США повернулись: чому формат Рамштайн не вичерпав себе

Як минула зустріч Рамштайн
Контактна група з оборонної підтримки України, відома як "формат Рамштайн", об’єднує понад 50 держав, які координують зусилля для допомоги Україні у протидії російській агресії. Ініційована США група вперше зібралася 26 квітня 2022 року на авіабазі Рамштайн у Німеччині - звідси й походить назва формату.
У рамках цієї платформи було ухвалено низку рішень про передачу Україні сучасного західного озброєння. Завдяки Рамштайну Збройні сили України отримали, зокрема, реактивні системи HIMARS, зенітні комплекси Patriot, танки Leopard 2 і Abrams, а також іншу військову техніку.
Попереднє засідання відбулось відбулося 4 червня, і тоді вперше за весь час існування Контактної групи там не було представника США. Вже 21 липня очільник Пентагону був присутній на засіданні.
Новий міністр оборони України Денис Шмигаль заявив, що за результатами Рамштайну партнери України зосередилися на головному – зміцненні оборонного потенціалу ЗСУ.
Шмигаль також повідомив, що США ініціюють новий механізм спільно з НАТО, що дозволить європейським країнам закуповувати американське озброєння для України.
"Європейські партнери вже заявили про готовність долучитися до фінансування. Обговорили конкретний механізм роботи цієї ініціативи. Німеччина долучиться до ініціативи щодо передачі Україні п’яти систем протиповітряної оборони Patriot, які повинні незабаром надійти до України",- написав він у Telegram.
Також Україна отримає наступну допомогу від партнерів і союзників:
- Німеччина - понад 200 тис. снарядів для систем Gepard, фінансування закупівлі українських далекобійних дронів;
- Канада продовжить участь у фінансуванні українського ОПК через "данську модель" і виділяє 20 млн канадських доларів на обслуговування українських танків;
- Нідерланди - 200 млн євро на дрони-перехоплювачі та 125 млн євро на обслуговування літаків F-16;
- Швеція готує новий пакет з засобами ППО, артилерією та технікою.
- Норвегія цього року загалом виділила 1 млрд євро на закупівлю дронів, з них 400 млн - на закупівлю в українського оборонно-промислового комплексу.
Експерти підкреслюють: останній Рамштайн можна назвати знаковим.
Формат себе не вичерпав
Голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко назвав позитивні моменти Рамштайну. Це, наприклад, те, що формат працює системно. Системність – це запорука напрацьованих програм на перспективу, каже Тимочко. Також створені й блоки, й так звані коаліції: дронова, танкова, артилерійська, РЕБ і навіть гуманітарні.
"Рамштайн діє, він працює, він себе не вичерпав. І дійсно він є майданчиком консолідації європейських країн та країн НАТО. Хоча там також є і позаблокові країни",- каже експерт в ефірі Українського радіо.
Разом з тим Тимочко зауважує, що Рамштайн так і не перетворився на європейський оборонний блок, зі спільними управлінням, арміями, взаємодією і промисловістю.
Експерт резюмує: з одного боку, на рівні засідання Рамштайну ухвалюються системні рішення, що однозначно добре. Також деякі країни починають адаптувати свою військово-промислову економіку до рівня взаємодії і підтримки української армії. З іншого боку, будь-якому прогресу і розвитку немає меж, додає Тимочко.
Своєю чергою політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко , називає останній Рамштайн знаковим для України. В ефірі FREEДОМ експерт зауважив, що це відбулося завдяки участі в засіданні Сполучених Штатів, хоча лідерство в Рамштайні і перебрали на себе Велика Британія і Німеччина. Він підкреслює, що за підсумками зустрічі є як реалізації минулих рішень, так і анонси ініціатив з боку наших партнерів.
Чаленко акцентує: те, що сам формат не просто живий, а він розвивається, - це приголомшливий успіх.Наразі, каже експерт, Рамштайн перейшов у більш практичну площину. Якщо подивитися на його результати, то присутні конкретні рішення по ППО і ракетах, тобто щодо безпосереднього посилення протидії російським дроновим атакам.
