UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

В Бюджеті України утворилася “дірка”. Як її будуть “латати”

ua.korrespondent.net
Thu, 22 May 2025 14:25:00 +0300
В Бюджеті України утворилася “дірка”. Як її будуть “латати”

Через збільшення видатків на оборону та скорочення військової допомоги від партнерів Україні доведеться переглянути бюджет. Додаткову потребу оцінили у 400 млрд грн. Звідки братимуть кошти, аби закрити “дірку”?

Звідки взялась нестача?

Після аналізу фінансових звітів за чотири місяці та частину травня, виявилось, що видатки на армію суттєво перевищують заплановані. Про це повідомив перший заступник голови фінансового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк.

За його підрахунками, не вистачає 400 млрд грн.

“Памʼятаєте я писав, що у бюджеті не вистачає на військові видатки мінімум 200 млрд? Так ось, я помилився. Цифра необхідних змін у бюджет-2025 буде щонайменше вдвічі більше: треба буде знайти від 400-500 млрд грн”,- пише нардеп.

Причина збільшення дефіциту - зростання витрат на закупівлю зброї, у тому числі через затримки міжнародної допомоги.

За словами депутата, уряд уже почав витрачати кошти, які були заплановані на кінець року, зокрема на зарплати військових у листопаді-грудні 2025 р. Ці гроші перенаправляють на закупівлі зброї, що створює “дірки” у бюджеті, які згодом доведеться терміново закривати.

Железняк вважає, що зміни до бюджету можуть внести в липні або серпні, оскільки до кінця червня в Україні працюватиме місія МВФ. До ухвалення рішення радою директорів фонду щодо наступного траншу для України уряд не вноситиме зміни до бюджету, щоб не зірвати програму співпраці.

За словами Железняка, додаткова потреба стосується не лише армії. Також назріла потреба у фінансуванні лікування онкохворих, ліків та інших соціальних статей.

Водночас нардеп запевнив, що зарплати військовим та військові видатки будуть виплачувати повністю, попри нестачу в бюджеті.

Своєю чергою Олексій Кущ, експерт аналітичної компанії “Об'єднана Україна”каже, що цього року військовий бюджет становить 2 трлн грн, з яких 1,2 трлн - це грошове утримання військовослужбовців, а 737 млрд грн іде на закупівлю озброєння і військової техніки, зокрема 47 млрд - на програму закупівлі дронів.

“Ці 2 трлн грн має зібрати “економіка тилу”, але вже зараз очевидно, що цьогоріч дефіцит таких внутрішніх ресурсів становитиме мінімум 200 млрд грн”, - каже експерт.

За його словами, що сильніше “економіка тилу” занурюватиметься у кризу, то більшим буде цей дефіцит. А за умови широкого дефіциту внутрішніх джерел фінансування і “економіка війни” може перейти у тренд скорочення.

Де влада братиме кошти?

Железняк не знає, за рахунок чого вдасться покрити дефіцит.

Проблема в тому, що 200 млрд грн покривалися частиною через перевиконання митниці і податкової, частина просто через те, що хотіли більше запозичити грошей на внутрішньому ринку.

“Коли мова йде про 400 млрд грн, то я не розумію, як вони можуть їх покрити, не входячи в історію про збільшення оподаткування чи щось подібне”, - каже Железняк.

Водночас влада України все ще сподівається на допомогу західних союзників. Зокрема, від ЄС очікується отримання 12,5 млрд євро в рамках програми Ukraine Facility, яка передбачає загальне фінансування у розмірі 50 млрд євро на період 2024–2027 рр. Ще одним джерелом надходження коштів є МВФ. Україна досягла угоди на рівні персоналу щодо сьомого перегляду програми розширеного фінансування, що відкриває доступ до фінансування обсягом близько 0,4 млрд дол. Також планується отримання 50 млрд дол., забезпечених доходами від заморожених російських активів.

Крім того, уряд вжив заходів для збільшення внутрішніх доходів. Зокрема, підвищив податки. Так, збільшено військовий збір із зарплат з 1,5% до 5% та підвищено податки для фізичних осіб-підприємців.

Що вже скоротив уряд?

Намагаючись звести кінці з кінцями, уряд не лише збільшив податки, але й вдався до скорочення видатків. Зокрема, зменшено соціальні витрати з 14,5% до 12,6% ВВП, а мінімальна зарплата залишиться на рівні 8 тис. грн.

