UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Кадровий голод трохи ослаб, а українцям почали “знижувати зарплати"

ua.korrespondent.net
Fri, 23 May 2025 15:15:00 +0300
Кадровий голод трохи ослаб, а українцям почали “знижувати зарплати"

Роботодавці хочуть платити менше, ніж розраховують шукачі роботи. Водночас ситуація з пошуком кадрів трохи покращилась. Кого шукають роботодавці та чому запропоновані ними зарплати не влаштовують українців?

Українці хочуть вищі зарплати

Під час пошуку роботи українці просять вищі зарплати, ніж готові їм запропонувати роботодавці. В середньому, у своїх резюме шукачі вказують бажаний дохід у 28 265 грн, тоді як середня зарплата у вакансіях складає 23 421 грн. Тобто, роботодавці готові платити майже на 5 тис. грн менше того, що просять шукачі.

Найбільша різниця між бажаною зарплатою і тією, яку готові платити роботодавці, зафіксована у  таких сферах: “Сільське господарство, агробізнес” та “Страхування” – різниця складає понад 16 тис. грн. Приміром, фахівці в сільському господарстві просять зарплату в середньому - 41 610 грн, а роботодавці готові платити їм лише  25 476 грн. Страховики хочуть заробляти в середньому 44 304 грн, а їм пропонують 28 127 грн.

Своєю чергою, у сфері будівництва та архітектури різниця складає майже 11 тис. грн. Зокрема претенденти сподіваються на зарплату в середньому 37 982 грн, а їм готові платити 27 289 грн.

На менше, ніж хочуть, доводиться погоджуватися і керівникам. Вони просять у середньому 55 858 грн, тоді як їм пропонують у середньому 45 941 грн. Різниця – майже 10 тис. грн.

Водночас є й такі сфери, в яких пошукачі занижують свої очікування. Зокрема йдеться про сферу нерухомості. Там середня зарплата у вакансіях складає 44 123 грн. А середня запитувана – 40 218 грн. Тобто, шукачі просять майже на 4 тис. грн менше, ніж їм готові платити.

Ще в кількох сферах претенденти просять ненабагато менше від того, що їм готові запропонувати. Зокрема: у “ЗМІ та поліграфії”– менше, ніж на 100 грн. У медицині та фармацевтиці – на 315 грн.

Дефіцит кадрів знизився

Однією з можливих причин того, що роботодавці почали пропонувати нижчі зарплати, ніж хочуть пошукачі, може бути те, що кадровий голод трохи вщух.

Проблема дефіциту робочої сили все ще залишається актуальною. Згідно з опитуванням ІЕД, брак кадрів внаслідок призову або виїзду співробітників за кордон залишається головною перешкодою для ведення бізнесу, але на нього поскаржились найменше за останні пів року – 57%. Частка підприємств, які вказали на “брак робочої сили” суттєво зменшилась (із 65% до 57%).

“Абсолютне значення цієї перешкоди знизилося на 8 в.п. – до 57%. Це вже не випадковість, а певне покращення ситуації”,- повідомив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел .

За його словами це найнижчий рівень з жовтня 2024 р., коли також було 57%.

Через послаблення кадрового голоду,найближчим часом різких змін на ринку праці України не очікується: в основних секторах економіки не передбачається ні істотного збільшення кількості вакансій, ні масштабних скорочень.

Проте частина компаній все ж планує переглядати чисельність персоналу. Причому ці очікування часто негативні: у низці ключових галузей звільнення відбуватимуться значно частіше, ніж наймання нових співробітників.

“Підприємства будівництва були налаштовані на збільшення чисельності персоналу, торгівлі – не очікували змін. Натомість керівники підприємств промисловості та сфери послуг очікували на зменшення загальної чисельності працівників”, – кажуть в НБУ.

Своєю чергою опитування ІЕД, продемонструвало, що кількість підприємств, що планують зростання зайнятості в найближчі 3-4 місяці, дещо зменшилась (із 16,4% у березні до 13,9% у квітні), а кількість підприємств, які мають намір скоротити чисельність працівників залишилася без суттєвих змін (5,1% у березні та 4,5% у квітні).

Очікування бізнесу покращились

Є сподівання на те, що ситуація на ринку праці покращиться. Таку надію дають результати опитування бізнесменів.

