Справа часу: коли буде нанесено фатальний удар по Керченському мосту

Заважають переговори
Для Росії цей міст став ключовою транспортною артерією, яка відіграє не лише логістичну, а й стратегічно-символічну роль. Україна має потенціал завдати по ньому удару, а РФ останнім часом суттєво посилила його захист, зокрема й за рахунок систем протиповітряної оборони.
"Адаптація до ситуації триває з обох боків. З іншого боку, міст отримав ще й політичне забарвлення. Не виключаю, що у контексті переговорів про перемир'я точаться якісь торги, і питання з мостом поставлене на паузу. Ми бачимо, що президент США Дональд Трамп намагається уникати певних моментів, які б сильно засмутили Путіна. А удар по Кримському мосту повністю поховав би мирні ініціативи", - сказав ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ, капітан 1 рангу Андрій Риженко в інтерв’ю УНІАН.
Утім, за його словами, знищення Керченського мосту - не така й легка справа. Адже з півострова вийшли лише основні кораблі, а загалом там залишається ще близько двохсот одиниць, переважно це судна забезпечення.
Зокрема, на тимчасово окупованому Кримському півострові росіяни нині мають кілька десятків кораблів та катерів різних класів - протидиверсійні кораблі, тральники, ракетні катери, малі протичовнові кораблі. Деякі з них окупанти вже ріжуть на металобрухт, але загалом на півострові вони ще мають сили для основних оперативних завдань. Найперше їхнє завдання - блокада Чорного моря. І воно вирішується: порти у Миколаєві, Херсоні і в Очакові повністю заблоковані.
Експерт також уточнив, що хоча ці судна вже не нові, вони залишаються озброєними - мають ракети, торпеди та інші засоби нападу, які можуть бути застосовані проти цивільного флоту. То ж будь-яке судно, що спробує увійти в Україну через міжнародні води, оминувши зони контролю Туреччини, Болгарії чи Румунії, може бути атаковане окупантами.
Риженко додав, що блокаду в Чорному морі підсилюють розгорнуті в Криму ракетні системи наземного базування, такі як "Іскандер", що обстрілюють порти "Південний", "Чорноморськ" і порт в Одесі.
Також цивільне судноплавство блокує авіація супротивника, яка базується на півострові. Вона може дистанційно мінувати море, завдавати ракетних і бомбових ударів по суднах, які прориваються в наші порти.
Удари по півострову не припиняються
До слова, у квітні Збройні сили України здійснювали масштабну спробу атакувати Керченський міст за допомогою дронів і ракет, однак ця операція не досягла своєї мети.
Про це розповів військовий аналітик та колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов в інтерв’ю YouTube-каналу "Фабрика новин".
Він також висловив сумніви в тому, що цей міст вдасться знищити навіть за допомогою ракет Taurus, якщо Україна їх отримає від Німеччини.
Він уточнив, що якби у нас Taurus були у 2022 році, коли щільність системи протиповітряної оборони в районі Керченського мосту була дещо меншою, такий шанс на успіх був. А зараз настільки багаторівнева, ешелонована система протиповітряної оборони створена там, що шансів на її подолання небагато.
Селезньов додав, що під час квітневої комбінованої атаки, коли Україна використала одночасно дрони й ракети, зокрема ATACMS, більшість засобів були знищені ще на підході до цілі.
"Ще на етапі підльоту левову частину наших засобів було знищено. Ба більше, тоді була комбінована атака - з повітря і з води. Так само наші (морські дрони – ред.) SeaBaby і Magura працювали на цій ділянці українсько-російського фронту. Надто багато ворог витратив ресурсів і мав чимало часу, аби це зробити, щоби зараз ми не мали змоги реалізувати цей кейс",- пояснив експерт.
Однак він підкреслив, що ідея знищення мосту залишається в пріоритеті для українських військових. Атаки ще будуть, але деталі операцій розголошуватись не будуть до їх фактичної реалізації.
Він також порівняв ситуацію в Криму із відомою Чорнобаївкою, яка стала символом провалів окупаційних військ.
Офіцер вважає, що саме там зараз "чорна діра" для російської системи протиповітряної і протиракетної оборони. Українські військові їх системи там постійно руйнують, а ворог підтягує нові, які теж знищують. То ж виснаження російських додаткових систем - лише питання часу. А вже після того можна буде вести мову про те, щоб знайти відповідний ключик до того хитромудрого замка, який створений навколо Керченської споруди.
Також командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа зазначив, що удари по півострову не припиняються. Усе відбувається у штатному режимі, як і на інших напрямках.
Чекаємо моменту
Колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес зазначив в інтерв’ю "Радіо Свобода", що Україна продовжує нарощувати свої військові можливості, і це дасть їй шанс знищити Кримський міст.
Він вважає, що ключ до відновлення територіальної цілісності України - це ізоляція Кримського півострова, що вимагає знищення Керченського мосту та переривання сухопутного шляху, який Росія використовує для постачання.
"Я б сказав, що генерал Буданов зробить це, коли буде готовий. Крим - це вирішальна територія цієї війни. Якщо Росія втратить Крим, це буде найбільше ударом для них. І ключ до цього - ізоляція півострова, що означає, що потрібно зруйнувати міст і порушити сухопутний доступ", - сказав він.
Годжес вважає, що Україна активно розвиває свої можливості для здійснення цієї операції.
"Безумовно, Україна має безпілотники і зброю, здатну досягати таких відстаней. Однак це буде займати час. Це величезний міст. Ви не зруйнуєте його однією ракетою або безпілотником. Він має значні розміри, і для цього потрібно багато вибухівки", - пояснив військовий.
На його думку, Росія оснастила міст потужними системами захисту, але це не значить, що він може бути знищеним.
"Історія сповнена прикладів, коли війська долали добре захищені об'єкти. Якщо хтось у світі здатен це зробити, то це буде Україна, і вони зроблять це, коли настане відповідний час. Я з нетерпінням чекаю цього дня, але не можу сказати, як саме вони це зроблять, тому що, якщо це буде складна операція, для цього потрібні відповідні ресурси", - підсумував Годжес.
Галина Гірак
Останні новини
