UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Атом повернеться в Чорнобиль? Коли запустять малі реактори і навіщо це Україні

www.rbc.ua
Wed, 21 May 2025 06:15:01 +0300
Атом повернеться в Чорнобиль? Коли запустять малі реактори і навіщо це Україні

Атомна енергетика через багато років може повернутися до Чорнобильської зони. Але вже у вигляді малих модульних реакторів.

Про те, що це за технологія, наскільки реальні плани і коли малі реактори можуть з'явитися в нашій країні, - в матеріалі РБК-Україна.

Головне:

  • Що таке малі модульні реактори і чим відрізняються від звичайних?
  • Чому розглядають майданчик у Чорнобильській зоні?
  • Як Україна рухається на шляху до малих модульних реакторів?
  • Коли атомні ММР можуть з'явитися в Україні?
  • Які плюси малих реакторів для енергетики України?
Малі реактори з'являться в Чорнобилі? Що відомо

Про можливу появу малих ядерних реакторів у Чорнобильській зоні цього тижня заявив голова Державного агентства з управління зоною відчуження Григорій Іщенко. І ця заява була зроблена в контексті українського так званого "зеленого переходу".

За його словами, на 2025 рік заплановано запуск ще однієї сонячної електростанції потужністю 2 МВт на майданчику, де збиралася арка НБК (нового безпечного конфайнмента - ізоляційної споруди над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС). Підготовчі роботи завершено і незабаром розпочнеться будівництво. Ця СЕС стане другою після запущеної у квітні станції на 762 кВт за рахунок вкладень Іспанії.

Крім того, давно розробляються й отримано експертні висновки на інші проєкти сонячної та вітрової енергетики на майданчиках у самому місті Чорнобилі та поблизу ЧАЕС.

" Ми також готові виділити земельні ділянки для розміщення малих модульних реакторів (ММР, - ред.) для НАЕК "Енергоатом". Найближчим часом очікується підписання угоди або меморандуму про початок робіт. Це частина програми, яка, сподіваюся, буде реалізована в Україні. Сподіваюся, що саме наша країна стане першою, хто отримає відповідну ліцензію", - додав Іщенко в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

Про малі реактори в Україні говорять не перший рік. Ба більше, у цьому напрямку робляться практичні кроки. Ще у 2021-му "Енергоатом" підписав меморандум з американською компанією NuScale Power для вивчення можливості впровадження ММР за їхньою технологією в Україні. У 2022-му домовився з британською Rolls-Royce про співпрацю в будівництві малих реакторів; у 2023-му - з американською Westinghouse щодо впровадження реакторів АР-300; а у 2024-му було підписано меморандум із французькою EDF.

Найбільш тривалою у цій сфері є співпраця з американською компанією Holtec. Минулого року сторони обговорювали будівництво в Україні заводу з виробництва компонентів для малих модульних реакторів SMR-300 (потужністю 300 МВт*год).

"Реалізація цього проєкту дасть змогу не тільки забезпечити Україну необхідними компонентами і технологіями ММР, а й експортувати їх до країн Європи", - йшлося в повідомленні "Енергоатому".

На сьогодні визначено місце розташування цього заводу, технічні вимоги та виробничі параметри, а також технології, необхідні для розгортання потужностей. Також українські представники братимуть участь у роботі з розгортання SMR-300 на майданчику атомної станції Palisades (США). Що дасть змогу отримати знання та досвід для подальшого впровадження технології в нашій країні.

Що таке ММР і чому це перспективна технологія

Малі модульні реактори - це відносно невеликі за потужністю ядерні реактори (до 400 МВт). Вони в кілька разів менші за традиційні ядерні реактори, складаються з окремих модулів, що спрощує їхнє будівництво або розгортання.

Основна ідея модульності полягає в доставці ММР на майданчик у зібраному вигляді. Модулі можуть мати власні турбіни або підключатися до загальної. Наприклад, в одному з проєктів, який реалізується в Китаї, на одну турбіну хочуть вивести пару з шести реакторів по 100 МВт.

Детальніше про технологію, принципи роботи, плюси і мінуси читайте в матеріалі РБК-Україна "АЕС "на мінімалках". Що таке малі реактори, про які говорять в Україні".

За словами директора енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимира Омельченка, зараз питанням малих модульних реакторів займаються компанії одразу в декількох країнах.

"Цей напрямок досить перспективний. Тому що вважається, що великі атомні блоки будувати дуже дорого і довго. А малі реактори можна побудувати все ж таки швидше і вони дешевші. Хоча врешті-решт кіловат*година енергії буде дорожчою, ніж на традиційних АЕС, але загалом вони потребують менше площі, води тощо. За рахунок компактності та швидкості зведення вони можуть мати певні переваги ", - розповів він у коментарі РБК-Україна.

