Закарпаття не забезпечує й 20% власних потреб в енергетиці, а розвиток ВЕС блокують «екоактивісти»

Закарпаття ризикує опинитися на межі енергетичної кризи: область є однією із найвразливіших через брак власної генерації, а розвиток перспективної для регіону вітрової електрогенерації блокують місцеві псевдоактивісти, пише Facenews.
Через ракетно-дронові атаки Росії повністю зруйнована і не підлягає відновленню Бурштинська ТЕС, яка живила Закарпаття. Власна генерація області – переважно малі гідроелектростанції – покривають до 20% від власних потреб, а імпорт із ЄС не може покрити весь дефіцит. Без нових потужностей регіон із понад 1,2 млн мешканців залишатимуться вразливими.
Одним з найбільш перспективних для гірського рельєфу Закарпаття є розвиток вітроенергетики. Це відповідає й завданням Енергетичної стратегії України на період до 2050 року, що передбачає розподілену енергогенерацію – коли у випадку проблем в централізованій енергосистемі, регіони повинні мати можливість самотужки забезпечити себе електрикою.
Для Закарпаття локальні ВЕС забезпечать світло навіть у разі пошкодження магістральних ліній. Вітрова енергія є максимально чистою, що відповідає європейським стандартам, а після встановлення вітряків навколишнє середовище повністю відновлюється. Окрім того, встановлення та обслуговування ВЕС створює робочі місця, залучає інвестиції в інфраструктуру і збільшує податки в місцеві бюджети. Більше того, 3% доходу від продажу електрики з ВЕС ідуть напряму в громади. Локальна генерація зменшує навантаження на загальнонаціональну енергосистему, сприяючи її стабільності в звичайних умовах.
Окрім гірського рельєфу, область має достатньо вільних земель, які можна використати для будівництва ВЕС без значного впливу на його екосистему. Наприклад, встановлені на полонині Руна 30 вітряків займатимуть лише близько 1% її загальної площі.
Попри це так звані екоактивісти на чолі з журналісткою-фріансеркою Оленою Мудрою розпочали активну кампанію проти вітряків у Карпатах – вони виступають проти розвитку будь-яких енергетичних проєктів на Закарпатті, від міні-ГЕС до вітряків, прикриваючи цю протидію екологічними гаслами.
Паралельно в ЗМІ та соцмережах розповсюджуються маніпуляції про вітроенергетику та нібито її шкоду карпатській природі і здоровʼю людей. Місцеве населення наполегливо налаштовують проти інвесторів ВЕС, позиціонуючи їх в очах людей як злодіїв, які марять перетворенням Карпат на терикони.
«І якщо в мирний час деякі екологічні вимоги можна було хоч якось пояснити, то протидія зміцненню енергетичної незалежності України під час жорстокої війни з РФ мусить викликати запитання щодо мотивів діяльності так званих ужгородських екологів у СБУ та інших поважних установ. І наштовхує на очевидну відповідь – вони діють точно не в інтересах України», – йдеться у публікації Facenews.
Останні новини