Видатки Міністерства соціальної політики зменшено на 10,6% - з 470,3 млрд грн до 420,7 млрд грн. Фінансування Пенсійного фонду скорочено на 41,5 млрд грн. Програма “Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини” зменшена з 89 млрд грн до 81 млрд грн.

Економлять в тому числі на ветеранах. Загальні видатки Міністерства у справах ветеранів зменшено з 13,6 млрд грн до 5,8 млрд грн. Фінансування реабілітації ветеранів скорочено на 35%.

Обмежено також виплати “чорнобильських пенсій”. Їх отримують лише ті, хто проживав у зоні відчуження в 1986–1993 рр.

Своєю чергою фінансування освіти зменшено на 7,7 млрд грн. Оптимізація включає об'єднання вищих навчальних закладів та припинення нарахування зарплат вчителям на окупованих територіях.

Також було значно скорочено фінансування дорожніх проєктів. Замість початково запланованих 43,2 млрд грн, на Дорожній фонд передбачено лише 12,3 млрд грн.

Водночас чи вистачить такої економії, аби покрити “дірку” в бюджеті не відомо, як і те, які саме статті бюджету урізатимуть ще в разі потреби.

“ Спіраль смерті ”

Експерти кажуть, що в українській економіці спостерігаються небезпечна тенденція: різке гальмування динаміки ВВП на тлі наростаючої інфляції. Вони називають цю ситуацію “спіраллю смерті”.

“Спіраллю смерті” економісти називають стагфляцію, тобто поєднання високої галопуючої інфляції та падіння ВВП, яке призводить до своєрідного цугцвангу рішень, коли результат кожного ходу - це “втрата фігури”, - каже Кущ.

За його словами, з інфляцією потрібно боротися жорсткою монетарною політикою, стисненням грошової маси та високими відсотковими ставками. А з рецесією треба боротися м'якою монетарною політикою, розширенням грошової пропозиції та низькими кредитними ставками.

Як бачимо, стагфляція блокує ці рішення: доведеться пожертвувати або боротьбою з інфляцією, або зростанням ВВП.

На думку експерта, наша економіка підійшла до “спіралі смерті” доволі близько.

З 2024 р. ВВП зріс на 2,9% після відновлення на 5% 2023-го і обвалу на 28% 2022-го. У четвертому кварталі 2024 р. зафіксовано навіть квартальне падіння на 0,1%.

“Очевидно, відбувається різке уповільнення темпів зростання ВВП внаслідок поступового вичерпування ефекту низької статистичної бази порівняння у вигляді обвального, з погляду економічного розвитку, 2022 р.”, – каже експерт.

Певним запобіжником остаточного переходу економіки у зону падіння виступає тимчасове припинення торговельної війни між Китаєм і США. Це позитивно вплине на рівень цін нашого сировинного експорту, передусім аграрного.

Адже можлива Глобальна торговельна війна могла б ударити по Китаю, а він і досі - торговельний партнер номер один для України.

На думку експерта, якщо не вжити екстрених заходів, до літа на нас може очікувати поступове охолодження економіки. А якщо Глобальна торговельна війна таки розгориться, то восени можлива й економічна криза.

Водночас, на думку НБУ, ситуація виглядає досить позитивно, і таких загроз немає.

НБУ відзначає пік інфляції у першому кварталі 2025 р., але не бачить загроз скорочення ВВП.

Регулятор очікує зростання української економіки 2025 р. на 3% і поступового скорочення інфляції влітку, в тому числі за рахунок надходження на ринок нового врожаю та поступового вирішення фактора енергетичного дефіциту.

