Чи зможе Європа самотужки стримати Росію? Аналіз CNN
glavcom.ua
Mon, 05 May 2025 16:45:00 +0300

На тлі нової політики президента США Дональда Трампа, який пообіцяв зменшити військову присутність США у Європі, країничлени НАТО з Європи активно готуються до можливої конфронтації з Росією.
Видання CNN проаналізувало, чи здатні європейські збройні сили компенсувати потенційну прогалину, яка може виникнути в разі реалізації американських намірів, інформує Главком.
Зазначається, що Європа може похвалитися достатньо великими і дорогими збройними силами, однак вони потребують серйозного припливу коштів і досвіду, щоб підготуватися до найгіршого сценарію.
Останніми роками Велика Британія, Франція та Німеччина вклали кошти у свої застарілі армії.
Але може пройти кілька років, перш ніж вплив цих коштів стане відчутним на передовій. Чисельність військ, озброєння і військова готовність в Західній Європі знизилися після закінчення холодної війни.
Високий рівень виснаження у війні в Україні болісно підкреслив поточні недоліки європейських країн, написав Міжнародний інститут стратегічних досліджень, лондонський аналітичний центр, у різкому огляді європейських збройних сил минулого року.
Країни, що знаходяться ближче до російського кордону, рухаються швидше.
Адміністрація Трампа назвала Польщу зразком самодостатності.
Ми бачимо Польщу як зразкового союзника на континенті готового інвестувати не тільки в свою оборону, але і в нашу спільну оборону і оборону континенту, заявив міністр оборони Піт Гегсет.
Швидке зростання Польщею витрат на оборону більше повязане з її власною, багатовіковою напруженістю у відносинах з Росією, ніж з бажанням заслужити місце в прихильності Трампа.
Варшава і Вашингтон розходяться в думках щодо конфлікту в Україні Польща протягом багатьох років попереджала Європу про загрозу з боку Росії і непохитно підтримує свого сусіда, який захищає територію від наступу Путіна, йдеться у матеріалі.
Сьогодні більшість наземних і повітряних баз США розташовані в Німеччині, Італії та Польщі. Американські бази в Центральній Європі є противагою російській загрозі, а військовоморські та повітряні бази в Туреччині, Греції та Італії також підтримують місії на Близькому Сході.
Ці місця слугують важливою основою для операцій НАТО, регіонального стримування і глобальної проєкції сили, згідно з даними аналітичного центру Центр аналізу європейської політики, що базується у Вашингтоні.
CNN наголошує, що найважливішим стримуючим фактором, який має Європа, є її ядерні боєголовки.
Однак ядерне стримування це сфера, в якій Європа значною мірою залежить від США. Велика Британія та Франція дві європейські країни з ядерною зброєю мають між собою лише близько десятої частини російського арсеналу. Але американська ядерна війна приблизно відповідає російській, і десятки цих американських боєголовок розташовані в Європі.
До слова, Німеччина активувала надзвичайну статтю Європейського Союзу, щоб мати можливість швидко збільшити інвестиції в оборону, не порушуючи фіскальних правил блоку.
Раніше Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру SIPRI оприлюднив звіт, згідно з яким світові військові витрати у 2024 році сягнули 2,72 трлн, що на 9,4 більше, ніж у 2023 році, і є найстрімкішим річним зростанням принаймні з часів закінчення холодної війни
Останні новини
