Корисні звички, які доводять до нервового зриву: що ми робимо не так і як можна все виправити

Навіть найздоровіші звички можуть вбивати мотивацію, якщо ви дотримуєтесь їх не з бажання, а з примусу. Слово "треба" перетворює спорт, медитацію і правильне харчування на тиск, а не підтримку.
Чому корисні звички можуть викликати вигоряння і що варто змінити у своєму житті, розповідає РБК-Україна.
Що не так з корисними звичкамиСьогодні мало хто з українців дозволяє собі нічого не робити. Ми звикли жити в режимі виживання, постійної адаптації до нових умов. На цьому фоні звички, які мають допомогти, перетворюються на черговий обов'язок.
Прокидатися рано, вести щоденник, не їсти після 18:00, пити 2 літри води - ці пункти з чеклістів іноді стають внутрішнім катом. Не виконав свій власний список справ - винен, а виконав - впав у ліжко без сил.
Але варто пам'ятати, що постійне стримування своїх емоцій та потреб - це серйозний стрес для організму. Тому, якщо у вас зранку немає сил на зарядку, пробіжку або й взагалі - встати з ліжка, не силуйте себе.
"Треба" замість "хочу": ключовий тригер вигоранняКоли будь-яка дія живиться не з бажання, а з примусу, вона автоматично виснажує.
Наприклад, ви вирішили щоранку медитувати, бо саме так радили у якомусь подкасті (блозі, статті тощо). Але щоранку вас накриває тривога, що ви робите щось не так, не те думаєте і нічого не встигаєте.
Те саме з бігом, читанням або звичкою лягати спати о 22:00. Якщо це не відповідає вашому ритму життя, це буде не ресурс, а постійний стрес.
Звички не враховують контексту життя українцівВ нашій країні йде війна, через ніч ми не спимо нормально, у нас повний комплект - нестабільність, стресові фактори, що не припиняються.
Ідеї про "ідеальний ранок", "ефективні вечори" або "обов’язкове планування тижня" часто базуються на мирному досвіді, де немає тривог, відключень, новин про втрати.
Намагання загнати себе у рамки призводить до відчуття провалу, бо ви часто не встигаєте зробити й половину. Варто у свій список справ додати - вижити та не втратити здоровий глузд.
Звички без гнучкості ведуть до провалуЯкщо ви не дозволяєте собі змінювати або скасовувати звичку відповідно до обставин, вона починає працювати проти вас. Немає універсальної формули - хтось дійсно розквітає з ранковою йогою, а хтось лише додає собі відчуття вини.
Як зрозуміти, що ви робите щось не такУ вас постійна напруга та втома. Ви постійно чекаєте небезпеку і знаходитеся у стані "бій або біжи" - природній реакції організму на стрес.
Біль у тілі.Стрес має здатність впливати на ваше тіло - може боліти голова, спина, живіт. Переважно це "психосоматичні" речі й також є реакцією на стрес.
Вигоряння та апатія.Коли ми занадто довго ігноруємо власні бажання, поступово зникають сили, бажання і радість від життя.
Проблеми в особистих стосунках. Якщо не говорити з партнером про свої потреби, накопичується втома і стрес, і це може вибухнути у будь-який момент, наприклад, у вигляді пасивної агресії.
Як не загнати себе у нервовий зрив- Позбудьтесь "треба". Формулюйте звичку як "хочу зробити це, бо мені добре після цього".
- Слухайте своє тіло. Якщо думка про якусь справу викликає у вас втому, біль у тілі, то це вам знак, що ви знову змушуєте себе робити те, що не хочете.
- Виключіть автоматизм. Періодично ставте собі питання: "Це мені на користь чи просто для галочки?"
- Почніть казати "ні". Починайте з дрібниць і вчіться відстоювати свої кордони без істерик та сварок.
- Дозвольте собі відчувати. Злість, сум, роздратування - все це абсолютно нормально. Проговорюйте те, що відчуваєте, вголос.
- Робіть паузи без почуття провини. Відпочинок - така сама звичка, як і активність.
- Будьте до себе добрішими. Ви маєте право на помилки, втому і на те, щоб поставити себе і свої потреби на перше місце.
- Прийміть хаос. Зараз в Україні гнучкість важливіша за дисципліну.
- Прийміть підтримку. Поруч мають бути люди, з якими ви можете бути собою. Це можуть бути близькі друзі, група підтримки, однодумці, сім'я, психотерапевт (психолог, коуч).
Вас може це зацікавити:
- Хто такі лицеміри та чому не варто з ними мати справ
- Як розпізнати синдром відкладеного життя і вибратися з пастки власних думок
- Вчені з'ясували, чому в розумних людей зовсім небагато друзів
Під час написання матеріалу були використані джерела: Harvard Business Review, Psychology Today, Forbes, Інтерв'ю з українськими психологами: платформа Mental Balance та подкаст "Жити сьогодні"
Останні новини
