UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

"Коли все закінчиться, тоді й буду радіти": як розпізнати синдром відкладеного життя

www.rbc.ua
Thu, 24 Jul 2025 07:00:58 +0300
"Коли все закінчиться, тоді й буду радіти": як розпізнати синдром відкладеного життя

Про синдром відкладеного життя останнім часом багато говорять психологи. І більша частина українців опинилася під тиском цього синдрому. "Я потім поїду у подорож/піду у відпустку", "Почну жити для себе, коли закінчиться війна", "Моє щастя потім, спочатку справи/діти/кар'єра/батьки" - якщо ви почали казати собі подібні фрази, то у вас теж з'явився цей сумний супутник - синдром відкладеного життя.

Що ж таке синдром відкладеного життя, чому він у житті українців і у людей по всьому світові та як це впливає на психологічний стан, РБК-Україна поговорило з психологом сервісу Betobee, ЕФТ терапевтом та СЕТА консультантом Володимиром Цельнікером.

Що таке синдром відкладеного життя?

Це стан, у якому людина відкладає активне життя на "колись потім". І замість того, щоб проживати моменти, актуалізувати свої прагнення і мрії, людина ніби чекає дозволу на дію і реалізацію.

Цей дозвіл може бути зовнішнім ("Коли похвалять на роботі або у сімʼї", "Колись після війни", "Після періоду нестабільності") або внутрішнім ("Коли я стану кращим професіоналом, кращим партнером у стосунках", "Коли зникне тривога або сум").

"Людина яка проживає сидром відкладеного життя, можна сказати, що існує і живе у стані "тимчасового виживання", де щоденна рутина замінює справжнє життя. А бажання і важливі речі відкладаються на потім, іноді на роки, або навіть на все життя", - пояснює експерт.

Більш глибинно - це спосіб вижити, коли здається, що жити повноцінно і "дихати вільно" - "не на часі". Така психологічна стратегія може народжуватись в умовах нестабільності, втрати безпеки, тривалого стресу. Це може буде внаслідок стресу через НДД (несприятливий дитячий досвід), внаслідок стресу на роботі, в житті, внаслідок війни.

Чому ми відкладаємо життя "на потім"

Психолог пояснює, що це не лінь, і не слабкість людини. Це наслідок пережитого досвіду, який активував у психіці програму виживання, зберігання. І досвід, який може активувати такий стан може бути різний.

Війна та тривала нестабільність

Психіка вчиться, що треба багато життєвих процесів "поставити на паузу". Бо кожен день сприймається, як нестабільний і загрозливий. І це форма адаптації: "Зараз не до моїх сакральних бажань, бо треба вижити"

Патерни з дитинства

У багатьох із нас не було у дитинстві моделі того, як жити для себе. Була більше розповсюджена модель "Спершу треба зробити всім добре, всім догодити, а потім в останню чергу щось зроблю для себе". Коли людина бачить таку поведінку у батьків, або вони навіть її цьому вчать, то цей механізм переноситься у доросле життя. 

Підсвідома заборона на радість

Буває і так, що людина не дозволяє бути собі щасливою. Тому що навколо стільки горя, болю: війни, катаклізми, несправедливість. Активується програма провина того, хто вижив: "Як я можу радіти, коли іншим погано, коли інші страждають від несправедливості?"

Уникнення невдачі

Буває так, що простіше не починати та не проживати невдач або неідеально реалізованих мрій і планів. Тоді, щоб уникнути звинувачувального голосу внутрішнього критика: "Ну ось, знов помилка, як завжди! Тільки це ти і можеш!", людина може уникати починати якісь дії у бік реалізації планів. 

Як позбутися цього синдрому та почати жити?

"У той час, коли одні відкладають своє життя на потім, інші - навпаки, сміливо (як здається зі сторони) дозволяють собі жити по справжньому і робити те що для них важливо, і не відкладати це на безвік", - каже фахівець.

