Будинок Сікорського в центрі Києва руйнується: хто має його відновити і чому зволікають

В історичному центрі Києва, на Ярославовому Валу, 15-Б, досі стоїть закинутий будинок авіаконструктора Ігоря Сікорського. Попри значення цієї пам’ятки - як архітектурної, так і історичної - реставраційні роботи не проводяться, а сама будівля перебуває в аварійному стані.
Про це в інтерв’ю для РБК-Україна розповів дослідник історії та архітектури Єгор Кравець.
Що відомо про будинокЦе приклад київського цегляного стилю кінця XIX - початку XX століття з елементами неоренесансу. Саме тут жив і працював Сікорський - творець перших у світі гелікоптерів, засновник компанії Sikorsky Aircraft, яка досі існує у США. Через дорогу від будинку встановлена мініскульптура в межах проєкту "Шукай", яка нагадує про видатного інженера.
Чому будівлю не відновлюютьБудинок частково зруйнований, не законсервований і не захищений. Власником є Міністерство оборони, яке, за рішенням суду 2021 року, зобов’язали укласти охоронний договір і провести протиаварійні роботи. Проте Міноборони подавало апеляцію, і лише у 2023 році її остаточно відхилили.
Будинок Сікорського досі занепадає (Віталій Носач/РБК-Україна)
Минулого року Міністерство культури погодило передачу будівлі громаді Києва. Однак остаточне рішення залишається за Кабінетом Міністрів, який досі не затвердив передачу.
"Це будинок генія світового рівня. Але він стоїть пусткою, без захисту і в руїні", - каже Кравець.
У разі передачі на баланс міста з’явиться шанс зберегти цінну пам’ятку та створити тут музей Ігоря Сікорського. Але допоки цього не сталося, унікальна будівля продовжує руйнуватись.
Раніше РБК-Україна писало, що у Києві в 2025 році планують відновлювати культурні пам’ятки, пошкоджені через війну. У рамках три-річної програми столична влада виділила понад 1,1 млрд гривень на охорону й збереження спадщини. Пріоритет - об’єкти, які постраждали від російських обстрілів, зокрема Будинок учителя, будівля Раднаркому, музей Ханенків і Картинна галерея.
Також ми розповідали, що історичний Київ формувався між Подолом і верхнім містом, і обидві частини мають підстави вважатися його початком. Поділ був торговим центром, а верхнє місто - адміністративним і духовним осередком. Науковиця Наталія Пінчук розповіла про археологічні знахідки, історію Почайної та важливість подальших розкопок.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