За даними МАГАТЕ, у світі розробляють понад 70 проєктів комерційних ММР. На етапі будівництва перебувають реактори у США, Канаді, Китаї, Аргентині, Південній Кореї та інших країнах. Проблема в тому, що ніхто до кінця ще їх не реалізував. А ліцензування пройшов тільки проєкт американської NuScale Power.

Тобто на сьогодні немає жодного працюючого малого реактора, який виробляє електроенергію на комерційній основі.

"Технологія перспективна, але поки не поширена. Вона на стадії впровадження, дослідження і, по суті, тільки проходить апробацію", - пояснює Омельченко.

При цьому експерт зазначає, що ще в СРСР були побудовані реактори подібного типу. Це Білібінська атомна теплова електроцентраль за полярним колом. Її запустили в експлуатацію в першій половині 1970-х, а зараз із чотирьох реакторів працюють три сумарною потужністю 36 МВт. У цьому регіоні розташовані найбільші золоті копальні, тому будівництво малих реакторів у віддалених від основної енергомережі місцях було особливо ефективним, додав співрозмовник.

Коли малі реактори можуть з'явитися в Україні

На думку Омельченка, технологія ММР більше підходить для України, ніж будівництво великих реакторів. "Тому що нам це треба робити більш швидко і більш компактно", - зазначив він.

Що стосується конкретних майданчиків, то експерт називає теплові електростанції. Будівництво малих блоків там виглядає доречним з огляду на те, що багато станцій зруйновано внаслідок російських ракетних і дронових атак.

У 2023 році "Енергоатом" отримав від "Укренерго" перелік із 18 майданчиків, де можуть бути розгорнуті малі модульні реактори на заміну застарілих або пошкоджених енергоблоків ТЕС. Першим перспективним місцем розглядається майданчик Трипільської ТЕС (Київська область) - проєктна документація та відповідні розрахунки вже готуються.

Що стосується появи малих реакторів у Чорнобильській зоні, наразі говорити про це зарано, вважає Омельченко.

"Ми не можемо орієнтуватися на заяви. Це серйозні проєкти, знадобиться дуже кропітка робота, рішення на урядовому і найвищому рівні. Добре, що такі плани є. Треба займатися новими технологіями, кооперуватися з провідними компаніями світу, які займаються ММР", - підкреслює експерт.

У будь-якому разі впровадження малих реакторів в Україні - це питання наступних десятиліть. У самому "Енергоатомі" розраховують, що вони доповнять український атомний флот уже в 2030-х. Пункт із такими реакторами також враховано в урядовій Енергетичній стратегії до 2050 року.

На думку Омельченка, проєкти малих модульних реакторів можуть бути реалізовані в комплексі з виробництвом "зеленого" водню.

Детальніше про цю технологію читайте в матеріалі РБК-Україна "Енергія з води. Що таке "зелений" водень і як його хочуть виробляти в Україні".

"Євросоюз потребує водню для своєї промисловості. Водневий ринок буде розвиватися, тому можна поєднати виробництво "ядерної" електроенергії і водню, щоб отримувати цінний продукт і балансувати атомні блоки. Наприклад, коли вночі менше попиту і енергія дешева, можна спрямовувати її на виробництво водню, а потім експортувати за вигідними цінами. Але, звісно, малі реактори швидко у нас не з'являться. Це питання 2030-2040-х років, а можливо і 2050-х ", - підсумував експерт.

При підготовці використовувалися: інтерв'ю голови Державного агентства з управління зоною відчуження Григорія Іщенка, матеріали на сайті "Енергоатому" та коментар директора енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимира Омельченка.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Болгарія передумала продавати Україні атомні реактори для Хмельницької атомної електростанції. До цього переговори йшли продуктивно, і Верховна Рада вже дозволила дорогу покупку, але новий болгарський уряд вирішив відкласти продаж.

Крім того, у квітні в контексті мирного процесу активно заговорили про можливий запуск Запорізької АЕС, яка зараз перебуває під російською окупацією.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати повністю