Слід зазначити, що американці повернулись у формат не просто так.
Рамштайн заплатить за план Трампа
Нагадаємо, у липні 2025 року президент США Дональд Трамп почав просувати новий план щодо озброєння України. Основною ідеєю є те, що європейські союзники Америки будуть оплачувати постачання значних обсягів американської військової техніки в Україну. Трамп неодноразово заявляв, що США готові виробляти цю зброю, але витрати мають покривати європейські країни, оскільки він вважає, що Сполучені Штати вже витратили достатньо коштів на підтримку України.
План Трампа передбачає передачу Україні сучасного озброєння, зокрема батарей протиповітряної оборони Patriot. Це значний відступ від попередньої риторики Трампа, який раніше зосереджувався на "оборонній" допомозі і висловлював певний скептицизм щодо масштабних поставок.
За даними ЗМІ, адміністрація навіть планує перерозподіляти постачання зброї союзникам: пріоритет надаватиметься тим державам, які готові передати Україні озброєння зі своїх власних запасів. Наприклад, Німеччина опинилася на першому місці в "черзі" за американськими системами ППО. Це дозволить Берліну передати Україні дві системи Patriot зі своїх наявних. США обіцяють швидко замінити ці системи.
І саме на Рамштайні союзники обговорювали реалізацію механізму закупівлі американського озброєння для України за європейські гроші, переконаний Чаленко.
"Це те, що Україна та низка європейських країн пропонували США. Тепер Вашингтон погодився, і зараз ми знайшли взаємовигідний формат, який дасть змогу Україні захищатися в майбутньому",- зазначив експерт.
Також нагадаємо, що Трамп пригрозив ввести "пекельні санкції" для Росії, якщо перемир'я не буде досягнуто протягом 50 днів. Тому не дивно, що міністр оборони Великої Британії Джон Хілі в ході Рамштайну закликав союзників до "50-денного ривка" з озброєння України, щоб примусити російського лідера Володимира Путіна сісти за стіл переговорів.
А народний депутат, заступник голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв підкреслює: до моменту, коли закінчиться 50-денний термін ультиматуму Трампа, треба прийти підготовленими. Саме тому допомога Україні буде лиш збільшуватися, переконаний нардеп.
На його думку, якщо раніше Путіна вмовляли завершити війну, то зараз на нього почнуть по-справжньому тиснути. І участь Гегсета в 29-ій зустрічі формату Рамштайні – це також прояв того, що Трамп налаштований рішуче, каже Чернєв. Допомога Україні буде продовжуватися, наголосив народний депутат.
Слід зауважити, що станом на зараз не всі країни НАТО і Європи загалом готові озброювати Україну власним коштом. У переліку країн, охочих долучитися до схеми закупівель зброї у США, фігурували Фінляндія, Данія, Швеція, Норвегія, Велика Британія, Нідерланди, Канада. Втім Італія та Франція відмовились від ініціативи Трампа. Принаймні, поки що.
Як пише Радіо Свобода, Європу більше цікавитимуть закупи на американському оборонному ринку, якщо її експорт до США не буде обкладений високими тарифами.
"Європейцям потрібно побачити, що існує велика підтримка їхнього апетиту - своєрідні переваги від більшої "агресивності" в питанні безпеки. Це також один із факторів, який потенційно може бути корисним у дискусії про тарифи, якщо у нас буде більше співпраці в безпековій галузі",- зазначила в розмові з Радіо Свобода фахівчиня Німецького фонду Маршалла Крістін Берзіна .
Також важливу роль грає готовність США оплатити принаймні частину рахунку за зброю для України. Якщо американці розділять цей тягар з європейцями, останнім буде простіше обґрунтувати складні рішення перед своїм населенням.
Валерія Шипуля
Останні новини
