Представники громад, урядовці та журналісти їдуть в Рим. Як уникнути провокацій?
espreso.tv
Wed, 09 Jul 2025 10:03:00 +0300

У Римі відбудеться конференція з відновлення – Ukraine Recovery Conference, на яку приїдуть представники 150 громад, уряду та громадського сектору. Ключова мета – залучитися підтримкою партнерів у відбудові України. Окрім того, відбудеться десятки подій, зокрема Форум українців Італії під гаслом "Єднаймося у діях сьогодні – задля Перемоги України і європейського майбутнього завтра!", де координуватимуть свої зусилля у протидії російській дезінформації та посиленню голосу України в цій країні. А в неділю в центрі Риму українці Італії збираються на народну ходу проти російської агресії в Україні. З огляду на те, що Італія залишається однією з країн, де російська пропаганда не тільки добре себе почуває, але й нарощує оберти, варто усвідомлювати, що українців можуть провокувати й до цього варто бути готовим. Російські фільми та банерна реклама від Риму до Мілану В Італії досі показують фільми російських державних каналів, таких як RT та Sputnik, попри санкції Ради ЄС. Документальні фільми RT перебувають під санкціями відповідного європейського регулювання, а їх відтворення та розповсюдження "операторами" заборонено. Натомість пропагандисти не тільки проводять фестивалі документального кіно і розміщують рекламні банери посеред Риму і Мілану, вони почали контратакувати акції українських активістів, які активно борються з російською пропагандою в Італії. Після повномасштабного вторгнення в Італії відбулися сотні показів документальних фільмів RT. Українські активісти вже зафіксували понад сотню таких показів по всій країні з 2022 року, створивши спеціальну мапу, що фіксує ці випадки. Наприклад, у Мілані 14 червня в просторах об’єднання "Ревдар" у Баджо, куратором яких є Центр антиімперіалістичної документації, показали документальний фільм "Донбас вчора, сьогодні і завтра", де революція на Майдані 2014 року визначається як "державний переворот". Часто організатори показів орендують приміщення, переконуючи власників, що покажуть фільм про Україну та мир, але насправді це відверто пропагандистські фільми з кремлівськими наративами. Натомість часто власники приватних кінотеатрів і культурних просторів комуністичних та проросійських поглядів й самі охоче надають свої майданчики.
Карта показів пропагандистських фільмів в Італії, створена ініціативою Stop propaganda russаУ цьому сприятливому середовищі, російська пропаганда не лише не збавляє обертів, а й нарощує свою присутність, застосовуючи нові тактики та активно контратакуючи тих, хто виступає проти її впливу. У травні пропагандистам вдалося провести фестиваль документальних фільмів "RT Doc: Время наших героев" у культурній столиці Європи-2025 в італійському місті Гориції. Організатори нарікали, що прорвалися крізь "інформаційну блокаду" і показали правду "в Італії, країні НАТО", попри нібито погрози українських активістів. А після розмістили в Римі, Мілані, Болоньї рекламні банери з написом італійською "Вони забороняють правду, ми її показуємо. Знайдіть документальні фільми RT у своєму місті". Пропагандистка Маргарита Симоньян у себе у твіттері зловтішалася, що заборонити у себе вдома "цю правду" не вдається навіть віцепрезидентці Європарламенту Піні Пичерно. Та звернулася до мерів Мілана, Рима та Болоньї, які є членами її партії, з проханням негайно прибрати плакати, назвавши їх "незаконними та такими, що відкрито порушують європейські правила" й оголосила про скаргу до судової влади, щоб з'ясувати джерело фінансування кампанії впливу.
Пропагандистський плакат в Мілані з написом: "Вони забороняють правду, ми її показуємо. Знайдіть документальні фільми RT у своєму місті". Фото надане Оленою КімПісля тимчасової паузи у виступах російських культурних діячів у 2022-му році, вони знову з’являються на італійських сценах. Оперна співачка Нетребко, пітерський диригент Гергієв, які публічно підтримують Путіна, знову бажані гості в Італії. А відомий італійський співак Альбано став "головною культурною подією" Петербурзького економічного форуму цьогоріч. Українці в Італії оголосили війну російським фейкамНа тлі наростальної присутності російської пропаганди в Італії, українські активісти та їхні італійські союзники почали активно протидіяти поширенню дезінформації. Вони організовують протести та інформаційні кампанії, спрямовані на викриття кремлівських наративів. Найбільш ефективна, хоч і марудна справа – писати листи власникам залів з поясненнями та проханнями заборонити покази. За словами віцепрезидентки Спілки українських асоціацій Італії NAU та координаторки ініціативи Stop Propaganda Russа Олени Кім, завдяки їх роботі з італійськими партнерами багато таких показів були скасовані. Але й часті випадки, коли власники залів для показів підтримують кремлівську пропаганду і відмовляються скасовувати покази. Українські активісти проводять мітинги проти пропаганди, а також подали петицію до італійського уряду. У ній вимагають закриття каналів, які поширюють фейкові новини та пояснюють, що російські фейки в Італії – це вже загроза не стільки для України, а для італійської безпеки. Пропагандисти контратакують українських активістівПісля кампанії проти дезінформації, організованої українцями, російські пропагандисти та їхні прихильники в Італії почали вдаватися до контратак, намагаючись дискредитувати українські ініціативи та заглушити голоси тих, хто виступає за правду.
Італійський доброволець Юрі Превіталі на зустрічі з українцями та італійцями в ІталіїЗараз в Італії перебуває Юрі Превіталі — італійський доброволець, який в лавах іноземного легіону воює за Україну. На Батьківщину він з туром їздить по італійських містах, де розповідає правду про війну в Україні. Натомість стикнувся зі спробами блокувати ці виступи місцевими політичними силами — партії Комуністичної Реформації, проросійської "Асоціації Емільї Романії" та Національної асоціації італійських партизанів (ANPI). Проросійські організації писали листи з погрозами власникам приміщень, які орендували для зустрічей, а також дискредитували Юрія. Після чергової спроби заблокувати виступ він написав на своїй фейсбук-сторінці: "Закінчився тиждень напружених боїв не в Україні, а в Італії. У Модені та Брешії російські фашисти усіляко намагалися нас зупинити". Наступного дня після заходу у Модені російські пропагандисти одразу ж організували показ документального фільму RT. Олена Кім стверджує, що російська пропаганда діє і впливає на настрої італійського суспільства. У порівнянні з 2022 роком підтримка України зменшилася. Якщо у 2022 році 57% італійців підтримували Україну, то сьогодні це лише 32% населення. Після конференції із відновлення Ukraine Recovery Conference у Римі українці в Італії збираються на форум українців Італії під гаслом "Єднаймося у діях сьогодні — задля Перемоги України і європейського майбутнього завтра!", який організовує Світовий Конгрес Українців разом із багатьма українськими організаціями в Італії. Українці в Італії після повномасштабного вторгнення створили десятки організації, які займаються гуманітарною підтримкою України, збереженням культурної та духовної спадщини, освітою, допомогою біженцям, адвокацією, а також інтеграцією українців у місцеве середовище. А українська громада в Італії з часів трудової міграції з 90-х обросла своїми суботніми та недільними школами, церквами та культурними осередками. Натомість зараз масштаби викликів із російською дезінформацією спонукають українські організації єднатися для впливу на місцеву політику та створення масштабних ініціатив для протидії російській дезінформації.
Українці в Італії запрошують на народну ходу в РиміУкраїнцям, які їдуть в Італію на Ukraine Recovery Conference, варто пам’ятати: вас можуть провокувати, у тому числі російські журналісти або ті, хто себе за них видає. Тому при спілкуванні з представником медіа слід питати у нього журналістське посвідчення. Розмов з російськими ЗМІ треба уникати, бо все сказане вами буде зманіпульоване і перекручене. А також пам’ятати, що вас можуть знімати на офіційних заходах, а також у неформальному спілкуванні, провокувати на емоції для отримання провокативного відео, яке пропаганди під "потрібним соусом" зможе розповсюдити в соцмережах. Головне правило, яке можна застосувати для учасників міжнародних конференцій: ви — амбасадор країни. Відповідно варто дипломатично реагувати на різні маніпуляції та спроби вибити вас з колії емоційно. Наша мета — не довести провокаторам свою правоту, а – переконати іноземних партнерів продовжувати й посилювати допомогу Україні за всіма напрямками. Спеціально для ЕспресоПро авторку. Маргарита Ситник, співзасновниця громадської ініціативи "Голка", авторка проєкту "Мости України"Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.




Останні новини
