"За день кілька десятків обстрілів": як цивільні виживають у Білопіллі, що на Сумщині (Відео)

До кордону з росією – 10 кілометрів. Ворожі КАБи у Білопіллі, на Сумщині, літають, немов удома. Місцеві кажуть: від початку травня життя стало нестерпним. Напружена ситуація й у інших прифронтових громадах. Жителів закликають терміново виїжджати. Втім, погоджуються не всі. Ті, хто лишаються, доглядають сусідське господарство. Про життя на межі із ворогом – докладніше в сюжеті.
За кілька кілометрів від російського кордону – у прифронтовому містечку Білопілля на Сумщині – війна щодня вривається у домівки мирних жителів. Російські бомби, дрони та міномети залишають після себе руїни та страх. Люди евакуюються, рятуючи не лише себе, а й своїх домашніх улюбленців та господарства. Кілька годин тому біля подвір’я Ірини впала керована авіабомба.
"Я прокинулася від того, що на мене сиплеться штукатурка. Мені трохи по голові вдарило. Я бачила це сотню разів на відео, а коли це з тобою – це просто...".
З початку травня життя в Білопіллі стало нестерпним. На місто щодня летить уся можлива зброя, серед них й КАБи. Білопілля – за 10 кілометрів від кордону з росією. Якщо торік, під час Курської операції, тут стало спокійніше, то нині до фронту лише 15 кілометрів. За даними аналітиків, ЗСУ ведуть наступ у напрямку селища Тьоткіне на Курщині.
"Якщо це назвати пеклом можна, то це, мабуть, пекло. Вчора буквально з першої години ночі – спочатку "Шахеди", потім КАБи. За день було кілька десятків обстрілів", – зауважив міський голова Юрій Зарко.
Жителька Білопілля Ірина вже придбала квиток до Києва:
"Вони ж незрозуміло що ще зроблять. Що залишиться від нашого міста? То просто... я не знаю".
Жителів прикордоння закликають евакуюватися. Багато хто вже виїхав – своїм транспортом, попутками або автобусами, які надає місцева влада чи волонтери.
Своєю чергою жителька Білопілля Ольга вирішила залишитись:
"Я не знаю. Треба ще що позабивати все, привести до ладу. Господарство роздати чи що. І собака, і кіт, і кролі, і курі, і курча".
Фермер Андрій Євтушенко, що мешкав лише за два кілометри від кордону, нещодавно також залишив свій дім. Разом із помічниками вони вивели худобу, пройшовши 20 км пішки.
"Дорога обабіч замінована. Якщо худоба туди піде – її не можна буде чіпати. Але вони молодці – пішли по дорозі. Так що ми всі вийшли".
Також чоловік забрав майже 400 собак, як чужих, так і своїх. Частину худоби фермера допомогли вивезти волонтери – решту евакуйовував самотужки.
У Сумах евакуйованих приймає транзитний центр ГО "Плутон". Щодня сюди прибуває близько сотні людей. Тут люди отримують довідки, реєструються на виплати, можуть залишитися у гуртожитку. Але більшість хоче лишитися на Сумщині:
"Ми підшукуємо житло в більш тихих селах, навіть у Сумах. Але не всі хочуть їхати далеко. Люди тримаються рідного краю".
Віра виїхала з прикордонного села ще місяць тому, але досі сумує за своїм господарством:
"Я дуже жалкую, що поїхала. Треба було залишатися".
Андрій із донькою Анею приїхали з села Новодмитрівка. Попри все, родина намагається зберігати позитив. Андрій з Анею займаються автомодельним спортом. Мріють продовжити захоплення в Німеччині.
"Я на позитиві. Куди я подінуся? Людина має жити, займатися чимось. Руки є – буду працювати, з дитиною, якось так".
Суми за останні пів року стали прифронтовим містом. Обстрілів побільшало. Попри це, тут зараз понад 30 тисяч переселенців.
"Спочатку здавалося, що всі виїжджають. А тепер відчуття, що навпаки – приїжджають", – зауважив студент Микита.
На кордоні Сумщини скупчено 50–60 тисяч російських військових. ЗСУ ведуть контрудари, не даючи ворогу закріпитися.
Сумчанка Ганна, мати півторарічного сина, не вірить у новий наступ:
"Я не вірю, що це може відбутися. Хоча... обстрілів стало більше. Але ми не збирались виїжджати".
А лікарка Лілія каже:
"росія не хоче миру. Брехня. Я там 10 років прожила (в росії – ред.). Хочемо миру, не перемир'я, а миру".
Фермер Андрій також колись сподівався на перемир'я. Тепер – ні:
"На тих умовах, які "рашка" бачить як перемир'я, – це капітуляція. А після всього втраченого… бажання капітулювати нема".
Нині родина Андрія знайшла тимчасове житло на Сумщині. Поряд з цим – пошуки нового місця для ферми. Вони мріють повернутися додому – за першої ж нагоди.
Нагадаємо, на Сумщині окупанти вдарили по автобусу: загинуло багато людей. У місті оголошено День жалоби. Президент закликав США та ЄС до нових санкцій проти Кремля.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.
Останні новини
