Як швидко навчитися водити вантажівку з нуля: 4 головні принципи

Порівняйте лише масу і габарити легковика і сучасної магістральної фури – і ви зрозумієте, чому так непросто опанувати управління вантажівкою. Приготуйтеся, що це не буде швидко, але вам допоможуть кілька наших порад.
Про те, які навички слід опанувати в першу чергу претенденту на водійські права з категорією С та С1, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Що головне в категорії С і С1На перший погляд легковий автомобіль і вантажівка мають чимало спільного - двигун, трансмісія, гальма. Та насправді головна проблема не в розмірах, а в тому, як малі і великі машини поводяться на дорозі. Основна різниця - у масі та її розподілі: у великогабаритної фури центр тяжіння розташований значно вище і далі, що суттєво впливає на її керованість.
Недаремно водії-далекобійники, які довгий час не сідали за кермо легкового авто, часто порівнюють відчуття повернення до легковика з їздою на велосипеді - настільки він чутливий і передбачуваний у рухах порівняно з багатотонним вантажним транспортом.
Тому важливо не вивчати відмінності, а отримувати справжні навички управління - а вони приходять лише через досвід на дорозі.
Динаміка: чому це небезпечноМагістральні фури здатні підтримувати стабільну швидкість 90-110 км/год, попри величезну загальну масу до 30 - 40 тон. Але проблема в тому, що інструменти контролю над такою машиною не відповідають її швидкісному потенціалу.
Водій має постійно пам’ятати про це, особливо коли розганяє транспорт у зонах, де можливе раптове виникнення перешкод. Для новачків це стає серйозним викликом - адже тренуватись керувати у складних ситуаціях на таких швидкостях фактично ніде.
Фото: щоб впевнено і безпечно керувати вантажним автомобілем, треба доволі довго практикуватись (unsplash.com)
Навіть на сухій і рівній трасі раптове гальмування може викликати втрату контролю, особливо якщо йдеться про автопотяг - заноси, виїзд у кювет, перевертання або "складання" автопотягу.
Хоча системи, подібні ABS та ESP, допомагають уникати небезпечних ситуацій, їх на українських вантажівках поки що небагато. Тому водій фури має володіти навичками безпечного уповільнення, у тому числі і з високих швидкостей.
Однак головне - вміння передбачати хід подій та ситуації на дорозі, щоб уникнути потреби у екстреному гальмуванні взагалі.
На додачу, вантажівки з великою масою мають слабшу гальмівну ефективність, особливо спусках, навіть легких. А на довгих ухилах гальма легко перегріваються, через що у великих ваговозах передбачають додаткові системи уповільнення (про них ітиметься далі).
Маневрування: не просто повернути кермоКерування навіть одиничною вантажівкою - це зовсім інший рівень складності, не кажучи вже про автопотяг.
Об’їзд раптової перепони (той самий "лосиний тест") потребує чіткого розрахунку і швидкої реакції, а банальна зміна смуги - точного визначення дистанції та швидкості. Ще більш уважним слід бути при обгоні з виїздом на зустрічну.
Окремий рівень майстерності - маневрування у вузьких просторах, особливо заднім ходом, зокрема при керуванні автопотягом. Пересування територією логістичних терміналів, митних пунктів або складів - це важливий аспект роботи водія вантажівки. Але опанувати ці навички можливо лише шляхом наполегливих тренувань.
Додаткові технічні засобиСучасні тягачі для дальніх перевезень оснащені потужними дизельними двигунами робочим об’ємом 10-15 літрів. На відміну від легкових авто, вони працюють у значно вужчому діапазоні обертів – порядку 900-1500 об./хв., тоді як максимальні досягають 2100-2500 об./хв.
Отже, одне з незвичних завдань водія вантажної машини - утримувати стрілку тахометра в оптимальних межах, щоб забезпечити достатню тягу і одночасно економічну роботу двигуна.
Для цього в конструкції тягача передбачено багатоступеневу трансмісію – 12-16 передач, із додатковими редукторами, такими як дільник або демультиплікатор, що дозволяють більш точно підтримувати потрібні оберти.
Нині широко застосовуються автоматичні коробки передач, які можуть самостійно перемикати як основні ступені, так і проміжні – так звані "половинки".
Системи безпечного гальмуванняОдним із важливих компонентів багатотонної фури є ретардер - спеціальний пристрій, який допомагає зменшувати швидкість без використання основної гальмівної системи.
Ретардери можуть бути різних типів, і дуже важливо знати, як ними правильно користуватись. Нехтування інструкціями виробника може призвести до пошкодження трансмісії.
У тих випадках, коли вантажівка не обладнана сучасними допоміжними системами, водій має вміти керувати додатковими механізмами вручну - наприклад, окремим краном гальмів причепа, який у народі називають "парашутом".
ВисновокКерування великовантажним транспортом - це вже не просто навичка, а справжня професійна компетенція. Тому до навчання потрібно підходити з максимальною відповідальністю.
Після проходження теорії і практики на спеціальних майданчиках дуже корисно попрацювати кілька місяців у парі з досвідченим водієм - у ролі другого члена екіпажу. Саме так у наш час організоване поповнення кадрів в авторитетних транспортних компаніях, які вводять новачків у професію поступово, через наставництво.
Раніше в нашій публікації ми розповідали про категорії водійських прав в Україні, про те, що означають літери і цифри у графах водійського посвідчення.
Також у наших публікаціях нещодавно ми розбирались, яка категорія прав потрібна для керування авто з причепом.
При підготовці статті були використані матеріали Autocentre та "Autobild Україна".
Останні новини
