Автомобільний інвертор на 220 вольт: як вибрати кращий

Щоб користуватись в автомобілі звичайними побутовими приладами з живленням від 220-230 вольт, потрібен інвертор струму. Як придбати адекватну модель, розповідають журналісти РБК-Україна Авто.
Про те, як обрати працездатний і надійний перетворювач струму для авто, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Здавалося б, в наші дні придбати пристрій, який виробляє 220 вольт змінного струму з автомобільного 12-вольтного акумулятора, не становить проблеми. Після тривалих відключень світла такі інвертори продаються мало не на кожному кроці. Але не всі вони насправді придатні до використання.
Інвертор – це пристрій, який дозволяє перетворювати електроенергію автомобільного стандарту 12 В у побутовий формат 220 – 230 В. Такі пристрої використовуються вже давно, особливо серед автотуристів, які хочуть підключати звичайні електроприлади в дорозі. Однак головна функція інвертора не лише в підвищенні напруги – він також має змінювати тип струму.
Автомобільний акумулятор забезпечує постійний струм, а побутові прилади працюють на змінному. Тож крім підняття напруги інвертор має зробити струм змінним, і важливо, щоб його синусоїда була певної форми. Інакше деякі пристрої можуть "не прийняти" таку електроенергію – тобто працюватимуть не на повну потужність, перегріваючись, або не запустяться зовсім.
Характеристики інвертораТе, що інвертор здатен видавати 220 В, не означає, що до нього можна підключати будь-яку техніку без обмежень. Основні параметри – це потужність пристрою та можливості акумулятора. Крім того, при виборі гаджета слід звернути увагу на інші можливості.
- Потужність. Інвертор має певний номінальний рівень потужності (те, що він може стабільно видавати) і піковий (короткочасний запас для запуску пристроїв із високим стартовим струмом, наприклад, електроінструментів). Обидва значення інвертора не повинні бути меншими за обидві потужності прилада-споживача, а краще мати запас порядку 15 %.
- Автоматичне вимкнення при перевантаженні . Якщо до інвертора підключено занадто потужний пристрій, він сам вимкнеться, щоб запобігти пошкодженню схем.
- Захист від неправильного підключення.У разі переплутування полярності дротів на акумуляторі ("плюс" і "мінус"), більшість сучасних моделей мають систему автоматичного вимкнення.
- Система охолодження. Для стабільної роботи інвертор оснащений вентиляторами, які запобігають перегріву. Також варто враховувати, що сам пристрій споживає частину енергії акумулятора, оскільки при перетворенні струму є втрати.
При покупці інвертора важливо враховувати кілька ключових параметрів, щоб пристрій працював ефективно та без проблем.
- Реальна потужність. Багато які з бюджетних моделей мають у паспорті завищені характеристики, тому якщо ваша техніка споживає майже всю заявлену потужність, краще вибрати інвертор із запасом, щоб уникнути перевантаження.
- Форма синусоїди – струм може мати правильну або модифіковану синусоїду. Модифікована – це більш спрощений варіант, що може не підійти для пристроїв з електродвигунами (компресори, насоси), трансформаторами та складною електронікою. А от лампи, нагрівальні елементи та техніка з імпульсними блоками живлення (наприклад, ноутбуки й телевізори) з модифікованою синусоїдою працюють без проблем.
- Захист від перевантаження та неправильного підключення – якщо потужність підключеного пристрою перевищує можливості інвертора, важливо, щоб була функція автоматичного вимкнення. Це особливо актуально для електроінструментів із великим стартовим струмом. Також захист від переполюсовки не дозволяє пристрою вийти з ладу при випадковому неправильному підключенні до акумулятора.
- Потужність USB-порту – багато інверторів мають USB-вихід, але часто його сила струму обмежена 1 ампером, що недостатньо для сучасних смартфонів. Якщо плануєте заряджати мобільні пристрої, варто звернути увагу на цей параметр.
Насправді дві найбільших проблеми при покупці інвертора для автомобіля (чи автомобільного акумулятора) – чесність заявленої потужності і надійність. По-справжньому надійний і довговічний прилад має чималу собівартість, тому недобросовісні виробники економлять на елементній базі. Вони використовують не тільки низькоякісні компоненти, а й електронні деталі з невідповідними параметрами – зокрема, розрахованими на невеликий струм.
Тому перш за все, не шукайте собі інвертор серед дешевих моделей, а по-друге, спробуйте заручитись інформаційною підтримкою людини, яка знає ці прилади зсередини – наприклад, майстра з ремонтної майстерні чи інженера з сервісного центра однієї з авторитетних марок – такі на ринку в Україні присутні.
При підготовці статті були використані матеріали Autocentre та "Autobild Україна".
Нещодавно РБК-Україна розповідало, як неправильний бензин впливає на автомобіль та як виправити ситуацію.
Останні новини