Останні новини

Українцям за кордоном дали строк до 1 червня, щоб забрати паспорти: що буде потім
Українцям за кордоном дали строк до 1 червня, щоб забрати паспорти: що буде потім
Українців попередили, що паспорти, не забрані за кордоном до червня, передадуть у Закарпаття.Про це повідомля РБК-Україна із посиланням на ДП Документ.Громадяни України, які оформили внутріш...
www.rbc.ua
Wed, 21 May 2025 11:52:14 +0300
Ракетний удар по стрільбищу на Сумщині: росіяни поширили фейк про 70 жертв
Ракетний удар по стрільбищу на Сумщині: росіяни поширили фейк про 70 жертв
Російські загарбники вдарили ракетами по стрільбищу військової частини на Сумщині, де відбувалися заняття. Унаслідок ворожої атаки загинуло шестеро військовослужбовців, понад ndash отримали по...
glavcom.ua
Wed, 21 May 2025 11:51:45 +0300
Росіяни вдарили дроном по Білозерці на Херсонщині: є постраждалі (Відео)
Росіяни вдарили дроном по Білозерці на Херсонщині: є постраждалі (Відео)
Вранці травня росіяни атакували селище Білозерка на Херсонщині. Про це повідомля Херсонська ОДА.Внаслідок удару ворожим дроном, поранення дістали пятеро жінок-річній жінці, діагностувал...
www.5.ua
Wed, 21 May 2025 11:51:42 +0300
За час дії воєнного стану на кордоні затримали 49 тисяч втікачів – ДПСУ
За час дії воєнного стану на кордоні затримали 49 тисяч втікачів – ДПСУ
З початку повномасштабного вторгнення у прикордонних ділянках та в пунктах пропуску затримали тисяч чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон України.Джерело речник ДПСУ Андрій Демч...
www.pravda.com.ua
Wed, 21 May 2025 11:51:14 +0300
Рецепт легкого та смачного салату з тунцем: ідеальний варіант для обіду чи вечері
Рецепт легкого та смачного салату з тунцем: ідеальний варіант для обіду чи вечері
Якщо ви хочете чогось швидкого, легкого, але водночас поживного та смачного, то салат з тунцем, який подну свіжі овочі та ніжну рибку з пікантною заправкою, стане ідеальним вибором для будь-якої ...
recepty.znaj.ua
Wed, 21 May 2025 11:50:00 +0300
Чоловік робив 100 випадів щодня протягом місяця: ось що сталось з тілом
Чоловік робив 100 випадів щодня протягом місяця: ось що сталось з тілом
Американський тренер вирішив кинути собі незвичний виклик - щодня робити випадів протягом місяця. Він поділився враженнями, результатами і розповів, як така проста вправа змінила його тіло, сил...
www.rbc.ua
Wed, 21 May 2025 11:49:57 +0300
Україна отримає від Франції шість безпілотних систем для розмінування: що відомо
Україна отримає від Франції шість безпілотних систем для розмінування: що відомо
Milrem Robotics передасть Україні шість безпілотних систем для розмінування. Техніку передадуть ДСНС за підтримки уряду Франції.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на Milrem Robotics.Компа...
www.rbc.ua
Wed, 21 May 2025 11:46:00 +0300
Трамп запускає "Золотий купол" за $175 млрд: Китай виступив із різкою заявою (Відео)
Трамп запускає "Золотий купол" за $175 млрд: Китай виступив із різкою заявою (Відео)
Колишній президент США Дональд Трамп оголосив про запуск масштабної оборонної ініціативи під назвою Золотий купол. Вартість прокту мільярдів. Його мета захистити Сполучені Штати від рак...
www.5.ua
Wed, 21 May 2025 11:44:41 +0300
Окупанти відключили звʼязок деяким областям РФ
Окупанти відключили звʼязок деяким областям РФ
У Липецькій області тимчасово обмежили роботу мобільного інтернету laquoз метою безпекиraquo. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на російські ЗМІ.За словами губернатора регіо...
glavcom.ua
Wed, 21 May 2025 11:43:28 +0300
Потужні, болючі та медведчуківські. Як ЄС прагне змусити Путіна до поступок силою санкцій
Потужні, болючі та медведчуківські. Як ЄС прагне змусити Путіна до поступок силою санкцій
Щоби змусити Угорщину до поступок, знадобилася участь США. Але від С лунають впевнені заяви скоро санкційний тиск на Кремль знову посилиться...
www.eurointegration.com.ua
Wed, 21 May 2025 11:40:31 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Які країни росіяни вважають своїми ворогами: останнє опитування вразило результатами
Які країни росіяни вважають своїми ворогами: останнє опитування вразило результатами
"Вони були шоковані". Як у Європі відреагували на переговори Трампа та Путіна
Дружину Байдена звинувачено у жорстокому поводженні з чоловіком? Заява представника Мін’юсту США
Трамп не пішов на поступки Путніну - Рубіо
Заява фракції "Європейська солідарність" – трансляція (Відео)
Жінка згоріла живцем у непрацюючому кіоску: деталі вбивства біля вокзалу в Києві
"Путін тягне час": Пісторіус запропонував відповідь на дії Москви
Туск поставив крапку в питанні щодо відправки польських військ в Україну
Російські окупанти просунулися у чотирьох областях України: карти ISW
На Закарпатті батьки посадили на ланцюг і спалили 10-річну дитину: як їх покарав суд
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми