Путін блефує: чому диктатор нібито хоче підписати мирний договір

Мрії "миротворця"
Після телефонної розмови Трампа з Путіним обидві сторони запевнили, що переговорний процес між Україною та РФ триватиме й далі, бо Росія нібито дуже хоче миру.
Щоправда, вже не вказувався дедлайн, тому, можна припустити, що цей процес може розтягтися надовго. Саме така ситуація вигідна РФ, яка розглядає перемовини як запасний варіант на випадок провалу літнього наступу, на який кремлівський "миротворець" покладає великі надії. Російський диктатор мріє довести ситуацію до захоплення нових територій в Україні та - капітуляції. Тому насправді перемовини, за прогнозами експертів, можуть відбутися не раніше осені.
Експерти Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що ключовою метою Кремля залишається повна капітуляція України. На їхню думку, Росія не розглядає територіальні питання як предмет для переговорів щодо завершення конфлікту, а лише як умову для тимчасової паузи у бойових діях.
У своєму аналізі ISW підкреслює, що Путін блефує, і Кремль лише створює видимість готовності до перемовин, навмисно висуваючи ультиматуми, які Київ не зможе прийняти, та не демонструє жодної відкритості до компромісу.
Аналітики вважають, що Путін навряд чи погодиться на поступки, оскільки стратегія Москви полягає у веденні виснажливої війни - так званого "повзучого наступу", що ускладнює для України організацію потужних контрнаступів.
Також фахівці припускають, що Росія свідомо затягує можливі переговори, не маючи щирого наміру домовлятись, аби одночасно тиснути на Захід з вимогою нових поступок і зберігати військовий тиск на фронті. Також вони зауважують, що Київ неодноразово демонстрував готовність до діалогу і компромісних рішень.
Також, на думку аналітиків ISW, російська влада навмисно намагається поставити під сумнів легітимність українського уряду, щоб у майбутньому уникнути виконання можливих мирних домовленостей. В Інституті наголошують, що будь-яка мирна угода має передбачати чітке визнання російською владою легітимності уряду та Конституції України.
Запасний аеродром
Про те, що новий раунд переговорів між Україною та Росією може відбутися не раніше осені, свідчить підготовка окупантів до літнього наступу.
"Вони прекрасно усвідомлюють, що українці за 30 днів припинення вогню ще більше накопають укриттів, підготують більше дронів, і російські втрати будуть у рази більшими. Тому вони хочуть дотискати, вимагати приєднати до себе ще й Сумську область, будуть говорити ультиматумами. І поки на лінії розмежування не буде патової ситуації за стіл переговорів ніхто не сяде", - таку думку висловив військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак у коментарі DW.
За його припущенням, наступна зустріч представників України та РФ може відбутися лише восени - найімовірніше, у жовтні, після того, як російська армія реалізує плани щодо літнього наступу.
"Він відчуває кров, він відчуває, якщо жертва починає брикатися, то її потрібно дотискати. Жодні задобрювання у вигляді зняття санкцій, визнання Криму російським, обіцянки спільно розробляти Арктику не допоможуть. Усе це не спрацювало. Тому бойові дії триватимуть",- сказав Ступак щодо результату телефонної розмови Трампа з Путіним.
А голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко сказав в ефірі Ранок.LIVE, що російський президент розуміє, що зупинити війну або вивести війська з України - означає програти не лише військово, а й політично. У разі відходу з війни Кремль зазнає краху у свідомості російського суспільства.
Але він наголосив, що якби Росія справді була впевнена у своїй перевазі, вона б не вела мову про жодні перемовини.
На думку експерта, Росія воює масою. І ця масовість дає можливість утримувати ситуацію на лінії фронту такою, як є. Це для росіян непогано, адже для Путіна важливий сам процес війни.
Експерт вважає, що Кремль не готовий до поразки, однак чітко усвідомлює свою нестабільну позицію на фронті: російська армія тримається не завдяки перевазі, а за рахунок чисельності. Тому Путін розглядає можливі шляхи відступу, не втрачаючи обличчя перед власним народом.
"Все-таки, Путін шукає "запасний аеродром", так би мовити, в цій війні. Я думаю, вони прекрасно розуміють свій стан справ, і що більше бравад, то більше за ними насправді нічого не стоїть", - додав він.
Такої відсічі не чекали
Про те, що восени може настати момент остаточного виснаження російської армії, і від того, наскільки Україна буде до цього готовою, залежатиме подальший розвиток подій, сказав ветеран війни з Росією, колишній командир роти батальйону "Айдар" Євген Дикий в ефірі Radio NV.
За його словами, Путін нібито щиро переконаний у здатності своєї армії до осені захопити нові українські регіони - Херсонську, Запорізьку, а також потенційно Сумську, Харківську й Дніпропетровську області.
"Тобто він, здається, дійсно в це вірить. І по тому, як вони себе поводять, по тому, яку делегацію вони послали, з якими пропозиціями, реально схоже на те. Тобто схоже, що Володимир Володимирович так і не наблизився до фронтових реалій. Він дійсно може вважати, що його армія йому ці області до осені дотисне. В реальному житті ситуація зовсім інша", - зазначив Дикий.
Він вважає, що реальна ситуація на фронті суттєво відрізняється від очікувань Кремля. І попри велику чисельність російська армія має критично низьку ефективність.
За останній рік росіяни взяли лише Великі Новосілки – селище, що мало лише близько 5 тис. жителів до війни. Тим часом втрати армії РФ за останні 12 місяців стали найвищими за весь період повномасштабної агресії.
За його оцінкою, окупанти можуть продовжувати тиск до осені, отримуючи накази на прорив, однак ефективність таких дій залишається сумнівною.
"У результаті якраз десь на осінь кількість їхніх втрат перейде остаточно вже в якість. Вона вже переходить. Ця армія насправді досі лишається, на жаль, страшною і потужною тільки за рахунок чисельності. Але при тому її якість - вона вже далеко не така боєздатна, як навіть півроку тому, не кажучи про два роки тому", - наголосив він.
Дикий припускає, що армія Росії до осені може повністю втратити свою боєздатність. Вирішальним стане те, наскільки Україна буде готова скористатися цією нагодою. І якщо Україна зуміє до того часу підготувати свої сили, зокрема досягти кращого балансу у співвідношенні сил з ворогом, то ситуація може кардинально змінитися.
Цікава деталь: в Росії вже на найвищому рівні все частіше зневірюються в успіху воєнних дій в Україні.
Як написав у своєму Телеграм-каналі журналіст і блогер Денис Казанський , депутат Держдуми Бородай визнав, що РФ не може досягти цілі СВО воєнним шляхом, оскільки росіяни не чекали зустріти в Україні такої відсічі.
Він заявив, що Росії доведеться погодитися на перемир’я. У той же час він відверто зізнався, що в майбутньому вона його порушить, щоб знову напасти на Україну та завоювати ще більше територій.
Галина Гірак
Останні новини
