Маски скинуті: навіщо Сі Цзиньпін підтримав Путіна 9 травня
ua.korrespondent.net
Mon, 12 May 2025 18:30:00 +0300

Першопричини кризи Здається, після спільної заяви лідерів КНР та РФ під час святкування Дня Перемоги у Москві все нарешті прояснилося Китай, схоже, перестає приховувати, що його псевдонейтралітет у російськоукраїнській війні лише маска.
Ознакою, а врешті й доказом цього можуть слугувати спільні заяви російського та китайського очільників, проголошені під час їх останнього московського рандеву.
Нагадаємо, Путін провів 8 травня в Кремлі переговори з головою КНР Сі Цзіньпіном.
За підсумками зустрічі сторони підписали кілька угод, у тому числі спільну заяву Росії та Китаю про подальше поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії в нову епоху.
Водночас Сі заявив, що дві їхні країни мають стати друзями зі сталі.
На переговорах Путін і Сі представили себе захисниками нового світового порядку, в якому більше не домінують Сполучені Штати.
Сі Цзиньпін також обговорив з Путіним українську кризу та повідомив, що Китай вітає всі спрямовані на мир в Україні зусилля, проте виступає за усунення першопричин кризи.
Саме цей наратив є помітним відхиленням у риториці Китаю, пише американський Інститут вивчення війни ISW.
Адже російська влада часто використовує формулювання про першопричини війни як натяк на розширення НАТО й інші події котрі, за словами Путіна, нібито поставили під загрозу безпеку Росії й спровокували її на широкомасштабне вторгнення.
Натомість Україна і її західні союзники переконані, що це був хибний привід для неспровокованого нападу.
Росія намагалася використати дипломатичні зустрічі з офіційними особами КНР й Ірану в останні місяці, щоб публічно повторити ці початкові воєнні цілі і представити союзників Росії як тих, хто підтримує ці зусилля.
Китай раніше публічно приписував заяви про нібито необхідність Росії усунути першопричини війни в Україні лише кремлівським чиновникам, а не посадовцям КНР, зауважили нові ноти у китайській риториці дослідники ISW.
РФ між тим продовжує змінювати євразійську архітектуру безпеки шляхом побудови мережі коаліцій і партнерств, що перетинаються зокрема у рамках ОДКБ, СНД, АСЕАН, БРІКС і ШОС.
Це є частиною зусиль для досягнення цілей Путіна щодо знищення НАТО й ослаблення Заходу і його союзників, вважають у ISW.
Китай, вочевидь, у цьому теж дуже зацікавлений, як і у самій війні Росії в Україні таким чином РФ тягає каштани з вогню для нього, ослабляючи Захід.
А китайцям достатньо лише за цим спостерігати, лише трохи допомагаючи росіянам.
Зокрема, важко навіть уявити, що участь північнокорейських солдатів у війні, вже офіційно визнана Путіним, стала би реальністю без китайської відмашки, як і постачання озброєнь до РФ тією ж КНДР.
Наймудріший старший брат Отже, парад у Москві й загалом візит туди Сі Цзіньпіна зафіксували політичну реальність Росія є васалом Китаю, сателітом, котрий існує виключно в орбіті старшого брата, констатує у Facebookукраїнський підприємець та громадський діяч Валерій Пекар.
На відміну від Орбана і Фіцо, які ще можуть маневрувати між Брюсселем, Москвою і Вашингтоном на відміну від країн Центральної Азії, які можуть балансувати між Москвою і Пекіном, Путіну нема де маневрувати, нема між ким балансувати.
Гра у багатополярний світ закінчилася для Росії глухим кутом.Як і передбачалося ще у 2022, на арену виходить гравець, в руках якого всі карти.
Вони там були давно, але мало минути три кривавих роки.
Китай має сказати своє слово, але яким воно буде, зауважив він.
За словами Пекаря, стратегічна мета Китаю це приховане світове домінування.
Воно замасковане під назвою Спільнота спільної долі людства.
Ця ідея, яка є офіційною зовнішньополітичною доктриною Китаю, ґрунтується на розумінні, що світ стоїть перед глобальними викликами, котрі неможливо розвязати поодинці, тож краще з ними впоратися спільно під керівництвом старшого брата, найсильнішого й наймудрішого.
Хто цей старший брат, здогадайтеся, пише аналітик.
Витоки цієї стратегії у специфічному китайському переконанні, що Китай завжди був провідною цивілізацією людства, але його принизливо зігнали з цієї позиції в останні 200 років, й ось тепер він повертається на своє законне місце.
Чи потрібна Китаю перемога Росії Ні, не потрібна, вважає Пекар, бо це означатиме посилення Росії, набуття нею більшого статусу, а також закріплення у міжнародній практиці права сильних змінювати кордони слабких.
Однак і поразка Московії означатиме посилення західного світу, частиною котрого безумовно є Україна.
А якщо РФ розпадеться після цього певні її частини намагатимуться дистанціюватися від Китаю, бо тюркські та монгольські народи його бояться й ненавидять.
При цьому безкінечне продовження війни збільшує ризики для Китаю через негативну економічну динаміку.
То який же варіант є найкращим для Китаю Це, на думку експерта, тривал родовження війни, коли всі бояться ескалації, і це штовхає слабких в обійми Китаю, а сильних примушує робити помилки.
В інтересах Китаю Росія слабка, але агресивна цілісна, але цілковито залежна війна безкінечна, але не гаряча можливість керувати невизначеністю й позбавити інших такої можливості можливість використовувати Росію як таран, але залишатися за лаштунками, збираючи здобич, підкреслив він.
Зараз Китай не вступає у російськоукраїнську війну явно, але може гнучко керувати інтенсивністю подій, каже експерт.
Але що це може означати на практиці збільшення постачання зброї агресивній Росії, будівництво на її території китайських військових заводів, передання військових технологій Або роздмухування інших гарячих точок близькосхідної чи індопакистанської війни, або відволікти увагу Заходу При цьому США програють цей раунд начисто,Європа розгублена, а весь світ розуміє, з ким тут треба домовлятися, констатує Пекар.
Тож, на його думку,китайська стратегія щодо Росії надалі поєднуватимепоступове отримання контролю над російськими ресурсами,реальний контроль без політичної відповідальності, що можна забезпечити через китайські компанії та спільні проєкти,демографічне проникнення у російські регіони безпосередній політичний контроль над окремими регіонами без вторгнення, шляхом концесій тощо.
Як тоді виглядає український інтерес В наших інтересах,щоб Росія розвалилася й не могла служити китайським інструментом, але щоб це сталося акуратно й не хаотично, до того, як Китай візьме все під контроль, резюмує Пекар.
А поки Китай продовжує складну макіавеллівську гру 12 травня стало відомо, що КНР підтримує 30денне перемиря між Україною та Росією, котре відкидає сама РФ.
Ірина Носальська
Останні новини
