Час ультиматумів: хто виграє на стамбульському треку
ua.korrespondent.net
Tue, 13 May 2025 18:30:00 +0300

Європейська рішучість і хаос Трампа До призначених переговорів України та Росії на рівні перших осіб у Стамбулі може приєднатися президент США Дональд Трамп.
Принаймні, він вже завив про це у спілкуванні з журналістами, називаючи цю зустріч дуже важливою.
Я думав про те, щоб полетіти туди.
Існує така можливість, якщо я вважаю, що все може статися, зазначив президент США.
Водночас кремлівський диктатор Путін досі не відреагував на пропозицію про перемиря, що була висунута США Європою Україною й підтримана Туреччиною та Китаєм, ані на пропозицію президента України Володимира Зеленського зустрітися особисто у Стамбулі 15 травня.
Росія зберігає гробове мовчання попри те, що саме вона стала ініціатором прямої зустрічі з Україною у Туреччині, щоб зіскочити з ультиматуму Путіну, констатує у своєму YouTubeканалі журналіст та блогер Майкл Накі.
Але все по порядку отже, спочатку був ультиматум чотирьох європейських лідерів та президента України, висунутий Путіну під час їх візиту до Києва в суботу, 10 травня.
Тоді президент Франції Емманюель Макрон, канцлер ФРН Фрідріх Мерц, премєр Великої Британії Кір Стармер та премєр Польщі Дональд Туск на офлайнзустрічі до якої онайн приєдналися Джорджія Мелоні з Італії, Марк Карні з Канади, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та Марк Рютте, генсек НАТО запропонували Москві 30денне припинення вогню.
У протилежному випадку пригрозивши Росії новими тяжкими санкціями.
Путін у відповідь відіграв свій хід, заявивши замість цього про готовність Росії до прямих міждержавних перемовин у Стамбулі 15 травня.
При цьому Трамп виступив з вимогою до України та Росії сісти за стіл переговорів.
Й Зеленський не мав політичного простору для відмови через побоювання, що стосунки з Трампом знову зіпсуються.
Але красиво вийшов із ситуації, висунувши Путіну зустрічний ультиматум, пише британське видання The Guardian.
Разом із тим втручання Трампа зірвало плани європейських країн змусити Сполучені Штати ввести нові санкції проти Росії, зазначає видання із посиланням на власні джерела серед дипломатів.
Тож європейські лідери були неабияк роздратовані заявою президента США.
Однак підтверджень, що дії Трампа координувалися із Кремлем наразі немає.
А вже 13 травня спецпосланець президента США Стів Віткофф намагався розставити деякі крапки над і у цій ситуації.
Та чи вийшло щось у нього велике питання.
Президент Трамп ред.
висунув ультиматум обом сторонам Україні і Росії ред., що без цих прямих переговорів, якщо вони не відбудуться швидко, то, на його думку, Сполучені Штати повинні відійти від цього конфлікту війни ред., що б це не означало, і просто не брати участі, цитує Віткоффа портал Breitbart News.
Він також зазначив, що це не війна Сполучених штатів, але США хочуть допомогти припинити її.
Це відбувається через припинення вогню усі припиняють насильство, і ми проводимо трохи часу разом, щоб переконатися, що ми можемо вирішити основні проблеми тут, і я думаю, що ми це можемо, підкреслив Віткофф.
Що це все означає Путіну потрібно було відреагувати на пропозицію України, вважає політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко.
Але ця реакція пропозиція переговорів у Стамбулі не для нас чи європейських лідерів, а для Дональда Трампа.
Тому що почалася гра за його увагу, і для Путіна дуже важливо, щоб зберігалася перспектива переговорів із Трампом.
Якби цього не було, жодних переговорів про завершення війни взагалі не було, цитує політолога DW.
За словами Фесенка, Путін поспішав зробити свій хід першим, аби гра пішла за його правилами.
Саме тому він запропонував для переговорів Стамбул як алюзію на переговори 2022 року одразу після початку повномасштабного вторгнення, де Путін фактично вимагав капітуляції України.
Це, за логікою Путіна, має нагадувати, що переговори мають відбуватися на російських умовах, вважає політолог.
Втім Фесенко попереджає, що новий Стамбул може стати небезпечною пасткою для України та самого Зеленського.
Якщо ми відмовляємося від цієї пропозиції Путіна, тоді ми фактично проти переговорів, нас звинувачуватимуть, що ми не хочемо переговорів, і Путін апелюватиме цим до Трампу.
Якщо ми погоджуємося, тоді вже в Стамбулі нам будуть висувати ті ж вимоги, які були в квітні 2022го року, про демілітаризацію, денацифікацію тощо, а також нові, сказав він.
Тож офіційному Києву необхідно зробити все, аби використати пастку, котру підготував для України Путін, на свою користь.
Потрібно знайти такий формат переговорів, аби дозволяв би участь у них, щоб не можна було б звинуватити Україну там у тому, що нам, мовляв, не вистачає доброї волі на припинення вогню та мир.
Треба наполягати на розширенні формату цих переговорів у Стамбулі, оскільки йдеться про безпеку Європи.
Хоча Трампу головне, щоб можна було якнайшвидше закінчити війну на будьяких умовах і вмити руки, зазначає директор центру громадських досліджень Український меридіан Дмитро Левусь.
І ще одна інтрига чи прибуде до Стамбулу сам президент США Й яку він матиме справжню мету під час цього візиту А що, коли Трамп їде до Туреччини, аби зустрітися не з Зеленським, котрого він не перетравлює, а з Путіним, якого він поважає та майже любить, задається питанням політолог Віктор Небоженко у Facebook.
Тож експерт припускає, що Трамп може приїхати на кілька годин до Стамбулу, щоб зрозуміти, якщо у нього ще шанси дистанціювати Росію від Китаю після надзвичайно теплого візиту Сі Цзіньпіна до Москви на святкування 80річчя Перемоги у війні 9 травня.
Та як би там не було, Україні всетаки вдалося перекинути мяч на бік Росії.
За словами Зеленського, ми продемонстрували абсолютний конструктивізм і чітко показали, що хочемо закінчення війни.
Наступний крок за Росією.
...Я вважаю, що не приїзд Путіна до Стамбулу ред., а знову ігри, це фінальна точка його демонстрації, що вони не готові до закінчення війни, підкреслив глава держви.
Ірина Носальська
Останні новини
