Верховний Суд вимагає від РНБО і Кабміну документи щодо санкцій проти Порошенка (Відео)
П'ятий президент України Петро Порошенко заявив, що ідейним натхненником незаконних рішень щодо нього – став Андрій Портнов. На заяву політика у Верховному Суді посилається пресслужба "Європейської Солідарності". Порошенко оскаржує указ про запроваджені санкцій і наголошує, що ліквідація незалежності НАБУ і САП відбулася за тим самим сценарієм, що й запровадження санкцій, і є загрозою для демократії та євроінтеграції України.
Політик зазначив, що надані владою документи, на підставі яких було ухвалене рішення РНБО, фактично повторюють тези Портнова, які той публікував раніше.
"Нарешті ми отримали лист голови Служби Державного фінансового моніторингу, пана Проніна... Але лист справді шокує своєю абсолютною пустопорожністю", – сказав Порошенко. "Дослівний копі-паст змісту цього листа – це телеграм-канал Портнова. У листі Фінмоніторингу немає жодної цифри, немає жодної дати. Цей лист є яскравим і переконливим доказом того, що ідейним натхненником, архітектором, організатором і виконавцем санкцій є пан Портнов", – заявив Порошенко.
Лідер "ЄС" також провів паралель між судовим процесом та змінами в антикорупційній системі.
"Вчора ми стали свідками руйнівної для української демократії, надзвичайно небезпечної для нашої європейської інтеграції спроби запровадження системи авторитаризму. Це позбавлення незалежності НАБУ і САП голосуванням Верховної Ради. Сценарій по Порошенку і сценарій по НАБУ є один і той самий. І мета одна – зруйнувати залишки демократії, залишки свободи... відкинути нас назад у "русскій мір", в авторитаризм путінського стилю", – наголосив Порошенко.
На думку п'ятого президента України, якщо "абсолютно безпідставно за три години" можна зробити підсанкційною особою лідера опозиції, то згодом те саме зможуть зробити "проти кожного з вас". Він наголосив, що руйнування антикорупційної реформи загрожує зупинкою європейської інтеграції та фінансування, зокрема, на придбання зброї для ЗСУ.
"Саме тому цей процес є принциповим для того, щоб захистити незалежність суду, захистити незалежність антикорупційних органів, захистити громадських активістів, захистити свободу слова... захистити, врешті-решт, Україну", – резюмував Порошенко.
Оновлено.
Колегія суддів Касаційної палати Верховного Суду, яка розглядає позов Петра Порошенка до президента Зеленського щодо скасування Указу про санкції, ухвалила витребувати від РНБО, Кабінету міністрів та Міністерства економіки всі документи, які стосуються процесу ухвалення рішення про санкції. Термін подання документів – 11 серпня. Наступне засідання призначене на 19 серпня 2025 року. Про це пише "ЄС".
Під час сьогоднішнього засідання з'ясувалося, що представниця президента Зеленського у суді не може відповісти на запитання, яким чином відбувався процес ухвалення рішення, оскільки вона не брала участі у засіданні РНБО. Вона також заявила, нібито санкції були застосовані з метою дисциплінування, щоб запобігти потенційним загрозам національним інтересам з боку п'ятого президента.
"Перше засідання було 17 квітня, і щомісяця відбувалося лише одне засідання. Весь цей час, це була підготовча стадія, ми з’ясовували, які ще документи не надав уряд, і чому він їх не надав, і чи може їх надати. Врешті-решт, ми все ж таки почали обговорювати цю справу по суті. Ми висловили суду свої аргументи, ми почули позицію представника президента, яка зводиться до того, що президент може все, що завгодно", – зауважив адвокат Ілля Новіков.
Також він додав: "Версія, яка відображається в їхніх документах, – що санкції превентивні. І сьогодні ми нарешті, почули, що це означає людською мовою, бо превентивні це складно. Санкції мають дисциплінувати Порошенка. Розумієте, що це значить? І це на думку людини, яка не просто представник президента з довіреністю – це самопредставник, тобто це так само офіційна позиція президента України, якби особисто Володимир Зеленський був в цьому залі, відповідав на ці питання".
"Наше припущення про те, що саме Андрій Портнов стояв за цим проєктом, нарешті підтвердилися, бо в листі, який пан Пронін, Голова Фінмоніторингу, який він надіслав 12 лютого і від якого закрутилася вся ця їхня карусель, були дослівні цитати з того, що Портнов писав у 2019 році в телеграм-каналі. А видання, пов’язане з Портновим, писало в січні за 5 тижнів до того, як Пронін написав свій лист. Тобто Пронін написав свій лист 12 лютого, а вже 4 січня у газеті "Закон і бізнес" було написано, що на думку експертів РНБО проти Порошенка застосує санкції саме за це і це. Так воно і сталося", – пояснив Новіков.
Окрім цього він зазначив, що підставами для санкцій стали не нібито багатомільярдні фінансові порушення, про які заявляв Зеленський, а так звана "вугільна справа" і Харківські угоди.
"Це історія про Харківське угоди. Там так і написано, що Порошенко, мабуть, брав активну участь в, як вони це значили, інформаційній та правовій легалізації Харківських угод", – сказав адвокат.
Він звернув увагу, що Фінмоніторинг не має жодного стосунку до цих тем, але його керівника використали як інструмент для бодай якоїсь легалізації незаконних санкцій.
"Яке відношення Фінмоніторинг має взагалі до кримінального правосуддя? Бо Пронін погодився взяти участь у цій ситуації. Більшість санкцій проти фізичних осіб застосовані за пропозицією СБУ на матеріалах провадження, які є СБУ. Чому? Тому що саме СБУ розслідують всі терористичні статті. І оскільки в цьому випадку СБУ доповіла Зеленському, що такої інформації немає, тоді знайшли Проніна, який сказав – я це підпишу. А далі всі ховаються за Проніна", – додав Новіков.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram . Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp . Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
