Розкол усередині НАТО: у ЄС та США різна думка щодо санкцій проти РФ

ЄС продовжує санкційний тиск на РФ через затягування мирних переговорів з Україною, а США після розмови Трампа з Путіним передумали економічно тиснути на Росію.Чим це загрожує Україні?
Синхронні санкції ЄС та Великобританії
ЄС та Великобританія синхронно ввели два пакети санкцій проти Росії. Нові заходи спрямовані на судноплавство, фінанси та енергетику, які Москва використовує для обходу колишніх обмежень.
“ЄС офіційно схвалив 17-й пакет санкцій проти РФ. Основний акцент зроблено на боротьбу з “тіньовим флотом” агресора - під обмеження потрапило близько 200 суден, які використовуються для нелегального експорту нафти та обходу ембарго”, - заявила глава європейської дипломатії Кая Каллас.
За її словами, чим довше Росія веде цю війну, тим жорсткішою буде відповідь ЄС.
Санкції також зачіпають сферу гібридних загроз і порушень прав людини. ЄС продовжує роботу над наступними обмежувальними заходами.
Своєю чергою, Велика Британія оголосила про 100 нових санкцій проти Росії. Йдеться про обмеження, застосовані до військового, енергетичного та фінансового секторів країни. Про це повідомив британський уряд.
Обмежувальні заходи спрямовані проти ланцюгів постачання для російських систем озброєння, зокрема балістичних ракет “Іскандер”.
Санкції також спрямовані проти ще 14 членів Агентства соціального дизайну (SDA), яке здійснює фінансовані Кремлем інформаційні операції, покликані підірвати суверенітет, демократію та верховенство права в Україні та в усьому світі.
Крім того, ці заходи перешкоджатимуть зусиллям Путіна, спрямованих на обхід санкцій, і допоможуть заблокувати його спроби відновити зв'язки з міжнародною економікою.
Під нові обмеження потрапили 46 фінансових установ, які допомагають Росії ухилятися від санкцій, Cанкт-Петербурзька валютна біржа та Російське агентство зі страхування вкладів.
Cанкції також стосуватимуться 18 суден “тіньового флоту”, що перевозять російську нафту та тих, хто сприяє діяльності цього флоту.
Крім того, були запроваджені санкції проти британського громадянина Джона Майкла Ормерода, який закуповував судна для тіньового флоту Росії, та двох російських капітанів танкерів.
“Останні удари Путіна ще раз показують його справжню суть як розпалювача війни. Ми закликаємо його негайно погодитися на повне і беззастережне припинення вогню, щоб можна було розпочати переговори про справедливий і тривалий мир”, – заявив глава британського МЗС Девід Леммі.
Зниження цін на російську нафту
Крім того, ЄС хоче продовжувати тиснути на ціни на російську нафту. Це важливо, адже “блакитне паливо” приносить до бюджету РФ левову частину коштів.
Стало відомо, що ЄС незабаром запропонує G7 знизити ліміт цін на російську нафту до 50 дол. за барель.
“ЄС цього тижня запропонує міністрам фінансів країн G7 знизити поточну граничну ціну на російську нафту у розмірі 50 дол. за барель у рамках нового пакета санкцій проти Росії”, - заявив єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс.
Водночас Україна пропонує встановити граничну ціну на російську нафту у розмірі 30 дол. за барель. Наслідком цього буде обвал спроможностей Росії фінансувати війну.
Трамп після розмови з Путіним відмовився від санкцій
Своєю чергою США не поспішають посилювати санкції проти РФ.
Напередодні телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом та диктатором РФ Володимиром Путіним, з уст посадовців США звучали погрози щодо посилення санкцій проти РФ за зволікання укладання миру з Україною.
Зокрема держсекретар США Марко Рубіо погрожував пекельними санкціями РФ.
За його словами, якщо РФ представить документ, в якому буде велика розбіжність з баченням України, США та Європи, то Конгрес США прийме закон про пекельні санкції проти РФ.
