Словаччина вдруге заблокувала 18 пакет санкцій проти РФ

Словацька Республіка вдруге заблокувала ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. Вимога для скасування вето залишається незмінною. Коли може бути все ж таки прийнятий пакет та які є варіанти дій у європосадовців щодо країн, які постійно блокують важливі для України рішення?
Словаччина вимагає гарантій
Словацька Республіка вдруге заблокувала ухвалення 18-го пакета санкцій проти РФ на рівні Комітету постійних представників країн-членів ЄС (Coreper). Вимога для скасування вето залишається незмінною. Словаччина вимагає гарантій щодо ініціативи RePowerEU.
REPowerEU - це стратегічний план ЄС, представлений у травні 2022 р. у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну та енергетичний шантаж Кремля. Його головна мета - позбавити ЄС залежності від російських енергоносіїв до 2028 р. Зокрема план передбачає, припинення імпорту російських енергоресурсів.
Словаччина залежна від російських енергоносіїв тому використала вето, щоб отримати виняток з плану REPowerEU. Країна вимагає гарантій постачання газу і компенсації контрактів із Газпромом - на загальну суму до 20 млрд євро.
В департаменті комунікації Міністерства закордонних і європейських справ Словаччини (МЗЄС) заявили, уряд Словаччини на чолі з прем’єр-міністром Робертом Фіцо неодноразово заявляв про відмову запровадження нового пакета санкцій без отримання чітких гарантій від Єврокомісії щодо ініціативи RePowerEU.
“Відмова від російських енергоносіїв, матиме суттєві негативні економічні наслідки для Словаччини”, - казав Фіцо.
В заяві МЗЄС йдеться про те, що Словацька Республіка позитивно оцінила робочі консультації з представниками Європейської комісії з питань енергетики та ініціативи RePowerEU, метою яких було краще розуміння застережень і вимог Словаччини як найбільш постраждалої держави-члена і про те, що країна готова й надалі вести конструктивний діалог з Європейською комісією та в межах цього діалогу спільно шукати рішення в інтересах громадян і бізнесу.
Водночас уміністерстві наголосили, що Словаччина залишається на своїй поточній позиції щодо санкційного пакета. Іншими словами, 18-й пакет вона поки що не розблокує, бо повністю її побоювання не усунуто.
“Переговори із представниками Єврокомісії, не усунули фундаментальні занепокоєння та застереження щодо енергетичних ризиків країни”, - кажуть в МЗС Словаччини.
Представники Міністерства економіки, енергетичних компаній та промисловості Словаччини наголосили, що реалізація RePowerEUстановить серйозний виклик для конкурентоспроможності національної економіки, зокрема з огляду на ціни на енергоносії та енергетичну безпеку.
Угорщина більше не блокує новий пакет
Водночас Угорщина вдруге пакет не блокувала.
Нагадаємо, у червні поточного року в ЄС заявили про намір запровадити санкції новий – 18-й пакет санкцій проти Росії, щоб підштовхнути російського диктатора Володимира Путіна до мирних переговорів. Зазначалося, що 18-й пакет санкцій ЄС включатиме обмеження для компаній, пов'язаних із двома газопроводами NordStreamміж Росією і Німеччиною, а також зниження граничного рівня цін на нафту.
Утім, Угорщина та Словаччина 2 червня разом заблокували новий пакет санкцій проти РФ.
“Таке рішення було ухвалене у відповідь на плани ЄС поетапно відмовитися від імпорту російських енергоносіїв”, - казав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.
4 липня 2025 р. під час засідання Coreper у Брюсселі рішення знову не ухвалили. Але цього разу причиною блокади стала винятково позиція Словаччини, яка потребувала додаткового часу і гарантій стосовно імпорту газу. Угорщина долучалась до блокади лише одноразово. Під час другого блокування її участь не зафіксована, рішення було зупинене виключно через позицію Словаччини.
Угорський уряд, очевидно, вирішив не ескалювати ситуацію далі через зміщені пріоритети - переговори і так йдуть зі Словаччиною.
Угорщина і так досягла своїх цілей - отримала вигоди у вигляді відтермінування або пом’якшення енергетичних обмежень. Наступну фазу блокади вона не вважала за необхідне посилювати.
Європейські дипломати розглядають таку поведінку як стратегічний маневр: спочатку спільний вето, потім - більш локально орієнтований тиск зі Словаччини.
Коли може бути прийнятий пакет?
Попри те, що Словаччина вже вдруге заблокувала 18-й пакет санкцій проти РФ, європейські представники висловлюються з оптимізмом щодо прийняття пакета.
“Данський президент незабаром скерує пакет до фінального голосування, і я впевнена: ми зможемо його ухвалити”, - каже голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн .
Але європосадовці обережні зконкретними датами.
Зокрема Єврорада 10–11 липня планувала прийняти фактичне політичне затвердження. Водночас це мало статися за умови наявності домовленості зі Словаччиною, якої поки що не вдалося досягти.
Наразі в ЄС лунають дві думки, щодо того, як переконувати Словаччину та Угорщину припинити блокаду важливих для України рішень. Перший – домовлятися. Єврокомісія та дипломати інтенсивно працюють над гарантіями щодо енергетики для Словаччини та Угорщини. Водночас є й варіант тиску.
Так, Данія, яка з 1 липня головує в Раді ЄС, вимагатиме активувати проти Угорщини процедуру згідно зі статтею 7 Договору про створення ЄС - призупинення права голосу країни. Копенгаген вважає, що Угорщина порушує головні цінності ЄС, в тому числі блокуючи вступ України.
Про це заявила міністр у справах Європи Марі Бʼєрре.
За їїсловами, Угорщина порушує головні цінності ЄС. Країна, яка так поводиться, не має права голосувати за якісь рішення, тому Данія збирається вжити відповідних заходів.
“Ми досі бачимо порушення фундаментальних цінностей. Саме тому ми продовжимо процедуру за статтею 7 і слухання щодо Угорщини”,- запевнила вона.
Б'єрре додала, що окрім призупинення права голосу Угорщини, Данія хоче поставити питання обмеження доступу Будапешта до грошей ЄС. Країна-порушник не повинна отримувати фінансові преференції від блоку.
Також міністр розкритикувала блокування вступу України до Євросоюзу, яким хизується Будапешт. Б'єрре натякнула, що Данія готова використати будь-які наявні політичні та інші методи, щоб просунути питання переговорів з Україною.
Стаття 7 Договору про створення ЄС дозволяє карати державу-члена політичного блоку за порушення основоположних цінностей, на яких він базується. Мова йде про верховенство права, демократичні засади, права людини та інше.
Вважається, що стаття 7 - це останній аргумент Єврокомісії у боротьбі з країнами-порушниками. Через це його негласно називають політичною “ядерною кнопкою” ЄК.
Брюссель вже багато разів звинувачував Угорщину в порушенні законодавства, але жодного разу процедуру позбавлення Будапешта голосу не доводили до кінця. Проте якщо статтю активізують, Угорщина серед іншого втратить право голосу в ЄС: вона не зможе впливати на питання розширення блоку, введення санкцій та прийняття інших важливих рішень.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