Вікторія Хаджирадєва

Читати повністю

Останні новини

Швейцарія готова прийняти переговори щодо мирного врегулювання - ОП
Швейцарія готова прийняти переговори щодо мирного врегулювання - ОП
Швейцарія підтвердила готовність приймати майбутні міжнародні зустрічі, присвячені мирному врегулюванню війни в Україні. Про це повідомив керівник Офісу президента України Андрій рмак. За його с...
ua.korrespondent.net
Thu, 22 May 2025 19:22:00 +0300
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
Збірна України сьогодні, травня, здобула першу медаль на чемпіонаті вропи зі стрибків у воду. Про це повідомля laquoГлавкомraquo.Сьогодні, травня, у Анталії Туреччина стартував Чемпі...
glavcom.ua
Thu, 22 May 2025 19:16:56 +0300
Купив і не викинув: які ключі справді потрібні власнику авто
Купив і не викинув: які ключі справді потрібні власнику авто
Кожен автомобіліст повинен мати комплект гайкових ключів. Крім проблем з авто трапляться ще ремонт дитячого велосипеда, реновація меблів та ін. Але у продажу багато інструменту, який не годиться а...
www.rbc.ua
Thu, 22 May 2025 19:15:21 +0300
Президент Фінляндії пояснив, чим реально можна допомогти Україні
Президент Фінляндії пояснив, чим реально можна допомогти Україні
Потреба у додаткових іноземних військах в Україні наразі відсутня. Натомість ключовою залишаться поставка фінансування та сучасної військової техніки.Про це заявив президент Фінляндії Александр С...
www.rbc.ua
Thu, 22 May 2025 19:12:48 +0300
Підопічні авіакомпанії «Українські вертольоти» відвідали екскурсію «Третє дихання»
Підопічні авіакомпанії «Українські вертольоти» відвідали екскурсію «Третє дихання»
травня авіакомпанія laquoУкраїнські вертольотиraquo організувала похід на інтерактивну виставку для своїх підопічних дітей. Це діти, які втратили обох своїх найдорожчих та діти загиблих прац...
glavcom.ua
Thu, 22 May 2025 19:11:32 +0300
До 12 150 грн щомісяця: українцям виплачуватимуть нову соцдопомогу— хто зможе отримати
До 12 150 грн щомісяця: українцям виплачуватимуть нову соцдопомогу— хто зможе отримати
Вже з липня в Україні почне діяти новий вид державної допомоги mdash базова соціальна. Її запроваджують замість кількох старих виплат. Кому вона належить, скільки можна буде отримати та які умо...
zk.znaj.ua
Thu, 22 May 2025 19:10:00 +0300
З окупації повернули ще дев'ятьох українських дітей – Єрмак
 (Відео)
З окупації повернули ще дев'ятьох українських дітей – Єрмак (Відео)
Іще девятеро українських дітей повернулися на безпечну територію завдяки ініціативі Президента України Bring Kids Back UA. Про успішну рятувальну операцію повідомив керівник Офісу глави держави Ан...
www.5.ua
Thu, 22 May 2025 19:08:25 +0300
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
Китайський виробник BYD продав у вропі більше електромобілів, ніж Tesla. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на Financial Times.Минулого місяця автовиробник BYD зарестрував ...
glavcom.ua
Thu, 22 May 2025 19:08:00 +0300
На навчальний центр Запорізької АЕС впав безпілотник – МАГАТЕ
На навчальний центр Запорізької АЕС впав безпілотник – МАГАТЕ
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії МАГАТЕ заявили про інцидент із безпілотником, який впав на дах будівлі навчального центру станції. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з поси...
glavcom.ua
Thu, 22 May 2025 19:06:11 +0300
Як ми змінимо пенсійну систему
Як ми змінимо пенсійну систему
Головна мета відновити справедливість, прозорість і підзвітність пенсійних видатків для забезпечення потреб людей у похилому віці.
epravda.com.ua
Thu, 22 May 2025 19:00:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Ганьба на очах у Кім Чен Ина: у КНДР пошкодили під час спуску новий бойовий есмінець
Ганьба на очах у Кім Чен Ина: у КНДР пошкодили під час спуску новий бойовий есмінець
Комунальні платежі під загрозою: українці масово платили за послуги у порожнечу, як повернути гроші
Мир під питанням: у Путіна придумали причину не підписувати меморандум з Україною
Хто замовив убивство Андрія Портнова? Штучний інтелект висунув версії
Євродепутати закликали Брюссель повністю заморозити фінансування Угорщини
По слідах Зеленського. Новий скандал у Білому домі
Частина пенсіонерів отримає доплати за два місяці: хто в списку
Скільки часу потрібно Росії для захоплення всієї України: Bloomberg з’ясував
Трамп про війну в Україні: Не наші люди, не наші солдати
Майже 600 чоловіків: зірка OnlyFans побила рекорд і потрапила до лікарні (відео)
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми