"Додому після перемоги": Зеленський зробив заяву про демобілізацію, армійці відреагували (Відео)

Додому з війни – лише після перемоги! Про це категорично заявив президент України просто в сесійній залі парламенту. Запитання про терміни служби поставили новообраній прем'єрці, але відповідь перехопив Володимир Зеленський. І ці слова вже викликали хвилю обурення серед військових. Що кажуть армійці? І як довго бійці ще мають тримати фронт, без права повернутися додому, – дізнавалася журналістка "5 каналу" Марта Шикула.
"Наші люди, героїчні військові, повернуться додому, коли ми переможемо ворога, а це путін, ворогів усередині нашої країни немає", – завив президент України Володимир Зеленський.
Вперше так відверто про терміни служби українських військових заговорив президент. Відповідь була незапланована, глава держави перехопив запитання нардепа Гончаренка до прем'єрки Юліі Свириденко про урядовий законопроєкт про терміни служби українських військових. Довго не думаючи, сказав як є. Демобілізація буде після перемоги, доти потрібна якісна ротація.
"Так, це правда. Нас не відпустять додому. Просто нема ким замінити. І якщо нас відпустять додому, то у ваші домівки прийдуть російські солдати. Це, на жаль, факт. Демобілізації не буде. І ми не можемо піти раніше, ніж закінчиться війна. І не підемо", – зазначив військовослужбовець ЗСУ Serg Marco.
Питання демобілізації та чітких термінів служби не раз піднімали у Верховній Раді. Ба більше, цей пункт мали додати у закон про мобілізацію. Тільки за три роки повномасштабної війни далі розмов справа не пішла.
Ані президент, ані главком, не дають суспільству відповідь що таке "Перемога", тепер. Якщо "Перемога", попередня її версія, тобто кордони 1991, тоді ми в армії напевно до кінця свого життя природнім шляхом, якщо ворог не обірве його раніше (що ймовірніше). Тому відкритим залишається питання для солдатів, що таке перемога для президента", – заявив військовослужбовець ЗСУ Олександр Погребиський.
На передовій про демобілізацію вже й не мріють. Єдине, чого просять – це якісна ротація та достатнє доукомплектування.
У нас війна четвертий рік і невідомо скільки ще попереду. Нинішні темпи мобілізації – недостатні. Бригада, яка укомплектована на 80%, втрачає менше людей, ніж та, що укомплектована на 50%. Я б подивився на такий законопроект від влади. А заодно – на голосування в парламенті. Прямо тест на спроможність. Перевірка на державницький підхід. Ми ж тут усі державу боронимо, а не власні рейтинги, правильно?", – сказав військовослужбовець ЗСУ Павло Казарін.
Говорять армійці й про відсутність людей.
"Солдата зараз бентежить не те, що не демомілізують, його бентежить, що нема людей в підрозділі. А якщо немає достатньої кількості людей в підрозділі, то йому треба воювати за себе, за того чувака і за того, хто втік в Сан-Франциско. Ну, оце бентежить, що держава не робить нічого, щоб в силовий спосіб повернути цих ухилянтів", – зауважив старший лейтенант ЗСУ Микола Мельник.
Аналітики кажуть – нині країна просто немає можливості провести повноцінну ротацію. На фронті катастрофічно бракує людей, як і навченого резерву. А мобілізація рухається надто повільно.
"Єдине, про що взагалі можна говорити, це про ротації. Але, виходячи з тої кількості проблем, які є в бойових підрозділах, які пов'язані з особовим складом цієї кількості, якість, я маю на увазі морально-психологічне забезпечення та підготовку бійців, то, якщо помножити це все на проблему з мобілізацією, на дискредитацію мобілізації в країні, і тут влада чомусь нічого не робить, я роблю висновок, що і ротації нормальної не буде. Підрозділи, як воювали по два роки, так і будуть воювати", – повідомив старший лейтенант ЗСУ Микола Мельник.
Військо – виснажене. І без ротацій боєздатність знижується щодня. Але ситуацію ще можна змінити – якщо держава нарешті візьме відповідальність на себе.
"Поки що це стосується і системи ТЦК, яка нереформована, яка працює, скажімо, на останніх своїх моральних нормах і дуже часто, скажу так, не виконує якісно свою роботу. Від того і величезна кількість СЗЧ, величезна кількість втрат і багато-багато чого іншого, про що ми навіть не завжди можемо говорити. Це призводить до неякісної роботи. І ми не бачимо поки що перспектив в цьому напрямку. Потрібно дійсно налагодити повністю комунікацію між військовими і, не те, що цивільними, а, скажімо так, між військовими нижчої середньої ланки і з Генеральним штабом на такому рівні, щоб було реальне, релевантне розуміння їхнього майбутнього", – зазначив політичний експерт і доктор філософії Андрій Городницький.
Але наразі розуміння у військових немає. Що таке перемога і коли вона настане – влада не пояснює. А фронт тим часом тримають ті, хто давно мав би бути вдома.
Марта Шикула, 5 канал
Читайте також: "Щомісяця мобілізують до 30 тис. українців, проте все йде не так, як би хотілося".
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram . Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp . Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