Ось які фактори можуть підштовхнути знайти в собі сили до дій: 

Усвідомлення тимчасовості життя

Іноді досвід втрат (дому, стабільності й т.д.) може зʼявитися глибокій внутрішній інсайт: "Це моє життя, тут і зараз. І іншого вже не буде. Тож я обираю жити тут і зараз"

Досвід терапії або внутрішньої роботи

Людина, яка пройшла через терапію, часто вчиться краще чути себе, розпізнавати свої обмеження та виходити за їх межі - не чекаючи "ідеального моменту". 

Досвід наповнення емоційним ресурсом

Часто люди, які сміливо та активно актуалізують свої потреби та бажання, це люди які мали досвід безпеки й атмосфери любові та прийняття у дитинстві, або вже в дорослому віці (в класних стосунках, в терапії). Тож навіть які людина зростала в умовах НДД (несприятливого дитячого досвіду), вона все одно може наповнитися цим ресурсом і досвідом у дорослому житті. 

Покроковий вихід з синдрому відкладеного життя

За словами Володимира Цельнікера, є дієвий покроковий план, який допоможе вийти з цього синдрому та почати повноцінно жити, попри важкий період, війну та невизначеність навколо.

  • Усвідомте та визнайте

Визнайте, що ви відкладаєте життя на потім і назвіть причину, що саме вам заважає. Бо усвідомлення - перший і важливий крок.

  • Поставте собі питання

"Що саме я відкладаю?", "Чому?", "Що має статися, щоб я дозволив собі?", "Це мій вибір або сценарій, який я за кимось повторюю?", "Де я бачив або чув щось подібне в моєму оточенні? Як це було?"

Потрібно чесно та відверто дати собі відповідь на усі ці запитання, щоб рухатися далі.

  • Дайте собі маленькі дозволи

"Іноді допомагають маленькі кроки до змін. Наприклад: дати собі дозвіл прогулятися, купити те, що давно хотілося, якщо вже є можливість, поговорити із приємною людиною, зробити ще щось, що буде приємно, і що відкладалося на потім. Це сигнали собі, що "Я можу все жити тут і зараз. Тепер я це можу", - радить психолог.

  • Робіть "щось живе і справжнє" щодня

Можна 15 хвилин помалювати, прогулятися, подихати, зробити зарядку, поспілкуватися, виписати свої думки, плани та бажання, просто відпочити з кавою перед вікном. Це вже вклад у життя тут і зараз.

  • Самоприйняття

"Хто сказав, що ви маєте проживати щось тут і зараз? Або хто сказав/що треба відкладати важливі речі на кращі часи? А що ви по справжньому хочете зараз? Ваші бажання цінні вже, тому що ви є і, тому що ви проживаєте ваше власне життя", - каже фахівець.

Він додав, що цей синдром - це наслідки досвіду пережитого стресу та механізм захисту психіки. І тільки ви самостійно можете собі дати дозвіл жити тут і зараз, приймати власні цілі та бажання.

Вас може це зацікавити:

  • Що таке літня депресія та як спека може руйнувати психіку
  • Що робити, коли ви перестали відчувати емоції та радість від життя
  • Як легко переробити усі справи, що ви відкладали тижнями та місяцями
Читати повністю

