Трудовий обов'язок для випускників: скільки років змусять відпрацювати після вишу

Українським студентам, які навчаються на бюджеті, готують несподіване зобов’язання — після завершення навчання вони будуть змушені відпрацювати щонайменше два роки на запропонованих державою посадах. В іншому випадку — переведення на контракт або повернення витрачених коштів.
Про це заявила членкиня Комітету освіти ВРУ Юлія Гришина. За її словами, уже ухвалено законопроєкт у першому читанні, який передбачає, що кожен студент-бюджетник після другого курсу має підписати договір про обов’язкове працевлаштування. Якщо ж відмовиться — держава більше не фінансуватиме його навчання.
Рішення мотивували тим, що велика кількість випускників бюджетної форми навчання не працює за спеціальністю. Особливо критично це відчувається у сферах освіти, медицини, інженерії та оборони. Держава витрачає кошти на підготовку фахівців, а натомість отримує порожні робочі місця.
Передбачається, що термін відпрацювання становитиме половину періоду навчання. Тобто якщо людина навчалася 4 роки, вона має віддати державі 2 роки своєї професійної діяльності. Місце працевлаштування визначатимуть самі органи влади — і вибору у студента фактично не буде
Якщо випускник проігнорує обов’язок або не з’явиться на роботу, держава має право стягнути з нього витрати на навчання. Ідеться про десятки, а подекуди й сотні тисяч гривень. Крім того, у разі відмови укладати договір про працевлаштування — навчання автоматично стане платним.
Зараз законопроєкт готують до другого читання. І хоча в освітньому комітеті обіцяють "широку дискусію", цілком ймовірно, що вже найближчим часом студенти-бюджетники будуть змушені відпрацьовувати свою освіту по-справжньому.
Нагадаємо, європейська освіта без мільйонів: де українці можуть вчитися майже безкоштовно
Раніше ми розповідали, що ветеранів відправлять до шкіл: чому навчатимуть дітей
Також, важливо для батьків та дітей: які професії зникнуть вже скоро, як не помилитися з вибором
Останні новини