Рубіо попереджав, що Сенат зрештою ухвалить рішення про так званий законопроект Ліндсі Грема, в разі відсутності реального прогресу щодо миру з Україною.
Нагадаємо, законопроект передбачає запровадження безпрецедентно високих - 500% мит на імпорт для тих країн, які, попри повномасштабну війну та відвертий геноцид жителів України з боку Москви, все одно продовжують купувати у Росії нафту, газ й інші енергоносії.
“Раніше ми просили трохи часу, щоб спробувати домовитися. Ми попереджали російську сторону вже 6–7 тижнів, що, якщо не буде прогресу, у Сенаті з’явиться близько 80 співавторів законопроекту. Це факт, і ми не зможемо його зупинити. Ми дали простір президенту торгуватися, але попередили: якщо не буде результату - закон пройде. Нині вже є 77 співавторів, і їх стане більше. Це не наша ініціатива, а справа Конгресу, і ми вже попередили росіян”, - казав Рубіо.
Але після розмови Трампа з Путіним США ситуація змінилась. Російська сторона повідомила, що домовилась з Трампом про те, що санкції не буде введено.
“Трамп зазначив, що не є прихильником нових санкцій і віддає перевагу досягненню домовленостей дипломатичним шляхом”, - сказав помічник президента РФ Юрій Ушаков.
Сам Трамп після розмови з очільником Кремля Путіним підтвердив, що наразі не посилюватиме санкцій проти Росії. Президент США зазначив, що, на його думку “є шанс щось зробити” (досягти перемир’я), але не відкинув можливості того, що “може настати час, коли це станеться” (США введуть санкції).
Згідно з інформацією джерел The New York Times Трамп замість санкційного тиску на РФ зараз прагне відкрити американським компаніям доступ до російського енергетичного сектору та ринку рідкоземельних металів.
У результаті ЄС рухається до запровадження нових санкцій, тоді як США, навпаки, готові рухатися в протилежному напрямку, прагнучи поглибити економічну співпрацю з Росією.
Це і є той розкол всередині НАТО, який Путін намагався створити і протягом всього перебування у владі.
Чим загрожує Україні розкол Заходу щодо санкційного тиску?
Розкол всередині НАТО щодо санкційної політики несе ризики для України.
По-перше, якщо США та ЄС діють неузгоджено, Росія може скористатися цим, щоб обійти санкції, використовуючи слабку сторону в ланцюжку. Розбіжності між західними країнами дають РФ простір для маневру, що знижує ефективність санкційної політики та подовжує війну.
По-друге, це може призвести до зниження підтримки України.
Розкол може сигналізувати про глибшу втому Заходу від конфлікту.
Різні підходи до санкцій можуть супроводжуватись і відмінностями у військовій, фінансовій та гуманітарній допомозі Україні, що критично в умовах затяжної війни.
По-третє, може йти мова про підрив політичної єдності та морального авторитету Заходу. Єдність Заходу - один із ключових важелів тиску на РФ. Його втрата підриває позицію України на міжнародній арені. Україна може опинитися в положенні, де їй доведеться балансувати між різними підходами союзників, замість фокусуватися на обороні та відновленні.
По-четверте, будуть економічні наслідки. Відсутність загального режиму санкцій може посилити економічні втрати України, оскільки: Росія зможе зберігати експортні доходи (наприклад, через нафту та газ). Україна зіткнеться зі збільшенням конкурентного тиску на ринках, куди російський товар може проникати завдяки “сірим зонам” та слабкому контролю.
По-п’яте, існують довгострокові ризики безпеки. Поділ Заходу може призвести до переоцінки Росією своїх стратегічних цілей: Кремль може розрахувати, що терпіння Заходу не нескінченне, і ставка на затяжний конфлікт чи ескалацію стане привабливішою.
Можливість “заморозки” конфлікту за умов, вигідних Росії, зростає.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
