UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

На "дистанційку" черга в 6 разів більша, а в ІТ – спад: що відбувається з ринком праці в Україні

www.rbc.ua
Wed, 16 Jul 2025 06:00:00 +0300
На "дистанційку" черга в 6 разів більша, а в ІТ – спад: що відбувається з ринком праці в Україні

Головне:

  • Що змінилося на ринку праці для шукачів без досвіду?
  • Які сфери активно наймають, а де – спад?
  • Як змінилися зарплати за рік і хто тепер заробляє більше?
  • Чи готові роботодавці наймати ветеранів?
  • Які нові професії з'являються для українців?

Знайти роботу сьогодні українці можуть і без досвіду, але конкуренція – особливо за "дистанційку" – вражає. А ще ІТ-галузь вже не така приваблива, як раніше, натомість з’являються нові запити – наприклад, на фахівців зі штучного інтелекту. Компанії активніше пропонують роботу ветеранам і студентам, а середні зарплати поступово зростають. Під час повномасштабного вторгення РФ в Україну актуальним став військовий рекрутинг та вакансії пов'язані з ветеранською політикою.

Про те, як змінюється ринок праці, де найактивніше шукають людей і як роботодавці підлаштовуються під нові реалії – в бліц-інтерв’ю для РБК-Україна розповіли на кадровому порталі Work.ua.

Робота в Україні: актуальна ситуація

Український ринок праці змінюється під впливом багатьох чинників, серед яких не лише традиційна сезонна активність, а й виклики пов'язані з повномасштабною війною. Одні галузі більш активно шукають працівників, інші зменшують вакансії. Також ситуація з роботою різниться по регіонах.

– Скільки вакансій зараз публікується на Work.ua? Як змінюється ця цифра?

– Зараз на Work.ua розміщено понад 100 тисяч вакансій. Їхня кількість змінюється під впливом сезонних чинників. Найактивніший пошук кандидатів припадає на осінній бізнес-сезон, а найменшу кількість вакансій на сайті маємо в грудні, під час різдвяно-новорічних свят.

– Які сфери бізнесу сьогодні найактивніше шукають працівників?

– Це ритейл, готельно-ресторанний бізнес, гуртова торгівля, медицина. Серед найбільших роботодавців – "Аврора", "Фора", "Нова пошта", EVA, NOVUS, "АТБ", "Сільпо".

Варто зазначити також, що фактично одним з роботодавців зараз виступають Сили оборони, які наразі розмістили майже 10 тисяч вакансій на Work.ua.

Фото: вакансії Сил оборони розміщують на порталах пошуку роботи (GettyImages)

– У яких сферах навпаки – помітне падіння кількості вакансій?

– Як порівнювати з періодом до повномасштабного вторгнення, то найбільше просідання вакансій бачимо у сфері айті (розробники, вебдизайнери, тестувальники), діловодства, туризму (екскурсовод, менеджер з туризму).

– Де зараз легше знайти роботу – в офісі чи дистанційно?

– З-поміж усіх вакансій лише 6% припадають на віддалену роботу. Водночас у шукачів запит на "дистанційку" дуже високий. Тому конкуренція за такі посади в 5-6 разів вища за середню на ринку.

– Які регіони лідирують за кількістю пропозицій роботи?

– Найбільше вакансій у Києві та області – 33% від усіх пропозицій роботи (35 367). По 8% у Дніпропетровській (8 827) і Львівській (9 096) областях.

Які зарплати пропонують українцям

Рівень зарплати є одним із головних чинників, який спонукає до зміни чи пошуку роботи. За минулий рік в Україні зарплати зросли, проте у бюджетній сфері рівень оплати праці залишається нижче за ринковий.

– Наскільки зросли або зменшилися зарплати у популярних сферах за останній рік?

– За останній рік середня зарплата, за даними Work.ua, зросла на 22% ( з 20 500 грн до 25 000 грн ).

Серед найзатребуваніших посад цифри такі:

  • Продавець-консультант – 20 500 грн, +21%
  • Менеджер з продажу – 35 000 грн, +27%
  • Кухар – 26 500 грн, +23%
  • Касир – 20 000 грн, +21%
  • Водій – 32 000 грн, +28%
  • Вантажник – 22 500 грн, +25%
  • Бариста – 20 500 грн, +21%

Водночас, якщо враховувати період від початку повномасштабної війни, зарплати виросли у всіх галузях.

– Що із зарплатами у бюджетній сфері? Чи багато таких вакансій на сайті?

– Наразі на сайті 1 115 вакансій, розміщених державними організаціями. Здебільшого зарплати, пропоновані кандидатам, нижчі за середні на ринку.

Як змінюється підхід бізнесу до найму та мотивації працівників

Роботодавці в Україні теж адаптуються до нових реалій: змінюють підхід до вимог, переглядають бонуси та звертають більше уваги на соціальну відповідальність.

– Роботодавці стали більш вимогливими чи навпаки – лояльнішими до кандидатів?

– З одного боку, зараз як ніколи сприятливі умови для шукачів . На ринку праці дуже велика частка вакансій, де не вимагають досвід (45%), компанії готові навчати людей, яким бракує окремих навичок, вкладатися в перекваліфікацію.

З іншого боку, є певна тенденція до поєднання в одній професії великої кількості навичок. Наприклад, замість того, щоб шукати менеджера і перекладача, роботодавці скоріше наймуть менеджера зі знанням іноземної мови.

Фото: роботодавці охоче беруть людей без досвіду (GettyImages)

– Чи скорочують компанії бонуси, соцпакети та інші бенефіти?

– Скоріше не скорочують, а переглядають. Якщо кілька років тому найпоширенішими бенефітами були подарунки, корпоративи, печиво в офісі, то зараз актуальні гнучкі формати роботи й соціальна відповідальність бізнесу (волонтерство, допомога ЗСУ).

– Чи зростає інтерес бізнесу до ветеранів, внутрішньо переміщений осіб, студентів?

– Ветерани, ВПО, студенти – це невідʼємна й велика частина ринку праці, для компаній було б практично неможливо не наймати ці категорії.

Якщо ж говорити про свідомий найм, то, наприклад, на Work.ua роботодавець може позначити, що за інших рівних умов віддасть перевагу кандидату-ветерану. Кількість таких вакансій зростає, зараз – 6 233.

Також практично чверть пропозицій роботи позначена як така, що компанія готова найняти на цю посаду студента.

Нові тренди на ринку праці

Останні роки змінили не лише умови праці, а й самі професії. Поряд із традиційними вакансіями з’являються ті, які ще донедавна здавались нестандартними. Роботодавці активніше розміщують подібні пропозиції

– Які нестандартні вакансії з’явилися останнім часом – ті, яких раніше не було?

– Найпомітніша зміна за останні три роки – це військовий рекрутинг , майже 10 000 вакансій до Сил оборони.

Як наслідок – вакансії, що повʼязані з ветеранською політикою чи роботою з ветеранами як цільовою аудиторією.

Скриншот work.ua

Ще один блок відносно нових професій – ті, що повʼязані з розвитком штучного інтелекту.

Скриншот work.ua

– Що з ІТ-сферою: ринок відновлюється чи просідає?

– У цій сфері вакансій усе ще значно менше, ніж було до повномасштабного вторгнення. І це не лише українська історія: в усьому світі 2022-2024 роки були періодом скорочень у техгігантах, як-от Meta, Microsoft, Amazon. Тож конкуренція зросла не лише на українському, а й на глобальному ринках.

– Чи росте попит на гнучкий графік та віддалену роботу?

– Так. Майже 18% людей, що мають резюме на Work.ua, шукають віддалену роботу. Конкуренція за дистанційні вакансії в 5-6 разів вища за середню.

Міграція та повернення

На тлі повномасштабної війни українці продовжують виїжджати з країни й повертатися, а бізнес – шукати способи подолати дефіцит кадрів.

– Чи зацікавлені роботодавці в поверненні українців з-за кордону?

– Роботодавці зацікавлені в подоланні дефіциту кадрів, яке складно уявити без збільшення кількості працездатного населення.

Проте цей виклик не вирішується лише роботою. Мінекономіки раніше заявляло, що для повернення українців з-за кордону необхідні чотири умови: безпека, робота з гідною зарплатнею, житло, інфраструктура (працюючі школи, садочки). Бізнес не може покрити всі ці потреби.

– Чи багато пропозицій з локацією "за кордоном"? Хто шукає таких працівників?

– Це геть невелика кількість вакансій (менш як 1% на сайті), переважно у сфері обслуговування. Для українців, які вимушено мешкають за кордоном, але хочуть працювати в українських компаніях, набагато бажанішою є віддалена робота .

Фото: для українців за кордоном найбажанішою є дистанційна робота (freepik.com)

Про роботу порталу Work.ua

Щоб підтримати роботодавців у пошуку працівників, платформи з пошуку роботи теж адаптуються. Зокрема на порталі Work.ua з'являються нові опції для роботодавців та шукачів.

– Які нові функції для бізнесу з’явилися останнім часом?

– Ми постійно працюємо над удосконаленням платформи, щоб надавати найкращий сервіс пошуку роботи. Завдяки цьому минулого місяця досягли рекордного показника реєстрації нових кандидатів на сайті. В умовах дефіциту кадрів це дуже важливо для роботодавців.

Також з останніх важливих змін:

  • Почали рахувати, скільки шукачів отримали роботу завдяки сайту. Тепер ми знаємо, скільки людей не просто зайшли на сайт чи переглянули вакансію, а дійсно здобули роботу.

  • Надаємо доступ до резюме найбільш підхожих кандидатів, якщо вакансія зібрала дуже мало відгуків. Так ми прагнемо підтримати компанії, яким в умовах дефіциту кадрів складно знаходити фахівців.

  • Працюємо в напрямку працевлаштування ветеранів: запустили платформу "Назустріч", де зібрані вакансії, на які роботодавець віддасть перевагу кандидату-ветерану, і, відповідно, резюме ветеранів.

– Скільки компаній зараз активно публікують вакансії?

– За останні 3 місяці 69 540 компаній опублікували хоча б одну вакансію.

– Які пошукові запити найпопулярніші серед користувачів?

– Це, власне, найпопулярніші посади серед шукачів (менеджер з продажу, продавець-консультант, офіс-менеджер, менеджер по роботі з клієнтами, бариста, касир) і великі міста (Київ, Львів, Дніпро).

Читати повністю

Останні новини

Українцям масово анулюють відстрочки від мобілізації: яка помилка може обернутися повісткою
Українцям масово анулюють відстрочки від мобілізації: яка помилка може обернутися повісткою
Тисячі українців, які отримали відстрочку від мобілізації на підставі догляду за близькими, опинилися в небезпеці. Їхній законний захист стрімко втрача чинність mdash і не через зміну законів, а...
zk.znaj.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:35:00 +0300
WSJ: Після обстрілу України Трамп запропонував Мерцу пʼять систем Patriot
WSJ: Після обстрілу України Трамп запропонував Мерцу пʼять систем Patriot
Після чергової російської атаки на Україну Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп зателефонував канцлеру Німеччини Фрідріху Мерцу після однії з атак на Україну. Він підтримав ініціативу німецьк...
glavcom.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:34:02 +0300
Відомий молдовський виробник вин не зміг захистити в Україні свій бренд
Відомий молдовський виробник вин не зміг захистити в Україні свій бренд
Одеський апеляційний суд підтвердив права українського бізнесмена Віталія Тимчика на торговельну марку CRICOVA в Україні. Таким чином, молдавський винзавод Combinatul de Vinuri CRICOVA S.A. фактичн...
www.rbc.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:32:59 +0300
У Києві іноземець продавав успішне складання іспиту у державному центрі тестування
У Києві іноземець продавав успішне складання іспиту у державному центрі тестування
-річний іноземець, який тривалий час мешка у Киві, сприяв студентам одного зі столичних медичних університетів за грошову винагороду в успішному складанні екзамену КРОК без реальної підготовки ...
glavcom.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:32:00 +0300
Франція, Італія, Чехія відмовляються від плану Трампа щодо підтримки України: що відомо – трансляція (Відео)
Франція, Італія, Чехія відмовляються від плану Трампа щодо підтримки України: що відомо – трансляція (Відео)
Деякі країни С не долучаться до закупівлі зброї для України Італія, Франція та Чехія проти фінансування озбронь зі США.Дивіться наживо на каналіПідтримайте журналістів каналу на пе...
www.5.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:30:00 +0300
В Одесі зірвали одну із найбільших диверсій РФ: хотіли вдарити по небезпечному вантажу
В Одесі зірвали одну із найбільших диверсій РФ: хотіли вдарити по небезпечному вантажу
Служба безпеки України зірвала одну з наймасштабніших диверсій РФ на Одещині. Агенти ФСБ планували навести ракетний удар по складу селітри в одному з морських портів, що могло призвести до катастро...
www.rbc.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:29:13 +0300
На Харківщині російський дрон поцілив в автомобіль швидкої, є поранені (фото)
На Харківщині російський дрон поцілив в автомобіль швидкої, є поранені (фото)
Унаслідок удару постраждали дво медиків іроків.
tsn.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:28:52 +0300
У одному з міст Польщі більше туристів, ніж жителів: влада вживе заходів
У одному з міст Польщі більше туристів, ніж жителів: влада вживе заходів
Наплив туристів почина впливати на польські міста, зокрема на Сопот. Місцевий портал esopot.pl зазнача, що місто laquoсерйозно постраждало від масового туризмуraquo. Про це пише laquoГлавко...
glavcom.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:27:30 +0300
Італія не планує брати участь у закупівлях зброї для України через США – ЗМІ
Італія не планує брати участь у закупівлях зброї для України через США – ЗМІ
Італійський уряд наразі не готовий долучатися до ініціативи закупівлі американської зброї для України за кошти С. Причина ndash відсутність коштів.Джерело вропейська правда з посиланням на ...
www.pravda.com.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:26:53 +0300
"путін боїться Америки" – Зеленський про відсутність ударів по Києву під час візиту Келлога (Відео)
"путін боїться Америки" – Зеленський про відсутність ударів по Києву під час візиту Келлога (Відео)
Президент України Володимир Зеленський вважа, що поки у Киві з візитом перебува Спецпредставник Трампа Кіт Келлог, росія не обстрілю українську столицю, бо боїться США. Про це повідомля Newsma...
www.5.ua
Wed, 16 Jul 2025 14:26:15 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Увів богослужіння українською мовою: чим ми завдячуємо Шептицькому – "Машина часу" (Відео)
Увів богослужіння українською мовою: чим ми завдячуємо Шептицькому – "Машина часу" (Відео)
Кремль уперше відреагував на жорсткий ультиматум Трампа
Зеленський сам обрав прем'єра і зібрав уряд. Хто туди увійде
Що буде з Путіним після дедлайну в 50 днів? Відповідь Трампа
Діставайте гроші, готують нові штрафи: українців хочуть зобов'язати слухати гімн, за відмову - карати
Росія масовано атакувала Україну «шахедами»: головне за ніч
Рютте про ультиматум Трампа для Путіна: Китаю, Індії та Бразилії загрожує сильний удар
Українці давно такого не бачили: експерт прогнозує масштабне зниження цін на продукти
Reuters розповів, як Путін реагує на ультиматуми Трампа
Республіканці розкритикували план Трампа постачати зброю Україні через НАТО
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми