"Подарунок" Путіну: завершується створення спецтрибуналу щодо агресії Росії
ua.korrespondent.net
Fri, 09 May 2025 15:30:00 +0300

Без толерантності до безкарності Для створення спеціального трибуналу стосовно злочину агресії РФ проти України уже сформовано повний пакет установчих документів.
І сьогодні у Львові під час зустрічі високого рівня оголосять про політичну підтримку створенню цього трибуналу.
Буквально в кінці березня цього року ред.
завершила свою дворічну роботу Коаліція держав Core Group зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України, яка нараховувала представників більше 40 країн Core Group.
Результатом стало напрацювання установчих документів щодо трибуналу.
Повний пакет сформований, і 9 травня відбудеться захід на високому рівні, на рівні міністрів закордонних справ, де буде виражена політична підтримка створення спецтрибуналу, заявила напередодні заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра в коментарі Укрінформу.
Вона наголосила, що паралельно триває процес створення компенсаційної комісії, яка виноситиме рішення про суми збитків, які РФ завдала постраждалим громадянам.
Над цим механізмом, над цією комісією сьогодні працюють представники 54 держав, а також Ради Європи та Європейського Союзу.
Сьогодні вже ніхто не вагається, коли ми говоримо про відповідальність кремлівських очільників.
Бо зволікання зі справедливістю це її заперечення.
А толерантність до безкарності це запрошення до нових злочинів, заявила Мудра.
Відповідаючи на питання щодо термінів для початку роботи спецтрибуналу, Мудра не виключила, що процес може бути тривалим.
Проте сьогодні у сторін вже є чітке розуміння процесу створення трибуналу в Гаазі.
Спецтрибунал може запрацювати вже наступного року.
Цього року ми закінчуємо оформлення юридичної бази і починаємо формувати спецтрибунал набирати суддів, секретаріат, впроваджувати правила і регламенти роботи, процедури.
Але головне настання справедливості для тих, хто вчиняє злочин агресії проти України неминуче, наголосила Мудра.
Вона відзначила, що у 2025 році юридична робота ще буде тривати.
Зокрема, вже є проєкт статуту, який повністю регламентує організаційно, функціонально, й юридично всі правила роботи спецтрибуналу.
Спецтрибунал за злочин агресії проти України створюється фактично за два роки.
Це доволі швидко, враховуючи дуже складні і чутливі питання, щодо яких доводилось шукати компроміс, розмірковує Мудра.
У квітні на конференції Відновлення справедливості для України в Гаазі 44 держави у спеціальній декларації висловилися за посилення спільних зусиль для забезпечення належного розслідування російських злочинів, скоєних у війні проти України, та за притягнення Росії до відповідальності за усі порушення міжнародного права.
Під прицілом 20 російських чиновників Спецтрибунал, за словами Мудрої, може почати працювати вже наступного року.
Але до того часу має бути завершено оформлення юридичної бази, сформовано штат суддів та секретаріату, а також впроваджено правила та регламенти роботи і процедури.
Це буде ознакою неминучості настання справедливості для тих, хто вчиняє злочин агресії проти України.
Якщо навіть одна війна залишиться безкарною, прийдуть нові війни.
Саме тому Путін і почав повномасштабну війну проти України він уникнув покарання за попередні війни, як бандит, який жодного разу не відповідав за скоєне.
Цього більше не можна допустити.
І сьогодні просто перед вами стоїть рішення.
Рішення створити механізм, який здатен запобігти майбутнім війнам через притягнення до відповідальності.
Рішення створити трибунал.
Я закликаю вас надати цьому рішенню вашу політичну підтримку, зазначив президент України Володимир Зеленський, звертаючись в онлайнрежимі до учасників зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, що відбувається у Львові.
За його словами, Росія має бути притягнута до відповідальності за свою агресію так само, як і нацисти.
А суворий трибунал за злочин агресії має змусити будьякого потенційного агресора замислитися двічі.
Спецтрибунал є фактично єдиною можливістю притягнути до відповідальності найвище політичне та військове керівництво Росії саме за злочин агресії проти України.
Очікується, що після завершення усіх формальностей та набуття оперативної спроможності спецтрибунал отримає повноваження притягувати до відповідальності політичних та військових лідерів Росії, які несуть найбільшу відповідальність за злочини війни в Україні.
Як повідомляла Deutsche Welle з посиланням на власні джерела, спецтрибунал проти РФ проведе розслідування стосовно понад 20 чиновників вищого керівництва Росії, відповідальних за планування, підготовку та здійснення війни проти України.
Нагадаємо також, що 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд МКС у Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна за підозрою в депортації українських дітей до РФ і в скоєнні воєнних злочинів в Україні.
Відповідно, Путіна тепер можуть заарештувати на території 123 країн, які ратифікували Римський статут.
Однак, як повідомили ЗМІ, суд у Гаазі не розглядатиме справу російського диктатора Володимира Путіна заочно у той час, поки він перебуває на посаді президента РФ.
Окрім того, МКС також видав ордер на арешт уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії ЛьвовоїБєлової.
Її, як і російського диктатора, підозрюють у незаконній депортації населення дітей з окупованих територій України в Росію, починаючи з 24 лютого 2022 року.
У березні 2024 року МКС видав ордери на арешт ще двох фігурантів командуючого дальньою авіацією Сергія Кобилаша та командуючого Чорноморським флотом Віктора Соколова.
Суд припустив, що вони можуть бути відповідальними за порушення кількох положень Римського статуту нанесення ударів по цивільних обєктах, завдання надмірної випадкової шкоди людям або цивільним обєктам, злочини проти людяності у вигляді нелюдських діянь.
Згідно з матеріалами справи, йдеться про атаки на інфраструктуру України в період з 10 жовтня 2022 року по, як мінімум, 9 березня 2023го.
А в червні 2024 року судді МКС оголосили про надання ордерів на арешт ексміністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника Генштабу російських збройних сил Валерія Герасимова.
Це був суттєвий крок на шляху до встановлення відповідальності за тривалі порушення російськими військами законів війни, що призвело до тяжких страждань цивільного населення України.
Галина Гірак
Останні новини
