Реформа ЗСУ за доктриною застосування військ НАТО. Залужний розповів про нюанс
glavcom.ua
Tue, 06 May 2025 15:21:17 +0300

Реформа ЗСУ за доктриною застосування військ НАТО не передбачала ведення війни на широкому фронті, з яким Сили оборони Україні зіштовхнулися з початком широкомасштабного вторгнення Росії.
Про це у своїй статті на Мілітарному написав посол України у Великій Британії, Головнокомандувач ЗСУ у 20212024 роках Валерій Залужний, повідомляє Главком.
Він відзначає, що у доктрині застосування військ НАТО більшість операцій має експедиційний характер і обовязкову колективний складник.
А тому управління такими діями буде суттєво відрізнятися від повномасштабної війни.
Відповідно до доктрини НАТО операції розрізняють на стратегічний рівень на оперативний рівень на тактичний рівень На стратегічному рівні збройні сили застосовуються в рамках політичної структури як частина колективної стратегії з метою досягнення стратегічних цілей альянсу.
Оперативний рівень рівень, на якому кампанії й основні операції плануються, проводяться і підтримуються з метою досягнення стратегічних цілей в театрі або районах проведення операцій.
А на найнижчому рівні тактичному збройні сили застосовуються для виконання військових завдань і досягнення цілей, що своєю чергою, забезпечують успішне виконання завдань на оперативному і стратегічних рівнях.
Доктрина НАТО передбачає, що для проведення операцій створюється обєднаний або міжвидовий штаб, де особовий склад не є постійним і з різних країн.
Такий підхід не надто дієвий у разі ведення широкомасштабної війни.
Безпрецедентний розмах збройного вторгнення потребував значного збільшення кількості органів та пунктів управління.
У першу чергу, це повязано зі збільшенням просторових розмірів районів ведення бойових дій та кількості військ, які залучалися до них, зазначив Валерій Залужний.
Влітку 2022 року система управління ЗСУ на стратегічному рівні управлялася Генеральним штабом, а на оперативному й оперативнотактичному рівні було 24 різних органів управління.
Зважаючи, що відповідно до принципів і стандартів НАТО на початок широкомасштабного вторгнення ЗСУ фактично мали на стратегічному рівні один орган управління, а на оперативному рівні пять, то очевидно, що відбулося збільшення в чотири рази за декілька місяців.
За браком часу ці тимчасові органи управління інколи комплектувалися оперативним складом одночасно з 10ти або більше різних військових частин та установ ЗСУ, написав Валерій Залужний.
Враховуючи необхідність їхнього навчання, набуття досвіду, а також інтенсивність зміни обстановки, такі органи управління не були ефективними виконавцями.
Нагадаємо, Залужний назвав найбільш ефективну зброю на фронті.
Найбільш ефективною зброєю, яка допомогла змінити ситуацію на полі бою в Україні, виявилися дрони.
Масове використання дронів у бойових діях змусило українців почати самостійно розробляти та випускати нові БпЛА.
Також Залужний пояснив, що перемога України повністю залежить від впровадження інновацій та новітніх технологій, оскільки війна стала іншою.
Останні новини
