Fitch підтвердило рейтинг України на рівні "обмежений дефолт" (Відео)

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings у ніч проти суботи підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті на рівні RD – "обмежений дефолт". Про це повідомляє агенція "Інтерфакс-Україна" з посиланням на офіційне повідомлення Fitch.
Аналітики агентства зазначають, що Україна досі перебуває в процесі реструктуризації зовнішніх боргових зобов’язань. Зокрема, доля ВВП-варантів остаточно визначиться після 31 травня – дати чергового платежу. До того часу рейтинг у статусі RD залишатиметься чинним.
Попри минулорічну реструктуризацію низки зобов’язань, серед яких борги "Укравтодору" та "Укренерго", переговори з тримачами ВВП-варантів на суму $2,6 млрд наразі успіхом не увінчались. Також не вдалося досягти домовленостей щодо зовнішнього кредиту від Cargill на $700 млн, виплати за яким заморожено з вересня 2024-го.
Втім, рейтинг обслуговування боргу в національній валюті залишився вищим – на рівні "CCC+". Fitch пояснює це тим, що більшість внутрішніх зобов’язань належать державним банкам та НБУ, що зменшує ризики для зовнішніх кредиторів, але може створити додатковий тиск на бюджет у разі потреби рекапіталізації банків.
У контексті війни агентство згадує про нещодавню зустріч України та Росії в Стамбулі – першу за три роки. Втім, реальних результатів переговори не дали. У Fitch вважають, що припинення вогню теоретично можливе, але укладення повноцінної мирної угоди – малоймовірне через глибокі розбіжності між сторонами.
Щодо економіки – прогнози обережні. Дефіцит держбюджету у 2024 році, за даними агентства, скоротиться до 17,2% ВВП, але вже у 2025-му знову зросте до 19,3%. Причина – високі витрати на оборону, які залишаться актуальними навіть після завершення бойових дій. Fitch оцінює потреби України на відновлення в $524 млрд – це у 2,8 раза більше за поточний номінальний ВВП країни.
Попри це, у 2025 році інфляція має сповільнитися до 12,3%, а ще за рік – до 6,5%. А от прогноз зростання економіки агентство знизило: замість очікуваних 2,9% ВВП у 2025 році буде лише 2,5%. Серед основних ризиків – атаки на енергетичну інфраструктуру, нестача робочої сили та зупинка підприємств, зокрема "Покровськвугілля".
Загалом, за оцінками Fitch, Україна поки що здатна забезпечити фінансування поточних потреб – переважно завдяки надходженню прибутків від заморожених російських активів. Проте виклики на 2026 рік і надалі залишаються критично високими.
Читайте також: Єврокомісія затвердила нові правила для українського експорту після "торговельного безвізу"
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