Довгострокові очікування бізнесу покращилися. Водночас у піврічній перспективі невизначеність почала зростати, а очікування, хоча й залишаються оптимістичними, дещо погіршилися. Про це свідчать результати ІЕД.

Індекс відновлення ділової активності у квітні суттєво не змінився - 0,13 проти 0,12 у березні. Найкращу динаміку продемонстрували великі підприємства - у них темпи відновлення найвищі.

“Це все відбувається на тлі підвищеної зовнішньополітичної турбулентності, яка впливає на перспективи війни. А це ключовий позаекономічний чинник, який впливає на український бізнес та економіку, - заявила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.

У довгостроковій перспективі двох років відбулося суттєве покращення оптимізму – індекс очікуваних змін зріс з 0,11 до 0,15. Це стало можливим завдяки зменшенню частки тих, хто планує скорочувати виробництво і зростанню частки тих, хто планує розширення. Однак більшість не очікують змін.

У виробництві спостерігалося покращення поточних змін на тлі незмінних очікувань. Частка підприємств, які нарощували обсяги виробництва, у квітні зросла. Тоді як частка тих, хто планує збільшення у найближчі 3–4 місяці, істотно не змінилася.

Поточні результати експорту досягли максимуму з початку війни.

Очікування щодо нових замовлень залишаються стриманими: частка підприємств із портфелем замовлень тривалістю понад рік скоротилася.

“Після зростання у серпні-вересні минулого року середньої тривалості нових замовлень до 7,9 місяця, коли підприємства отримували довгі контракти, цей показник постійно зменшується й у квітні скоротився ще - з 5,5 до 4,9 місяця”, - зазначила Кузяків.

Кого шукають роботодавці

У травні 2025 р. український ринок праці демонструє стійкий попит на фахівців у різних галузях, зокрема на робітничі професії, сферу обслуговування, медицину та ІТ.

Згідно з дослідженням, проведеним швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation спільно з Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, найбільший попит спостерігається на такі фахівці: трактористи-машиністи у сільському та лісовому господарстві, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, електромонтери, медичні брати та сестри, водії, швачки. Ці професії визначають ключові напрямки, за якими Державна служба зайнятості планує організовувати навчання для безробітних і ветеранів, що повертаються з фронту.

У сфері обслуговування та торгівлі також спостерігається значний попит на працівників. Зокрема, роботодавці активно шукають кадровиків, продавців, адміністраторів, кухарів, торгових представників, барист, офіціантів. Ці вакансії підходять як для досвідчених фахівців, так і для осіб без спеціальної освіти чи досвіду роботи.

У медичній сфері зберігається високий попит на лікарів різних спеціалізацій, зокрема терапевтів, педіатрів та хірургів.

В ІТ-секторі також спостерігається стабільний попит на фахівців.

Щодо географічних особливостей, то найбільше пропозицій роботи спостерігається у великих містах. Зокрема в Києві (66,7 тис. вакансій), Львові – 13,2 тис., Дніпрі – 10,5 тис., Одесі – 8,6 тис., Харкові – 5,7 тис.

Середній рівень зарплат по Україні становить близько 23 тис. грн, але в Києві він традиційно вищий – 29 тис. грн.

Вікторія Хаджирадєва

Читати повністю

Останні новини

Це сталося: додому повернули перших полонених у межах масштабного обміну за формулою "1000 на 1000" – "Час новин: підсумки" (Відео)
Це сталося: додому повернули перших полонених у межах масштабного обміну за формулою "1000 на 1000" – "Час новин: підсумки" (Відео)
Це сталося. Додому повернули перших полонених у межах масштабного обміну за формулою на . Далі буде.Довга рука далекобійних українських дронів продовжу запалювати на росії. Нині під уда...
www.5.ua
Fri, 23 May 2025 20:49:14 +0300
Гарвард судиться з Трампом через заборону на навчання іноземних студентів – The Guardian
 (Відео)
Гарвард судиться з Трампом через заборону на навчання іноземних студентів – The Guardian (Відео)
Гарвардський університет подав позов до Федерального суду штату Массачусетс, оскаржуючи рішення президента США Дональда Трампа про заборону на прийом іноземних студентів. Про це повідомля The Guar...
www.5.ua
Fri, 23 May 2025 20:42:25 +0300
Ці 6 романтичних фільмів змінять погляд на стосунки: обов'язково до перегляду
Ці 6 романтичних фільмів змінять погляд на стосунки: обов'язково до перегляду
Хочете краще зрозуміти складний світ стосунків Ці романтичні фільми змусять по-новому поглянути на кохання та надихнуть краще пізнати себе.Від комедій до мелодрам - РБК-Україна прокт Styler пр...
www.rbc.ua
Fri, 23 May 2025 20:40:03 +0300
Бойові дії в Україні можуть бути зупинені до середини літа цього року — прогноз JPMorgan Chase
Бойові дії в Україні можуть бути зупинені до середини літа цього року — прогноз JPMorgan Chase
Війна між Росію таУкраїною досягла етапу, коли сторони можуть погодитися натимчасове припинення вогню вже долипня року. Удослідженні йдеться, щоконфлікт увійшов вендшпіль тобто уза...
tsn.ua
Fri, 23 May 2025 20:35:42 +0300
Трамп запевнив, що візьме участь у саміті НАТО – прем'єр Нідерландів (Відео)
Трамп запевнив, що візьме участь у саміті НАТО – прем'єр Нідерландів (Відео)
Президент США Дональд Трамп підтвердив свою участь у саміті НАТО, який відбудеться червня в Гаазі. Про це заявив премр-міністр Нідерландів Дік Схоф, повідомля Bloomberg.Я провів телефон...
www.5.ua
Fri, 23 May 2025 20:33:20 +0300
Чи можуть США вивести війська з Європи: що каже Мерц
Чи можуть США вивести війська з Європи: що каже Мерц
Німеччина поки що не спостеріга ознак, що США ухвалять рішення вивести свої війська з вропейських країн.Про це заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, повідомля РБК-Україна з посиланням на Digi...
www.rbc.ua
Fri, 23 May 2025 20:33:18 +0300
EUDR: нові обмеження чи привабливі перспективи для аграріїв?
EUDR: нові обмеження чи привабливі перспективи для аграріїв?
Що слід зробити державі, агровиробникам та експортерам, аби не втратити ринок вросоюзу.
epravda.com.ua
Fri, 23 May 2025 20:30:00 +0300
Електроенергія в Україні дорожчає буквально щогодини: водоканали та школи не знають, де брати гроші
Електроенергія в Україні дорожчає буквально щогодини: водоканали та школи не знають, де брати гроші
Ціни на електрику в Україні бють рекорди ndash дорожче, ніж у всіх країнах С. Про це заявив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко на прес-конференції у Полтаві.За словами ек...
zk.znaj.ua
Fri, 23 May 2025 20:30:00 +0300
Дружня до РФ країна вирішила заблокувати Telegram: причина
Дружня до РФ країна вирішила заблокувати Telegram: причина
Комуністична партія Втнаму постановила заблокувати роботу месенджера Telegram на території свої країни. Як переда laquoГлавкомraquo, про це повідомля Reuters, покликаючись на урядові докум...
glavcom.ua
Fri, 23 May 2025 20:30:00 +0300
176 громадян РФ володіли майже 100 гектарами землі на Київщині
176 громадян РФ володіли майже 100 гектарами землі на Київщині
Про це повідомля RegioNews із посиланням на СБУ.За матеріалами Служби безпеки у державну власність України повернуто майже га сільськогосподарських угідь на Київщині, якими незаконно володі...
regionews.ua
Fri, 23 May 2025 20:29:05 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
Росія у небезпеці. Путін на четвертому році визнав, що росіяни страждають від його «спецоперації»
Слабкість Трампа перед Путіним зіграла на руку Зеленському
Облави ТЦК на ухилянтів та повістки за кожним кутом: оголосили про посилення мобілізації
Президент Туреччини оголосив про завершення свого правління (Відео)
Шахеди долетіли до західних областей
"Вони дуркують": Андрій Данилко висловився про нову популярність відомого українського співака
РФ грає останню партію: експерт пояснив, чому наступ окупантів це "дембельський акорд"
Хто такий Ісаак Величко, якого "поховали" росіяни
Президентські перегони в Польщі: соцопитування показало фаворита у другому турі
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми