка умова
Що сказав Усик одразу після бою з Дюбуа: перші слова українця з рингу вразили всіх
"Місць більше немає": Польща готує масове виселення українців
Скандальний Ломаченко зробив заяву про перемогу Усика над Дюбуа: що сказав екс-боксер
Повістки отримають сотні тисяч: чоловіків і за кордоном можуть відправити на ВЛК
Гроші більше не прийдуть: в Україні масово скоротять кількість пільговиків
Нокаут у п’ятому: кращі моменти бою Усик-Дюбуа
Тайсон Ф'юрі зробив заяву про бій з Усиком: "Мене обманули без вазеліну"
Дюбуа прокоментував поразку від Усика
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми