Вигнали, як у 90-х: ексдиректор Остапенко йде в суд через своє звільнення – битва за Лавру в розпалі (Відео)

Тут немає бути Москви. Саме так міністр культури Микола Точицький пояснив причину звільнення гендиректора заповідника Києво-Печерської Лаври. Сам Максим Остапенко заперечує бездіяльність. Каже, вигнати московських попів не дозволяє суд. Однак чиновники Мінкульту називають ще декілька підстав для звільнення Остапенка. Скандал трапився напередодні відкриття масштабної виставки у Лаврі. Там довелося зустрітися обом сторонам конфлікту. Докладніше про скандал довкола Лаври дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Марії Дрозд.
Звільнення без попередження: як Остапенку вручили наказ
Генерального директора Києво-Печерської лаври Максима Остапенка звільнили з посади. Саму процедуру, а точніше її відсутність історик порівнює з дев'яностими. Каже, наказ ткнули просто на капот автівки, пізно ввечері у позаробочий час.
"Подзвонив керівник департаменту охорони культурної спадщини пан Шорніков і попросив терміново зустрітися. Це був уже вечірній час, призначив зустріч на вулиці Києва, на стоянці. Я вийшов в спортивному костюмі, не думав, якесь термінове питання, але мені запропонували сісти в автомобіль і познайомитися з якимись документами. Звісно, я відмовився, тоді на капоті автомобіля переді мною поклали папірець, я його сфотографував, тому що я вийшов без окулярів, і пішов додому познайомитися з цим документом. Те, що мені ставлять у вину, мені не озвучили", – розповів колишній гендиректор Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" Максим Остапенко.
Рішення про звільнення він оскаржуватиме у суді. Його призначили керувати заповідником у жовтні 2023 року. Саме коли з гуркотом московських попів виганяли з київської святині, від нового кандидата очікували остаточно витурити їх із Лаври. Але за понад два роки частина зрадників все ж залишається на території нижньої Лаври. Принаймні такі причини звільнення наводить міністр культури Микола Точицький.
"Звільнення гендиректора Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" є відповіддю на слабку позицію у виконанні цього закону. Те, що в Лаврі не має бути московського духу, мало бути точкою найбільших зусиль керівника заповідника. Проте, маючи сприяння з боку Міністерства для передачі храмів ПЦУ, результат року роботи керівника не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство", – пояснив Точицький.
Політика, майно й московські попи: офіційні та неофіційні версії причин звільнення
Однак через судові перипетії чіпати майно нижньої Лаври її керівництво не може, як і російських попів, що там оселилися, каже колишній гендиректор.
"Ми звільнили половину Києво-Печерської лаври від цих всіх московських яток, торгівельних центрів, від цієї всієї діяльності, яка прямо пропагувала російський мир, і ми про це публічно скрізь показували, розповідали, як це відбувалося. Наразі у нас зараз залишається спір, і вже півтора року ми судимося в апеляційній інстанції за те, як далі має скластися доля монастиря Московського патріархату, і до рішення суду, я нагадаю, що ми не маємо вчиняти будь-яких дій, і подальші кроки має здійсняти саме виконавча служба", – заявив Остапенко.
Представник УПЦ МП Митрополит Павло, він же "Паша Мерседес", не міг стриматися і того ж дня відправив Остапенку своєрідне привітання. Із прокльонами. Водночас чиновники Міністерства культури назвали журналістам інші причини звільнення попереднього гендиректора. А саме неналежне використання майна у заповіднику. Йдеться, зокрема, про кав'ярню на території, а також ремонтні роботи, які проводили без погодження з Міністерством. Такі підстави міністр Микола Точицький назвав технічними.
– Точицький: Причина вся уже є у повідомленні співробітників міністерства. Головну я сказав, тут немає бути Москви.
– Журналіст: Причини відрізняються. Ви озвучили одну, а співробітники інші.
– Точицький: В мене є основна, а там є технічні, які зробила комісія.
Ніхто не винен – винен закон
Так ситуацію охарактеризував нардеп та очільник гуманітарного комітету Микита Потруаєв. За його словами, Максим Остапенко став жертвою законодавчої колізії. Адже питання торгівлі у заповідниках дуже обмежене, і жоден новий очільник цього не змінить, доки парламент не внесе правки до законодавства.
"Причина називається архаїчність і абсолютна невідповідність українського законодавства реаліям. Усі заповідники абсолютно ведуть діяльність, заробляють гроші, які потім реінвестують у свою діяльність. Це нормально", – зауважив Потураєв.
Мазепа: стратегія європейської України
Доки Мінкульт не знайде нового керівника, тимчасово виконувати обов'язки поставили заступницю попереднього гендиректора Світлану Котляревську. У п'ятницю в одному з корпусів Лаври презентували довгоочікувану виставку "Мазепа. Стратегія європейської України". Її готували з кінця минулого року. Справою опікувався і колишній гендиректор Максим Остапенко. Проте його на урочисте відкриття не запросили. Колишньому очільнику заповідника довелося купувати квиток.
На території заповідника – найбільше зібрання речей тієї епохи. І хоч якою суперечливою постаттю він був, внесок Івана Мазепи у культурну спадщину – неоціненний.
Артефакти розмістили у сімох залах четвертого корпусу Лаври. Тут унікальні історичні документи, коштовності, гроші, предмети побуту і вбрання козацької старшини. До виставки долучилися низка українських заповідників і музеїв. До прикладу, з Чернігова привезли славнозвісну шаблю Івана Мазепи, оздоблену золотом і грецькими символами.
Шедеври. Риза ікони, виготовлена на кошт Івана Мазепи. Про це розповідає його герб. Царський орел, який демонструє царську політику витерти з пам'яті мазепу, щоб його забули. Ось цим медальйоном був прикритий герб мазепи, поки музейні реставратори не помітили ось цю історичну маніпуляцію", – показав експонати історик Ярослав Затилюк.
В Україні борець за державність, на росії, звісно ж, – зрадник. Під час Північної війни Мазепа перейшов на бік шведів, відвернувшись від Петра Першого. Імперці настільки зненавиділи гетьмана, що дошкуляють і на тому світі. З XVIII століття і донині російські священники співають йому анафему, тобто церковне прокляття.
"Часів Гетьманщини, всі, хто хотів боротися за незалежність, російські окупанти називали "мазепинцями". Тому що Мазепа – це було щось чого найбільше боялися російські окупанти", – зауважив релігієзнавець Андрій Ковальов.
Поза відносин із царем виставка розповідає про видатного гетьмана як творця української культури, його орієнтири схожі з європейськими цінностями. Близько року цінні артефакти зберігатимуть тут для відвідувачів. Однак не всі. Шаблю гетьмана відвезуть до рідного музею вже через місяць.
Марія Дрозд, Олексій Тищенко, "5 канал"
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
