UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Запобіжні заходи: коли ВАКС пляше під дудку НАБУ

www.pravda.com.ua
Thu, 24 Jul 2025 16:25:00 +0300
Запобіжні заходи: коли ВАКС пляше під дудку НАБУ

Для НАБУ та ВАКС легше, щоб підозрюваний був під вартою або з великою заставою. Так можна "тримати на гачку" людину і впевнено рухатись в бік обвинувального вироку. Для слідства запобіжні заходи потрібні не щоб гарантувати явку підозрюваного, а щоб зробити його більш зговірливим. Менше скарг від захисників, прибуття за викликом навіть СМСкою. Детективи НАБУ намагаються тримати "своїх клієнтів" із запобіжними заходами навіть в очевидних ситуаціях, коли попередній захід закінчився, а підозрюваний сумлінно виконує свої процесуальні обовʼязки. Чомусь слідчі судді ВАКС цьому свавіллю систематично потурають. Навіщо витрачати свій час в судових засіданнях, безглуздно сперечатись із захисниками, казати на "біле" — "чорне"? Відповідь проста: щоб легше накручувати статистику обвинувачення.

Правила гри, які не подобаються ВАКС

Кримінальний процесуальний кодекс України (далі — КПК) чітко визначає мету та підстави застосування запобіжних заходів. Згідно зі статтею 177 КПК, їх головна мета — гарантувати виконання підозрюваним або обвинуваченим своїх процесуальних обов’язків, а також запобігти ризикам:

  • ухилення від слідства та суду;
  • знищення або спотворення доказів;
  • незаконного впливу на інших учасників процесу;
  • перешкоджання розслідуванню;
  • повторення злочинів.

Для застосування запобіжного заходу слідство повинно мати не просто підозри, а конкретні, достатньо обґрунтовані докази причетності особи до злочину.

Стаття 178 КПК вимагає, щоб слідчий суддя оцінював низку факторів, визначаючи запобіжний захід. Серед них:

  • серйозність доказів, зібраних проти підозрюваного;
  • тяжкість потенційного покарання;
  • особисті обставини особи: вік, здоров’я, сімейний стан;
  • соціальні зв’язки, наявність роботи та житла;
  • репутація та майновий стан;
  • попередні судимості та виконання попередніх заходів;
  • ризик повторення протиправних дій.

Стаття 184 КПК чітко визначає вимоги до клопотання прокурора чи слідчого про запобіжний захід. Воно повинно містити детальний опис обставин злочину, обґрунтування наявних ризиків і причини, чому неможливо застосувати менш суворий захід (наприклад, домашній арешт або особисте зобов’язання).

Згідно зі статтею 194 КПК, слідчий суддя зобов’язаний переконатися в наявності трьох ключових елементів:

  • обґрунтованість підозри;
  • реальність ризиків, зазначених прокурором;
  • неможливість уникнути цих ризиків менш жорсткими заходами.

Якщо хоча б один із цих критеріїв не доведено, слідчий суддя зобовʼязаний відмовити у застосуванні запобіжного заходу.

Однак, практика ВАКС свідчить про інше. Часто слідчі судді, ігноруючи вимоги КПК, застосовують запобіжні заходи навіть там, де це явно не виправдано. Таким чином правові стандарти перетворюються на інструмент психологічного тиску та маніпуляції слідства, а не на справжню гарантію справедливого правосуддя.

Коли факти ігноруються суддями

У справі № 991/3041/24 (ухвала від 12.04.2024 р.) депутат Білгород-Дністровської районної ради підозрювався в підбурюванні до надання неправомірної вигоди за передачу в оренду земельних ділянок. Протягом 6 місяців до підозрюваного неодноразово застосовувався домашній арешт — другий за суворістю запобіжний захід після тримання під вартою. При цьому, жодних порушень підозрюваним своїх процесуальних обовʼязків слідчий суддя за цей час не фіксував. Більш тяжкі запобіжні заходи ніколи не застосовувались.

Разом з тим, в деякий момент, через юридичну помилку прокурора, підозрюваний залишився без запобіжного заходу взагалі. Протягом 4 днів підозрюваний не мав жодних юридичних обовʼязків перед НАБУ. Однак, від слідства не ухилявся, на свідків не впливав, докази не знищував. Не зважаючи на це прокурор, змінивши кваліфікацію злочину, заявив клопотання про тримання під вартою.

Неупереджений спостерігач в такій ситуації зрозумів би слідчого суддю, який би відмовив прокурору взагалі або обмежився б особистим зобовʼязанням — мінімально можливим запобіжним заходом. Однак в цій справі підозрюваного знов запроторили під домашній арешт. Без посилання на жодні докази, слідчий суддя вказав на ризик виїзду закордон та впливу на свідків. Хоча, очевидно, що ті 4 дні зразкової поведінки без запобіжного заходу мали б нівелювати будь-які сумніви.

Подібна ситуація мала місце й в іншій справі № 991/3457/21 (ухвала від 28.05.2021 р.), де заступника директора Морського торговельного порту "Южний" підозрювали в заволодінні коштами цього державного підприємства. Підозрюваний тривалий час провів під домашнім арештом, але з часом цей запобіжний захід закінчився.

Наступні 4 дні підозрюваний не мав жодних зобовʼязань у цьому кримінальному провадженні, демонструючи зразкову процесуальну поведінку. Попри це, прокурор звертається до слідчого судді і вимагає застосувати заставу у 681 000 грн. Своє клопотання прокурор обґрунтовує тим, що з часу застосування попереднього запобіжного заходу встановлені слідчими суддями ризики не зменшилися та продовжують існувати. Не зважаючи на те, що за ті 4 дні без запобіжних заходів жодних інцедентів не сталось, прокурор формально посилається на ризики переховування від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, знищення доказів тощо. За твердженням прокурора, більш мʼякі запобіжні заходи не зможуть забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Шкода спостерігати, як в цій справі, без достатнього обґрунтування, слідчий суддя призначав заставу. Як завжди: формальне перелічування ризиків, жодних посилань на докази, мінімальний аналіз поведінки підозрюваного. Виявляється, зразкова поведінка за відсутності запобіжних заходів не гарантує, що суд не "розкрутить на гроші" чи не обмежить пересування.

ВАКСе, час повернутися до закону

Практика ВАКС демонструє сумну тенденцію: законні стандарти щодо застосування запобіжних заходів дедалі частіше поступаються місцем зручності й формалізму. Слідчі судді нехтують очевидними фактами сумлінної поведінки підозрюваних, повторюючи шаблонні фрази про "ризики" та "тяжкість злочину". Це веде до того, що запобіжні заходи перетворюються з інструменту справедливого правосуддя, на механізм психологічного тиску та маніпуляції слідства. Якщо ця практика триватиме, довіра до антикорупційних органів ризикує суттєво постраждати, адже правосуддя не може базуватися на формальних пересторогах, ігноруючи реальну поведінку людей та об’єктивні обставини справ.

Карл Волох

Читати повністю

Останні новини

Трамп радить Європі зупинити міграцію, інакше буде катастрофа
Трамп радить Європі зупинити міграцію, інакше буде катастрофа
вропейцям слід зупинити масову міграцію, інакше вони більше не матимуть вропи.Про це заявив президент США Дональд Трамп, повідомля РБК-Україна з посиланням на пресбрифінг після прибуття до Шотл...
www.rbc.ua
Sat, 26 Jul 2025 00:17:09 +0300
Забарний переходить у «ПСЖ». ЗМІ повідомили, коли відбудеться трансфер
Забарний переходить у «ПСЖ». ЗМІ повідомили, коли відбудеться трансфер
Український футболіст Ілля Забарний переходить у laquoПСЖraquo. Як зазнача BBC, контракт підпишуть наступного тижня, пише laquoГлавкомraquoУкраїнський захисник ма перейти у французький ...
glavcom.ua
Sat, 26 Jul 2025 00:14:00 +0300
26 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
26 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
липня відзначаться Міжнародний день парашутиста та День системного адміністратора. Віряни вшановують память святого мученика рмолая святої преподобної мучениці ПараскевиnbspМіжнародний де...
glavcom.ua
Sat, 26 Jul 2025 00:05:00 +0300
День ангела 26 липня: кого та як вітати з іменинами
День ангела 26 липня: кого та як вітати з іменинами
липня року який нині день ангела таяквітати зіменинами читайте вматеріалі ТСН.ua.
tsn.ua
Sat, 26 Jul 2025 00:01:00 +0300
Українським школярам підготували новацію: що зміниться уже цього навчального року – Міносвіти
Українським школярам підготували новацію: що зміниться уже цього навчального року – Міносвіти
Вивчення нової теми буде включено в уже чинні навчальні програми для - класів.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:58:45 +0300
США та Китай посварилися в ООН через Україну: в чому причина
США та Китай посварилися в ООН через Україну: в чому причина
УРаді Безпеки ООН США звинуватили Китай утому, щотой сприя війні вУкраїні, постачаючи товари подвійного призначення Росії.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:53:33 +0300
Евакуйованих з-під Покровська жінок із тваринами виганяють із села на Вінниччині
Евакуйованих з-під Покровська жінок із тваринами виганяють із села на Вінниччині
Господиня будинку не заперечувала проти поселення жінок із тваринами, оскільки знала, що вони стерильні та щеплені.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:50:53 +0300
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Сухість повік може зіпсувати не лише вигляд, а й життя. Вони сверблять, лущаться, червоніють, печуть і навіть болять.Це не просто косметична дрібниця mdash шкіра в цій зоні вразлива, бо дуже тон...
znaj.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:50:00 +0300
Україна і РФ майже домовилися про зустріч Зеленського і Путіна: Туреччина розкрила деталі
Україна і РФ майже домовилися про зустріч Зеленського і Путіна: Туреччина розкрила деталі
Україна таРосія взагальних рисах згодні щодо проведення переговорів.
tsn.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:48:21 +0300
Від початку доби на фронті відбулось 153 бойових зіткнення – Генштаб
Від початку доби на фронті відбулось 153 бойових зіткнення – Генштаб
Від початку доби липня на фронті відбулось бойових зіткнення, з них ndash на Покровському напрямку.Джерело зведення Генштабу ЗСУ станом на Дослівно Загарбники завдали одного р...
www.pravda.com.ua
Fri, 25 Jul 2025 23:47:54 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

 Окупанти зайшли у Куп'янськ? Речник «Хортиці» зробив заяву
 Окупанти зайшли у Куп'янськ? Речник «Хортиці» зробив заяву
Депортують одразу в ТЦК: Польща почала висилати українців - кого вже чекають на кордоні
Загибель нардепа Рущишина, вибухи в Росії: головне за ніч
Ярослав Рущинин загинув у ДТП: реакція нардепів на смерть колеги
Успіння святої Анни 25 липня: що не можна робити сьогодні, народні прикмети
Сина Іво Бобула зупиняли ТЦК: артист розповів, як він до цього ставиться
Українців попередили про масові перевірки – чекайте на контролерів
Безугла прийшла на протести у Києві
Українки отримають підвищені пенсії незалежно від стажу
Готуйте гроші, платити доведеться немало: у Раді готують жорсткі штрафи для українців
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми