Перемовини Стамбул-3: причини, прогнози, наслідки

Продовження стамбульської гри
Отже, очолює українську делегацію новий секретар Ради національної безпеки та оборони Рустем Умєров .
Також до складу переговорної групи входять: Олександр Бевз - радник керівника Офісу президента; Олександр Дьяков - заступник начальника штабу командування ВМС ЗСУ; Сергій Кислиця - перший заступник міністра закордонних справ України; Юрій Ковбаса - представник уповноваженого ВР з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони; Георгій Кузьмичов - офіцер протоколу Апарату забезпечення службової діяльності головнокомандувача ЗСУ; Олег Луговський - перший заступник голови СЗР; Євгеній Острянський - заступник начальника Генштабу ЗСУ; Олександр Поклад - заступник голови СБУ; Вадим Скібіцький - заступник начальника ГУР МО; Андрій Фомін - начальник відділу міжнародного права - заступник начальника управління міжнародного та операційного права Центрального юруправління Генштабу; Олексій Шевченко - заступник начальника Генштабу ЗСУ; Олександр Шеріхов - старший офіцер Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ, а також Євген Шинкарьов - заступник начальника штабу командування Повітряних Сил ЗСУ.
Як повідомило Суспільному джерело в Офісі президента, делегація від України вже вирушила до Туреччини на переговори з Росією.
Російська делегація також вже вилетіла до Стамбула, повідомили Интерфаксу в авіаційних службах РФ.
Делегацію країни-агресора традиційно очолив помічник лідера РФ Владімір Мединський , котрий вже керував групою російських переговорників у Стамбулі навесні 2022 року.
Порядок денний нинішньої зустрічі раніше озвучила українська сторона: це повернення військовополонених, повернення викрадених Росією дітей та підготовка зустрічі на рівні лідерів.
Окрім того, представники України на перемовинах у Туреччині знову наполягатимуть на необхідності негайного та повного припинення вогню, зокрема ось таких ударів по цивільній інфраструктурі, повідомив президент України Володимир Зеленський .
Переговорний процес отримав нове дихання після призначення ексміністра оборони Рустема Умєрова на посаду секретаря РНБО, пише DAYCOM.Глава держави відкрито закликав активізувати дипломатичний трек: Зеленський прямо говорить про потребу тут "більшої динаміки".
При цьому Туреччина у ролі модератора вже кілька разів ставала місцем для діалогу, і її президент Реджеп Таїп Ердоган спілкувався безпосередньо з Путіним 18 липня, що може стати ключем до відчинення нових дипломатичних дверей, зауважує видання. Українська сторона, у свою чергу, виявила відповідну ініціативу: 19 липня стало відомо, що саме Умєров запропонував нову зустріч у Стамбулі.
"Звичайна логіка полягає в тому, що не той, хто веде переговори (яку б посаду він не обіймав, там чи міністр, чи секретаря РНБО) зараз визначає, що ця зустріч відбудеться. Він може лише запропонувати президенту подумати над тим, що йому здається правильним, і погодитись або не погодитись. Якщо президент погоджується, тоді він видає спеціальні інструкції, які називаються директивами, після чого делегація чи окремий представник їде на переговори і виконує ці інструкції. Тому трошки воно якось прозвучало дивнувато, як на мене", - зауважив з цього приводу ексміністр закордонних справ України та керівник Центру "поки що існуючої" Росії Володимир Огризко в ефірі 24 каналу.
Втім нагадаємо, що перший раунд переговорів між Україною та РФ відбувся у Стамбулі 16 травня цього року, другий - 2 червня. Й НАТО тоді тиснула на офіційний Київ, аби той відправив у травні на зустрічі з росіянами делегацію високого рівня. Проте Кремль у відповідь надіслав делегацію на чолі з Володимиром Мединським , котрий відзначився лише "лекціями з історії", як заявив 14 липня генсек Альянсу Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі.
Як бачимо, і цього разу - що доволі красномовно - з боку РФ нічого не змінилося.
Складові процесу й очікувані результати
Для чого тоді зустрічатися з росіянами у Стамбулі знову? За словами Огризка , там відбуватимуться переговори по гуманітарній тематиці.
"Це дуже, дуже важлива тема, бо кожна звільнена з полону українська людина - це те, заради чого треба працювати. І дуже добре, що в нас є СБУ, що в нас є інші спецслужби, які денно і нощно, як кажуть, працюють на цей результат, звільняють наших героїв. Тому що собі важко уявити ті умови в російських концтаборах, які вони переживають інколи роками. Тому ця робота, безумовно, вкрай важлива. І дуже добре, що є результати. Це, так би мовити, гуманітарний аспект", - зауважив дипломат.
Окрім того він додав, що у гуманітарній частині переговорів з росіянами мало би гостріше, чіткіше підійматися питання повернення вкрадених Росією українських дітей (за що Путін, зокрема, має ордер Міжнародного кримінального суду)
Втім є ще й політичний аспект переговорів. Так от, якщо говорити про нього - то очікувань, чесно кажучи, жодних. Бо те, що хоче від нас Росія - це називається одним словом: капітуляція, - застеріг Огризко .
За його словами, тут виникає певна загроза - що робитиме Росія, коли ми проведемо черговий цей третій, а потім можливо якийсь четвертий чи інший раунд? Вона скаже Трампу : "Ти хотів, щоб були переговори? Так ось вони, ми їх проводимо, вони йдуть".
Але проблема в тому, що українці не хочуть відповідати на наші законні вимоги, тому ми їх вбиватимемо далі - бомбитимемо Київ, Харків, Одесу та всі інші міста в Україні, бо тільки таким чином ми можемо змусити їх прийняти наш ультиматум.
І виходить, "що ми у такий опосередкований спосіб працюємо на те, щоб ця російська пропаганда діяла саме таким чином", - продовжив він.
Тому, на його думку, Україні треба чітко й ясно розділити ці два напрямки. Один напрямок гуманітарний, і там мають працювати спеціалісти, адже існують відповідні групи у державних установах, є громадські організації, працює Уповноважений з прав людини, діє Червоний Хрест, ООН.
Другий момент політичний, і там нині з РФ - "переговори ні про що", за словами дипломата.
"От Зеленський каже, що тут треба виводити ситуацію на рівень керівників. Ну, ідея правильна, але Путін скаже, і він вже про це говорить: "Так, я готовий, але зустріч має бути дуже добре підготовлена". В перекладі з московицької це означає: допоки Зеленський не приїде і не підпише ультиматум, капітуляцію я з ним бачитися не хочу. От власне і все", - пояснив Огризко .
Ірина Носальська
Останні новини
