Новий конфлікт: чиї вуха стирчать за війною Таїланду та Камбоджі

Звичні пошуки casus belli
Припинення вогню між Таїландом та Камбоджею розпочнеться опівночі за місцевим часом 29 липня (12:00 за східним часом 28 липня), зазначив прем'єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім , - повідомляє CNN.
При цьому прем'єр-міністр Камбоджі Хун Манет та виконувач обов'язків прем'єр-міністра Таїланду Пхумтам Вечаячай зустрілися в офіційній резиденції Ібрагіма у місті Путраджая, неподалік від Куала-Лумпуру.
Вони запевнили:бойові дії між їх країнами будуть негайно припинені - незважаючи на те, що за години до переговорів у Малайзії бойові зіткнення тривали.
Зокрема, влада Камбоджі звинувачувала Таїланд у завданні ударів по щонайменше двом об'єктам ще вранці 28 липня. А за інформацією армії Таїланду, зранку того ж дня зіткнення прошли у трьох провінціях.
Втім представники Малайзії (котра є посередником у мирних переговорах міжТаїландом та Камбоджею)анонсують наступне: вже 29 липня конфронтуючі сторони скличуть зустріч регіональних командувачів.
Нагадаємо, все почалося з того, що 24 липня Таїланд вздовж спірного кордону завдав авіаударів по військових об'єктах Камбоджі. А за день до того тайський військовий біля кордону втратив ногу внаслідок вибуху міни, що й підігріло взаємну ненависть, а ще п'ятеро військових отримали поранення. У перші години, загалом, за даними влади Таїланду, загинули 12 громадян країни: 11 мирних жителів (у тому числі підліток та восьмирічна дитина) та один військовий.
Інцидент змусив Таїланд погіршити дипломатичні відносини з Камбоджею: країна відкликала свого посла з Пномпеня та вислала камбоджійського посла.
Вже 26 липня, за повідомленням Reuters, між Таїландом і Камбоджею почалися найзапекліші за десятиліття артобстріли. Так, Таїланд заявив, що камбоджійські війська обстріляли тайську базу біля спірного храму Та Муен Тхом. Камбоджа це заперечила, стверджуючи, що діяла в межах самооборони після вторгнення тайських солдатів.
У відповідь Таїланд підняв винищувачі F-16 і повідомив про знищення двох камбоджійських підрозділів, зазначивши, що удари були лише по військових об’єктах.
Камбоджа натомість підтвердила, що тайський винищувач скинув дві бомби поблизу об’єкта ЮНЕСКО, храму Преа Віхеар, та засудила дії Таїланду як "жорстоку військову агресію" й порушення міжнародного права. Міноборони Камбоджі заявило про право на самооборону й пообіцяло рішучу відповідь.
Але подальшій ескалації завадила стихія: того-таки 26 липня видання The Nation написало, що припинити бойові дії вздовж спільного кордону тайських та камбоджійських військових тимчасово змусили зливи, хоча обидві сторони й зберігали свої позиції.
Снігова куля Третьої світової
При цьомуСполучені Штати Америки та Китай нарівні з Малайзією запропонували допомогу спостерігачів у переговорах про припинення вогнюміж Таїландом та Камбоджею.
За словами держсекретаря США Марко Рубіо , представники Держдепу США навіть прибули до Малайзії 28 липня, аби допомогти під час переговорів.
Це "занепокоєння" є абсолютно виправданим: на думку журналіста, публіциста Віталія Портникова , конфлікт між Таїландом та Камбоджею по мірі розгортання набував рис справжньої регіональної війни.
Правда, на перший погляд, це - традиційне зіткнення двох сусідніх держав в прикордонні через проблеми, зумовлені колоніальною спадщиною. Адже державний кордон між Тайландом і Камбоджею проведений ще на початку XХ сторіччя Францію, котра , як відомо, володіла тоді Індокитаєм, - нагадав він.
Але насправді це - так званий конфлікт нового типу, пов'язаний із глобальним протистоянням між Сполученими Штатами й Китаєм, переконаний Портников .
"Питання тут не в тому, хто буде володіти територією навколо старовинного храму. Питання в тому, що Тайланд є найважливішим союзником Сполучених Штатів у регіоні, а Камбоджа є союзником Китайської Народної Республіки. Китай створює на території Камбоджі власні бази. Сполучені Штати надають Тайланду новітнє озброєння. І очевидно, що від того, хто буде перемагати у конфлікті, залежить вплив на весь регіон", - пояснив він в ефірі свого YouTube-каналу.
І це, за словами Портникова , можна порівняти із українсько-російською війною: Україну у цій війні підтримує Захід, а також вона сподівається на продовження військової допомоги з боку Сполучених Штатів. Росію ж у війні підтримує Китай.
Важливо, що міністр закордонних справ Китайської Народної Республіки Ван Ї підкреслює, що Китай не дасть Росії програти у її протистоянні з Україною. Це може нагадувати і події на Близькому Сході,- наводить експерт закономірні паралелі.
"Ізраїль - найважливіший союзник Сполучених Штатів у регіоні, країна, яка отримує новітню американську зброю. Іран, котрий фактично керує всіма проксісилами, що спрямовані на знищення Ізраїлю, а також і сам готовий до власного конфлікту з єврейською державою - важливий союзник КНР, котра закупає практично повний обсяг іранської нафти і таким чином дає режиму аятол можливість зберігати певний рівень соціальної стабільності і навіть розбудовувати свою воєнну програму", - додав він.
Між тим спостерігачі помічали, що зараз бої між Тайландом і Камбоджею йшли поблизу річки Меконг, нагадав Портников . А через неї можуть йти китайські вантажі для камбоджійської армії. А також - для створення майбутньої бази армії КНР у районі міста Сіануквіль для контролю Південно-Китайського моря, у разі більш масштабного конфлікту між Сполученими Штатами та Китаєм
Також варто згадати, продовжив публіцист, що союзниками Китаю у регіоні є Лаос і М'янма. У Лаосі давно вже при владі посткомуністичний уряд, що орієнтується на Пекін з 70-х років минулого сторіччя. У М'ямі ж при владі генерали, котрі є вигнанцями для демократичного світу, але мають особливі стосунки із керівництвом КНР та РФ.
"Так що коли ми з вами говорили, що виснажлива війна Росії проти України є лише вистрілом зі стартового пістолету, що визначить XXІ сторіччя як час безперервної війни за вплив між Вашингтоном і Пекіном, ми не помилялися. Як і колишня спікерка Палати представників американського конгресу Ненсі Пелосі, яка під час свого перебування на Тайвані підкреслила, що ми вступили у епоху боротьби між демократіями і авторитаризмом. Тільки очолює цю боротьбу з боку авторитарних країн зовсім не Російська Федерація самозакоханого Путіна, а Китайська Народна Республіка впевненого в собі голови КНР Сі Цзиньпіна", - резюмував Портников .
Ірина Носальська
Останні новини