Останні новини

Франція зобовʼязалася визнати Палестину державою. Трамп відреагував
Франція зобовʼязалася визнати Палестину державою. Трамп відреагував
Президент США Дональд Трамп відкинув план французького лідера Еммануеля Макрона про визнання Палестини державою. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на Sky News.Макрон сподіватьс...
glavcom.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:35:23 +0300
Максимальні пенсії у серпні: чи зростуть виплати та хто може отримати
Максимальні пенсії у серпні: чи зростуть виплати та хто може отримати
Максимальна пенсія в Україні у році залишаться на рівні гривень.Підвищення у серпні не передбачено і найближчі роки змін не буде, пише Пенсійний фонд України.Згідно із законом про за...
sport.znaj.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:35:00 +0300
Бундесвер планує бонуси для добровольців
Бундесвер планує бонуси для добровольців
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус запропонував підвищити зарплати й запровадити премії для добровольців, які укладають контракт із Бундесвером. Це ма допомогти подолати кадрову нестачу в ...
ua.korrespondent.net
Fri, 25 Jul 2025 18:34:00 +0300
Яремчук забиває за Олімпіакос уже другу гру
Яремчук забиває за Олімпіакос уже другу гру
У пятницю, липня, Олімпіакос зустрічався з Норвічем, граючи товариський матч і перегравши англійців . Український нападник Олімпіакоса Роман Яремчук брав участь у грі зі стартового свистка...
ua.korrespondent.net
Fri, 25 Jul 2025 18:31:00 +0300
Загибель журналістки Рощиної: проведено додаткову експертизу тіла, причину смерті так і не встановили
Загибель журналістки Рощиної: проведено додаткову експертизу тіла, причину смерті так і не встановили
Про це Офіс генпрокурора повідомив у відповідь на запит LIGA.net.Нова експертиза тіла Рощиної виявила низку тілесних ушкоджень, про які раніше не повідомлялося. Виявилося, що журналістка мала травм...
espreso.tv
Fri, 25 Jul 2025 18:31:00 +0300
"ЗСУ довелося відступати на Сумщині через відсутність оборонних споруд": ЦПД попередив про новий фейк РФ
"ЗСУ довелося відступати на Сумщині через відсутність оборонних споруд": ЦПД попередив про новий фейк РФ
Про це пише Центр протидії дезінформації.Російська пропаганда знову розганя фейкове TikTok-відео нібито військового -ї бригади ЗСУ, який розповіда, що його підрозділу начебто довелося відступа...
espreso.tv
Fri, 25 Jul 2025 18:31:00 +0300
Російські "Шахеди" змінили тактику польоту – експерт про нову загрозу (Відео)
Російські "Шахеди" змінили тактику польоту – експерт про нову загрозу (Відео)
Російські Шахеди почали маневруватив у польоті, тим самим ухиляючись від українських дронів-перехоплювачів. Про це заявив фахівець із систем звязку, РЕБ та радіоелектронної розвідки Сергій Флеш...
www.5.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:31:00 +0300
Ототожнення адвоката з клієнтом: що українцям намагаються "продати" під виглядом захисту прав
Ототожнення адвоката з клієнтом: що українцям намагаються "продати" під виглядом захисту прав
АвториЯрослав Кузишин, адвокаційний менеджер Фундації DEJUREКатерина Шевчук, комунікаційна менеджерка Фундації DEJUREНевдовзі журналіст або громадський активіст може назвати імrsquoя адвока...
www.pravda.com.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:30:00 +0300
Набу-скандал. Итоги протестов у театра Франко
Набу-скандал. Итоги протестов у театра Франко
Сегодня все будут праздновать свою победу. Потому что победа ndash это, прежде всего, победа в твоем информационном пузыре. Так было всегда, а в информационную эпоху ndash это главное правило б...
glavcom.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:30:00 +0300
США ліквідували в Сирії старшого ватажка ІДІЛ: деталі операції
США ліквідували в Сирії старшого ватажка ІДІЛ: деталі операції
Американські військові провели рейд у сирійській провінції Алеппо, унаслідок чого ліквідували старшого ватажка ІДІЛ Дійю Заубу Мусліх аль-Хардані.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на Цент...
www.rbc.ua
Fri, 25 Jul 2025 18:27:47 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Додаткова "тисяча" для пенсіонерів: дадуть гроші на ліки - хто у списках
Додаткова "тисяча" для пенсіонерів: дадуть гроші на ліки - хто у списках
Захарова обурилася через входження українських військових літаків до повітряного простору Румунії
Безугла, яка голосувала за законопроєкт №12414, прийшла на акцію з підтримки НАБУ (відео)
 Окупанти зайшли у Куп'янськ? Речник «Хортиці» зробив заяву
Коли завершиться війна? Залужний дав несподіваний прогноз
Тисячі солдатів уже на кордонах: росія розпочинає другий етап масштабного наступу
Загибель нардепа Рущишина, вибухи в Росії: головне за ніч
Депортують одразу в ТЦК: Польща почала висилати українців - кого вже чекають на кордоні
"Вибухне з дня на день": омбудсмен попередила про серйозний скандал, який назріває у ЗСУ
Ярослав Рущинин загинув у ДТП: реакція нардепів на смерть колеги
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми