Ядерна угода в новому контексті: Іран пропонує співпрацю зі США та своїми опонентами замість "роззброєння" (Відео)

Іран запропонував створити спільне підприємство з ядерного збагачення за участю недружніх арабських країн регіону та американських інвестицій. Це стало альтернативою вимогам Вашингтона про повний демонтаж іранської ядерної програми.
Про це повідомляє видання The New York Times, посилаючись на анонімних посадовців Ірану.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі озвучив цю ідею спеціальному посланнику США Стіву Віткоффу під час прямих та непрямих переговорів в Омані в неділю.
Представник Віткоффа, Едді Васкес, у вівторок спростував інформацію про обговорення такої пропозиції.
"Твердження анонімних джерел, що ідея спільного підприємства зі збагачення урану була частиною переговорів в Омані, – повністю неправдиве. Її ніколи не озвучували і не обговорювали", – сказав він.
На цю мить залишається невизначеним, наскільки реалістичним є створення регіонального ядерного консорціуму за участю Ірану та його двох основних суперників – Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів.
Згідно з інформацією, наданою іранськими посадовцями та ЗМІ, запропонована Іраном модель передбачає формування ядерного консорціуму з трьох країн. Іран збагачуватиме уран до низького рівня, недостатнього для виготовлення ядерної зброї, а потім транспортуватиме його до арабських країн для цивільного використання.
Угода, що дозволяла б Ірану збагачувати уран до 3,67%, була б схожа на ядерну угоду 2015 року, укладену між Іраном та світовими державами. Проте ключовою відмінністю стало б присутність представників інших країн (можливо, навіть США) для додаткового контролю.
Чотири іранські посадовці стверджують, що новий план передбачає безстрокове співробітництво.
Алі Ваез, директор програми з Ірану в Міжнародній кризовій групі, зазначив, що, хоча концепція консорціуму є новою та маловивченою, перемовники повинні спробувати застосувати інший підхід.
"Вони дійшли до точки, де потрібно вийти за межі жорстких ультиматумів, щоб обидві сторони могли зберегти обличчя", – зазначив він.
Перед переговорами в Омані ситуація між Іраном і США виглядала безвихідною, що підвищувало ризик збройного конфлікту. Іранські та американські посадовці стверджували, що прагнуть уникнути війни та вирішити кризу дипломатичним шляхом.
Після тижнів суперечливих заяв щодо вимог Вашингтона до Тегерана, Стів Вітков в інтерв’ю Breitbart News уточнив, що США мають на меті повний демонтаж іранської ядерної програми. Це включає припинення будь-якого збагачення урану та закриття трьох ключових об’єктів – у Натансі, Фордо та Ісфагані.
Нагадаємо, США та Іран відновили переговори щодо ядерної угоди.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
